2. sınıftakiler, 2014 Lisans KPSS’ye girebilir mi?

Total
0
Shares

KPSS başvuruları devam ediyor. Bir çok aday başvuru hakkı olduğu halde bilgisizliğinden dolayı başvuru yapmıyor.

[divider]

 Kısa bilgi

 2014 KPSS puanları, B grubu (normal memurluk) alımları için de kullanılacak. Sınav Temmuz ayında yapılacak ve sınav için son başvuru tarihi 14 Mayıs… Üniversite 2. veya 3. Sınıfta okuyan adaylar da lisans düzeyinden KPSS’ye girebilirler.

 Şimdi bu adaylarımız için bu konuyu açmadan önce temel 2 bilgiyi verelim:

 1-2014 KPSS puanı 2 yıl geçerlidir (yani 2016 KPSS yapılana kadar)

 2-KPSS puanı ile 4 tane merkezi yerleştirme yapılacak. ( birincisi; kasım 2014, ikincisi haziran sonu 2015, kasım 2015, haziran sonu 2015 )

Üniversite 2. Sınıflar için

 Bu adaylarımız isterlerse lisans düzeyinde (isterlerse lise düzeyinden) KPSS’ye girebilirler. Ancak, 14 Mayıs’a kadar başvurup Temmuz’daki lisans KPSS’ye girenler, mezun olana kadar bu puanlarını kullanamazlar. Bu kişiler örneğin, 2016 Haziran başında mezun olduklarında, Haziran 2016’te yapılacak olan 4. Yerleştirmede tercih imkanları olacaktır. Hem de bu yerleştirmeye kadar yüksek puanlı adaylar önceki yerleştirmelerde önlerinden çekildiği için puanlar biraz daha düşecektir.

 Üniversite 3. Sınıflar için

 Bu adaylarımız isterlerse lisans düzeyinde (isterlerse lise veya önlisans düzeyinden) KPSS’ye girebilirler. Ancak, 14 Mayıs’a kadar başvurup Temmuz’daki lisans KPSS’ye girenler, mezun olana kadar bu puanlarını kullanamazlar. Ancak 2015 Haziran başında mezun olacaklar ve 2015 haziran sonunda yapılacak olan 2. yerleştirme ve sonrasındaki merkezi yerleştirmeler ve hatta diğer kurumsal alımlarda tercih imkanları olacaktır.

 2. ve 3. Sınıftaki adaylar hangi derslerden soru çözecekler?

 Tercih yaparak normal memurluk kadrolarına girmek için KPSS’ye Lisans (4 yıllık) olarak girenler Genel Yetenek (Türkçe-Matematik) ve Genel Kültür (Tarih- Coğrafya-Vatandaşlık) alanlarından soru çözecekler.

 Hangi puan ile tercih yapacaklar?

 B grubu için giren adaylar genel kültür ve yetenek bileşenlerinden oluşan P3 puanı ile tercih yapacaklar.

 Sınavda kaç oturuma girecekler ve ücreti ne kadar?

 Normal memurluk için girmeyi düşünen adaylarımız bankaya sadece 40 TL ücret yatıracaklar ve sadece Cumartesi sabah oturumuna başvurmaları yeterlidir.

 Mezun olmayanlar eğitim bölümüne ne yazacak?

 Kılavuzda bu konuya ilişkin olarak yer alan açıklama şu şekildedir:

 “Mezun durumda olmayan adaylar mezuniyet tarihi, not sistemi ile diploma notu/puanı alanını boş bırakacaklardır.”

Kutay Seymen ARIKAN

En Çok Beğenİ Alanlar

İstanbul’da Besyosu Olan Üniversiteler

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ…
Devamı..