2. sınıftakiler, 2014 Lisans KPSS’ye girebilir mi?

KPSS başvuruları devam ediyor. Bir çok aday başvuru hakkı olduğu halde bilgisizliğinden dolayı başvuru yapmıyor.

[divider]

 Kısa bilgi

 2014 KPSS puanları, B grubu (normal memurluk) alımları için de kullanılacak. Sınav Temmuz ayında yapılacak ve sınav için son başvuru tarihi 14 Mayıs… Üniversite 2. veya 3. Sınıfta okuyan adaylar da lisans düzeyinden KPSS’ye girebilirler.

 Şimdi bu adaylarımız için bu konuyu açmadan önce temel 2 bilgiyi verelim:

 1-2014 KPSS puanı 2 yıl geçerlidir (yani 2016 KPSS yapılana kadar)

 2-KPSS puanı ile 4 tane merkezi yerleştirme yapılacak. ( birincisi; kasım 2014, ikincisi haziran sonu 2015, kasım 2015, haziran sonu 2015 )

Üniversite 2. Sınıflar için

 Bu adaylarımız isterlerse lisans düzeyinde (isterlerse lise düzeyinden) KPSS’ye girebilirler. Ancak, 14 Mayıs’a kadar başvurup Temmuz’daki lisans KPSS’ye girenler, mezun olana kadar bu puanlarını kullanamazlar. Bu kişiler örneğin, 2016 Haziran başında mezun olduklarında, Haziran 2016’te yapılacak olan 4. Yerleştirmede tercih imkanları olacaktır. Hem de bu yerleştirmeye kadar yüksek puanlı adaylar önceki yerleştirmelerde önlerinden çekildiği için puanlar biraz daha düşecektir.

 Üniversite 3. Sınıflar için

 Bu adaylarımız isterlerse lisans düzeyinde (isterlerse lise veya önlisans düzeyinden) KPSS’ye girebilirler. Ancak, 14 Mayıs’a kadar başvurup Temmuz’daki lisans KPSS’ye girenler, mezun olana kadar bu puanlarını kullanamazlar. Ancak 2015 Haziran başında mezun olacaklar ve 2015 haziran sonunda yapılacak olan 2. yerleştirme ve sonrasındaki merkezi yerleştirmeler ve hatta diğer kurumsal alımlarda tercih imkanları olacaktır.

 2. ve 3. Sınıftaki adaylar hangi derslerden soru çözecekler?

 Tercih yaparak normal memurluk kadrolarına girmek için KPSS’ye Lisans (4 yıllık) olarak girenler Genel Yetenek (Türkçe-Matematik) ve Genel Kültür (Tarih- Coğrafya-Vatandaşlık) alanlarından soru çözecekler.

 Hangi puan ile tercih yapacaklar?

 B grubu için giren adaylar genel kültür ve yetenek bileşenlerinden oluşan P3 puanı ile tercih yapacaklar.

 Sınavda kaç oturuma girecekler ve ücreti ne kadar?

 Normal memurluk için girmeyi düşünen adaylarımız bankaya sadece 40 TL ücret yatıracaklar ve sadece Cumartesi sabah oturumuna başvurmaları yeterlidir.

 Mezun olmayanlar eğitim bölümüne ne yazacak?

 Kılavuzda bu konuya ilişkin olarak yer alan açıklama şu şekildedir:

 “Mezun durumda olmayan adaylar mezuniyet tarihi, not sistemi ile diploma notu/puanı alanını boş bırakacaklardır.”

Kutay Seymen ARIKAN

Bir yanıt yazın
You May Also Like

PLAK ATIŞLARI HAKEMLİK KURSU

Plak Atışları hakem ihtiyacının karşılanabilmesi için açılmasını talep ettiğiniz Plak Atışları Aday Hakem Kursunun 10-12 Haziran 2014 tarihleri arasında açılacaktır [divider] .Kursa katılacak adayların kurs katılım ücreti olan 250 TL…
Görüntüle

Futbol’da İlginç Sakal Yasagı

Cavcav, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sakal yasağına uymayan oyunculara para cezası verileceğini söyledi.   Sakal yasağına ilişkin federasyon yetkilileriyle de görüştüğünü ancak FIFA ve kulüp yönetmeliklerinin hatırlatıldığını belirterek, şunları söyledi:…
Görüntüle

Yakın Gelecekte Sporun Yeri ve Robotik

Teknolojinin ilerlemesi ve globalleşme şüphesiz gelişmenin bir koşulu olsa da önümüzdeki 20-30 yıllık süreçte bir sınıfın tamamen ortadan silinmesine sebep olacaktır. Avrupa’nın ekseri şirketleri ve Türkiye’deki ileri düzeydeki şirketler artık…
Görüntüle