2018 TYT (Temel Yeterlilik Testi) Soruları Nasıl Olacak? İşte Örnek TYT Soruları!

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

Yakın zaman ÖSYM tarafından  2018 yılında ilk defa uygulanacak olan  TYT sorularının YGS sorularından farklı olacağını ve örnek soruları yayınlayacağını açıklandı.

Öğrenciler tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesi soru kalıplarının içeriği veya örneklerinin nasıl olacapı yönünde bizlerde;

Bu açıklamadan yola çıkarak örnek 2018 TYT sorularını ÖSYM’den önce yayınlıyoruz!

ÖSYM YKS ve TYT ile ilgili yayınladığı sorular-cevaplara iki tane daha ilave etti:

1) TYT’de Türkçe ve Temel Matematik Testlerinde çıkacak sorular, YGS’de çıkan Türkçe ve Matematik sorularının benzeri mi olacaktır?

Hayır. TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir.

TYT, Türkçe ve Matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsar.

Dil ve Matematik, bütün bilim alanlarının ortak ifade aracıdır. Bundan dolayı bu iki dili kullanarak TYT’de adayların sözel ve sayısal yeterliliklerini ölçmek istiyoruz.

Türkçe Testinde; sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Temel Matematik Testinde; sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz.

2) TYT’ye yönelik örnek sorular yayınlanacak mıdır?

Evet. ÖSYM tarafından en yakın zamanda TYT örnek soru ve cevapları yayınlanacaktır.

Bizler sizler için bu soruları yorumlamadık;

Değerli Öğrenciler!

ÖSYM’nin ilk soruya verdiği uzun cevaptan TYT Matematik sorularının hangi tarz olacağı üç aşağı beş yukarı anlaşılıyor.

ÖSYM’nin verdiği cevaba göre TYT sorularının ALES tarzı olacağını söyleyebiliriz.

Çünkü yukarıda “muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemi” ne vurgu yapılmış. Ayrıca öğrencilerin “sözel ve sayısal alanlarda” olması gereken yeterlilikleri kapsar denmiş. ALES’de de yapılan şimdiye kadar buydu zaten.

Bildiğiniz gibi ALES iki bölümden oluşuyor:Sözel ve Sayısal. ALES soru kitapçığını ilk maddesi:”Bu soru kitapçığı, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın Sayısal Bölüm’üne ait Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri ile Sözel Bölüm’üne ait Sözel-1 ve Sözel-2 Testlerini içermektedir.”

TYT’de de benzer şekilde,Matematik ve Türkçe testi yer alacak.

Her iki bölümdeki sorular incelenirse ÖSYM’nin yukarıda vurguladığı gibi olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Örnek: (2013 ALES sorularından üç adetini paylaşıyoruz) – YÖK Örnek soruları yayınlar yayınlamaz burada onlara yer vereceğiz. Ama sizlere ön bil olması açısından geçmiş yıllarda ki ALES sorularından örnekler paylaşıyoruz.

YORUM:              TYT sınavında özellikle temel matematik testinde temel matematik bilgisi ölçülecek olup bunun yanında hızlı sayısal muhakeme yapıp sonuca hızlı ulaşabilen öğrenciler karlı çıkacak.Süre sıkıntısı aslında matematik sınavında yaşanmayacak gibi duruyor. Türkçe testinde de bol bol kitap okuyarak hızlı okuyabilen ve okuduğunu anlayabilen öğrencilerin işine yarayacak. Çünkü uzun paragraf soruları TYT sınavında karşınızda çıkabilir dikkat etmek gerekli.

Örneklerde de görüldüğü gibi soruların bazıları lisede işlenen matematik konularından ziyade öğrencinin matematik yeteneğini ölçmektedir. Bu nedenle matematik yeteneği olup yeteri kadar matematik dersi görmeyen bir öğrenci de bu soruları çözebilir. Sadece ne kadar emek harcadığınıza ve konulara ne kadar hakim olduğunuza bağlı olan bir durum.

Ve dikkat edilirse matematik sorularında okuduğunu hızlı yorumlamak çok önemli olacak.

Örnek sorular yayınlandığında şu net olarak ortaya çıkacak: Mevcut YGS matematik kitapları pek kullanışlı olmayacak. İşe yarayacaklar ama yeterli olmayacaklar. Zaten yazarların TYT için ayrıca test kitabı hazırlamaları gerekecek. Kitabın başlığını değiştirmek asla yeterli olmayacak. Şu anda yayın evleri yeni içeriklerden oluşan kitap, test ve çalışma notları hazırlamakta…

Öğrencilere YGS matematik ve türkçe soru bankası çözmeleri yerine geçmiş yıllarda sorulmuş ALES sorularını çözmelerini öneriyoruz. Bu şu anda sizler için daha verimli olabilir.

Kısaca matematikte formül ezberleme derdine elveda!… Olması gereken de buydu zaten!..Bu anlamda YÖK’ü tebrik ediyoruz!

You May Also Like

Hem Tercih Yapıp Hem De Besyo Sınavlarına Girilebilir mi?

Besyo’da her üniversite kendi sınav sistem ve tarihini kendisi belirlediği için 3 aylık süreçte 73 adet sınav yapılmakta öğrenci istediği kadar sınava girebilmektedir. Öğrenci aynı zamanda ÖSYM Tercihi de yapabilir. Önceden Besyo kazandığında kaydını silip, Tercihle kazandığı okula kayıt yapabilir. Sonradan Besyo kazandığında ise tercihle kazandığı okuldan kaydını alıp Besyo’ya kaydolabilir. Aynı yıl içerisinde kazandığı kaç okul olursa olsun kaydını silip istediğine kaydolabilir.
Görüntüle