2020 Düşük TYT Puanıyla Nasıl BESYO Kazanılır? Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur?

Her yıl 60 Bin civarı öğrenci Beden eğitimi ve spor bölümlerini ( BESYO ) düşünmektedir. Bunların çok büyük bir çoğunluğu düşük TYT puanına sahip öğrencilerden oluşmaktadır. Peki düşük TYT Puanıyla nasıl beden eğitimi öğretmeni olunur? BESYO nasıl kazanılır?
Öncelikle BESYO’da Öğretmenlik, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Spor Bilimleri ve Engelli Egzersiz ve Spor Eğitimi bölümleri vardır. Bu bölümlerin her biri farklı amaçlar kapsamında ayrılmış ve farklı amaçlara hizmet etmektedir. Bölümlerle ilgili detaylara www.besyocuyuz.com internet sitemizin arama butonuna yazarak ulaşabilirsiniz.
Öğretmenlik bölümü minimum baraj puanı yayımlanan genelge ile tüm üniversiteler için TYT Ham puan 800.000 Sıralama barajıdır. Diğer tüm bölümlerde minimum TYT Baraj puanı ham puan olarak 150’dir. 150 puanla BESYO kazanmak mümkündür ancak, ne kadar fazla puan o kadar büyük avantaj sağlamaktadır. TYT OBP ve Yetenek sınav puanının etkisine yönelik yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.
Öncelikle yetenek sınavları her üniversitede farklıdır. Her üniversite kendi sınav sistemini, tarihini ve sınav içeriğini belirler. Üniversite sınavları aynı gibi gözükse de sistem olarak her okul kendine has sınav yapmaktadır. Yetenek sınav çeşitleri ile ilgili yazımıza ise buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.
Bu sınav içeriklerini bizler profesyonel olarak yorumluyoruz. Bazı üniversiteleri yüksek puanlı öğrenciler kötü dereceler yapıp kazanırken, bu üniversitelerde düşük puanlılar en iyi dereceyi yapsa bile kazanamamaktadır. Bazı üniversitelerde ise TYT Puanı 500 olan öğrenci bile elenip kazanamaz, Ancak o okulu 150 puanlı bir öğrenci kazanabilir. Sizlere bu sistemlerin mantığını bu yazımızda anlatacağız. Bizim değerlendirmelerimizi incelemenizde fayda var ancak, sizlerde işin mantığını öğrendiğinizde kendiniz artık yorumlayabileceksiniz. Bizim analizlerimizi izlemek için youtube hesabımızı buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.
Üniversite sistemlerini düşündüğümüzde düşük puanlılar hangi sistemde kazanabilir ve kaç üniversite bu sistemde sınav yapmaktadır? Öncelikle düşük puanlı olup kötü derece yapıp kazanacağınız bir üniversite de öyle bir dünya da yok! Ancak sınava kontenjan kadar öğrenci katılırsa sizler kötü derece yapıp kazanırsınız bu şekilde her yıl 3-4 üniversite sınav yapmaktadır. Gerek sınavı yaptığı tarihler gerek farklı çeşitli etkenler sayesinde üniversite çok az başvuru alır ve herkes kazanır. Ancak bu üniversiteyi bulmak veya tahmin etmek çok zor ve risk işidir. Özellikle COVİD sebebiyle bu yıl üniversitelerin çoğu online kayıt yapacak dolayısıyla az başvuruyu bulmak çok zor olacaktır. Çünkü herkes her okula kayıt olacak ancak hepsine gitmeyecektir. Dolayısıyla online kayıt sayısı = sınava girecek öğrenci sayısı değildir. Şansınız varsa denk gelir. Örneğin önceki yıllarda Erzurum Atatürk Üniversitesi sınavını yapmış ancak kontenjanını dolduramamıştır. Üstelik barajı da 180 idi. Sonra 150 baraj puanıyla ek sınav yaptı ve yine başvuran herkes kazandı. Yine Önceki yıllarda Amasya Üniversitesi de kontenjandan az başvuru almış ve başvuran herkes kazanmıştı. Ancak bu yıl ne olacak bilemeyiz Ancak, bildiğimiz şey önceki yıllarda az kişi katıldı bu yılda öyle olur biz gidelim diye okul dolabilir. O yüzden lütfen kıstasınız üniversite seçerken bu okula az kişi girer olmasın. Sizler puanınıza göre en uygun sistemde sınava girin zaten iyi hazırlandıysanız illa kazanırsınız. Zira bu yıl 5-6 Üniversitenin sınavına katılabileceksiniz.
Düşük puanlıların başarılı olacağı üniversite sınav sistemi: ELEMELİ Sınav sistemidir. Özellikle Kontenjanın 2 katı aday, 3 katı aday değerlendiriliyorsa çok düşük puanla en iyi dereceden birini yapıp kazanmak mümkündür. Kontenjanın 2 veya 3 katı değerlendirmeye alınıyorsa düşük puanlılar nasıl avantaj sağlar? Üniversitenin kontenjanı 60 ise sınavda en iyi dereceyi yapan 120 aday değerlendirildiğinde 121 . adayın TYT puanı 500 olsa bile değerlendirilmez. Çan sistemine göre puan 120 adayda bölüştürüleceği için en iyi derecelerden birini yapan adayın yetenek sınavından aldığı puan daha etkili olacaktır.
Kısaca tavsiyemiz düşük puanlı adayların kontenjanın 2-3-4 katı değerlendirmeye alındığı okullarda sınava katılmalarıdır. Diğer taraftan elemeli sistemlerde sınava çok iyi hazırlanıp girmeleridir. Her yıl 8-9 üniversite bu şekilde sınav yapmaktadır. İstediğiniz üniversiteden ziyade bu tarz okulları seçerseniz çok düşük puanlarla başarılı olacaksınız.
Peki 800 Bin barajı varken düşük puanla nasıl Öğretmen olunur?
Açıklanan 2023 vizyonuna göre BESYO’nun herhangi bir bölümünden mezun olan öğrenci 2023 itibariyle KPSS ye girecek ve atanacak puanı alan MEB’te öğretmen olabilecektir. Bu noktada KPSS ‘ye iyi çalışıp öğretmen olabilirsiniz. Ayrıca üniversiteyi okurken çift anadal bölümler arası geçiş gibi üniversitenin sağladığı imkanlardan yararlanıp direkt öğretmen olarak mezun olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın
You May Also Like