2023 Besyo Yetenek Sınavları Nasıl Olur? Çeşitleri ve İçerikleri Nelerdir?

2023 Yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu – Spor Bilimleri Fakültesi özel yetenek sınavları nasıl olacak? Çeşitleri ve içerikleri nasıl olacak? Tüm bu bilgileri yazımızda sizlere ifade edeceğiz.
Üniversiteler kendi istedikleri öğrenci profiline göre; özel yetenek sınav, içerik ve baraj puanını belirler. Sınavları birbirine benzer gözükse de içerik olarak çok farklı olabilir. Bu sebeple üniversitenin sınavını iyi şekilde analiz etmek, kazanmanın en önemli faktörüdür.

Başlıca Sınav Sistemleri Şunlardır;
·Orta Mesafe Koşuları (400m – 800m – 1500m)
·Kısa Mesafe Koşuları (100m – 30m – 20m)
·Motorsal Test Sınavları (Geriye Sağlık Topu Atma – T Testi – Dikey Sıçrama Testi v.b.)
·İllinois Çeviklik Testi (Huniler veya slalomlar arasında yapılan zikzak koşusudur)
·Koordinasyon Parkuru Sınavları (Minder – Slalom – Denge Tahtası v.b. Aletlerle kurulan Parkur Sınavlarıdır)
·Branş Sınavları (Futbol – Basketbol – Voleybol – Hentbol – Taekwondo – Masa Tenisi v.b. branşlarda yapılan sınavlardır)
·Dayanıklılık Testleri (Genellikle Mekik Koşusu Testi uygulanır, bazı okullarda Cooper Testide yapılmaktadır)
·Sportif Özgeçmiş Değerlendirmesi (Futbol Basketbol v.b. tüm olimpik ve olimpik olmayan branşlarda özgeçmiş değerlendirilmesi yapılabilmekte, her okulda farklı değerlendirme tablosu bulunmaktadır)

Üniversiteler bu sınavların birini veya birkaçını aynı anda uygulayabilirler. Üniversitelerin sınavları aynı gibi gözükse de hesaplama mekanikleri çok farklı olabilir. Seçim yaparken uzmanların tavsiyelerini almayı unutmayın. Bu noktada tüm ayrıntıları @besyocuyuzcom instagram hesabımızda veya Besyocuyuz2023 Telegram kanalımızda bulabilirsiniz. Tüm Sorularınızı da telegram kanalımızdan bizlere iletebilirsiniz. İnstagram hesabımızı takip etmek için buraya tıklayınız. Telegram hesabımıza katılmak için buraya tıklayınız.

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Hem Tercih Yapıp Hem De Besyo Sınavlarına Girilebilir mi?

Besyo’da her üniversite kendi sınav sistem ve tarihini kendisi belirlediği için 3 aylık süreçte 73 adet sınav yapılmakta öğrenci istediği kadar sınava girebilmektedir. Öğrenci aynı zamanda ÖSYM Tercihi de yapabilir. Önceden Besyo kazandığında kaydını silip, Tercihle kazandığı okula kayıt yapabilir. Sonradan Besyo kazandığında ise tercihle kazandığı okuldan kaydını alıp Besyo’ya kaydolabilir. Aynı yıl içerisinde kazandığı kaç okul olursa olsun kaydını silip istediğine kaydolabilir.
Görüntüle