Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Total
0
Shares

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

https://youtu.be/GaXnYSFGDGM

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
 Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin özel yetenek sınavı yalnızca koordinasyon parkurundan oluşmaktadır. YGS baraj puanı 200, milli adaylarda ise 150’dir. YGS’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde bu puanları alan adaylar üniversiteye başvurularını yapabilir.

Sınavın Açıklaması
Adaylar koordinasyon parkurunun isabete dayalı istasyonlarında isabet ettirdikleri her top için 3 sn süre kazanırlar. Bu 3 saniye adayın parkuru tamamlama derecesinden düşer. 10 tane isabet kaydeden bir aday parkuru 90 saniyede tamamladıysa 10 x 3sn = 30sn isabetlerinden dolayı derecesinden 30 saniye düşer ve 60 saniyede tamamlamış kabul edilir.

1. İstasyon: Minderde Öne Düz Takla;
Elektronik Kronometrenin bulunduğu kapıdan geçerek parkura giriş yapan aday, jimnastik minderi üzerinde öne doğru peş peşe iki düz takla atar. Aday ensesini yere koyarak omuz ve sırtının üzerinde yuvarlanma hareketini tamamlar ve bu hareketini iki kez tekrarlar.
2. İstasyon: Voleybolda Servis (İSABET);
Minderde öne düz takla istasyonunu tamamlayan aday, voleybol servis çizgisine gelir. Kasada bulunan 5 voleybol topunu tek tek tenis servis tekniği (baş üzerinden) ile karşı sahanın arka 3 m’lik bölgesine atar. Karşı sahadaki 3 m.lik alana atılan her top isabet sayılır ve isabet puanı olarak kaydedilir. Aday atış çizgisini geçer veya başka bir ihlal yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için 3 sn süre cezası alır.
3. İstasyon: Futbolda Slalom;
Voleybolda servis atma istasyonunu tamamlayan aday, futbolda slalom istasyonuna gelir. Topu kasadan eli ile alan aday, futbol slalom başlangıç çizgisi önünde topu yere bırakarak slaloma başlar. Aday çapraz yerleştirilmiş olan 6 dikmenin etrafından geçer. Son dikmeyi de geçen aday, bitiş çizgisinden sonra topu eline alarak başlangıç noktasına götürür ve kasanın içine topu bırakır. Eğer aday başlangıçta topu slalom çizgisinin ilerisine koyar veya çizgi önünden topu durdurmadan eli ile 1. dikmeye doğru yuvarlayarak avantaj sağlarsa, slalomu bitirdikten sonra bitiş çizgisini geçmeden topu eline alırsa veya topu kasanın içine bırakmazsa, istasyon görevlisi tarafından hata yaptığı yere çağrılır ve hareketin doğrusunu yapması istenir. Her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
4. İstasyon: Atlama Beygirinin Üzerinden Geçme;
Atlama beygirine gelen aday el, ayak, gövdeyi kullanarak veya hiç kullanmadan, atlama beygiri üst hizasından vücudunun  herhangi bir bölümünü aşağı düşürmeden geçer (atlama beygirinin yüksekliği erkekler de 125 cm, bayanlarda ise, 110 cm’dir).
5. Basketbolda Serbest Atış (İSABET);
Atlama beygiri üzerinden atlayan aday, basketbolda serbest atış istasyonuna gelir. Kasaya yerleştirilen 5 basketbol topunu tek tek alarak potaya şut atar. Çemberden geçen her top isabet sayılır ve isabet puanı olarak kaydedilir. Adayın tekniğe uygun, atış gerçekleştirebilmesi için, adayın önüne iki insan maketi konulur. Eğer aday serbest atış çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
6. İstasyon: Futbolda Şut (İSABET);
Basketbolda serbest atış istasyonunu tamamlayan aday, futbolda şut istasyonuna gelir. Kasada bulunan 5 futbol topunu hentbol kalesine 6 m mesafe
de belirlenen çizginin gerisine koyarak şut atar. Şutlar kalenin içerisinde yerleştirilen ve çapları 70 cm olan üç hedefin herhangi birine atılır. Eğer aday futbol çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
7. İstasyon: Bankta Çift Ayak Sıçrama; Futbolda şut atışlarını tamamlayan aday bankın önüne gelir. 40 cm yüksekliğindeki jimnastik sırası üzerinden çift ayak sağa sola 5 kez sıçrama yapar. Aday çift ayak sıçrama yapmaz, başka bir hata yapar veya 5 sıçrama hareketini tamamlamadan parkuru geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
8. İstasyon: Hentbolda Şut; Hentbolda şut istasyonu için belirlenen (4m) atış çizgisine gelen aday, kasada bulunan 2 topun birini alarak kaşı duvarda bulunan 1m2 lik ahşap zemine temel
atış yapar, geri gelen topu tutarak 5 atış gerçekleştirilir. Tutulamayan top, sayılan atış olarak kabul edilmez. Aday atışlar için kullandığı topu bir şekilde kaçırırsa kasadaki yedek topu kullanır. İkinci topu da kaçırırsa, toplardan herhangi birini gidip alarak parkura devam eder. Eğer aday çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata artı için 3 sn süre cezası alır.
Aday elektronik kronometre kapılarının arasından geçerek koordinasyon parkurunu tamamlar.

NOT:
Yapılan derecelerin karşılığı puanlar bilgisayarda daha hassas hesaplandığından dolayı, tablolarda verilen puanlar yaklaşık değerlerdir.
Erkekler için örnek: Erkeklerde “01.39.99” ham süre yapan aday, en az 3 isabette yapmak zorunda olduğundan (3 isabet X 3 sn.)
9 saniye bu dereceden düşülür. Bu durumda adayın geçerli olan gerçek derecesi “01.30.99” olurken, puanı ise “1”olur.
Bayanlar için örnek: Bayanlarda “01.59.99” ham süre yapan aday, en az 3 isabette yapmak zorunda olduğundan (3 isabet X 3sn.)
9 saniye bu dereceden düşülür. Bu durumda adayın geçerli olan gerçek derecesi “01.50.99” olurken, puanı ise “1”olur.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü
25 Erkek–15 Bayan (Toplam 40 Öğrenci)
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
25 Erkek– 15 Bayan (Toplam 40 Öğrenci)
Rekreasyon Bölümü
25 Erkek– 15 Bayan (Toplam 40 Öğrenci)

Kimler Düşünebilir
 2018 yılında TYT sistemine geçişle Kocatepe Üniversitesinin baraj puanında büyük bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Parkurda başarılı olabilecek başlangıç puanı 90 üzeri olan erkek adaylar, başlangıç puanı 85 üzeri olan kadın adaylarKocatepe Üniversitesini düşünebilir. İsabete dayalı bir parkur olduğundan şansın etkisi biraz fazla gibi gözükse de parkura çalışan bir öğrencinin iyi bir parkur derecesi elde etme olasılığının arttığı yadsınamaz bir gerçektir.

Ayrıntılar İçin Kılavuzu Görüntüle

 

En Çok Beğenİ Alanlar