Afyon Kocatepe Üniversitesi Besyo Video Analiz 2016

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
AYRINTILI VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=1TlsbgsOVZc&feature=youtu.be


1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=0HsTj_JnIhw

AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümleri için koordinasyon parkuru ve sportif özgeçmiş değerlendirmesi vardır. Rekreasyon bölümü için ise sadece koordinasyon parkuru değerlendirmesi vardır. YGS baraj puanı Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Rekreasyon Bölümleri için 200, Antrenörlük Bölümü için 150’dir. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak üniversiteye başvuru için yeterlidir.
Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünde Sportif özgeçmiş %25 etkilidir.
Antrenörlük Eğitimi bölümünde Koordinasyon %40, Sportif Özgeçmiş %60 etkilidir.
Rekreasyon Bölümünde koordinasyon %100 etkilidir.

Sınavın Açıklaması
1. KOORDİNASYON PARKURU
(Şekil Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
2n
1. İstasyon: Minderde Öne Düz Takla; Elektronik Kronometrenin bulunduğu kapıdan geçerek parkura giriş yapan aday, jimnastik minderi üzerinde öne doğru peş peşe iki düz takla atar. Aday ensesini yere koyarak omuz ve sırtının üzerinde yuvarlanma hareketini tamamlar ve bu hareketini iki kez tekrarlar.
2. İstasyon: Voleybolda Servis (İSABET); Basketbolda dripling istasyonunu tamamlayan aday, voleybol servis çizgisine gelir. Kasada bulunan 5 voleybol topunu tek tek tenis servis tekniği (baş üzerinden) ile karşı sahanın arka 3 m’lik bölgesine atar. Karşı sahadaki 3 m.lik alana atılan her top isabet sayılır ve isabet puanı olarak kaydedilir. Aday atış çizgisini geçer veya başka bir ihlal yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için 3 sn süre cezası alır.
3. İstasyon: Futbolda Slalom; Voleybolda servis atma istasyonunu tamamlayan aday, futbolda slalom istasyonuna gelir. Topu kasadan eli ile alan aday, futbol slalom başlangıç çizgisi önünde topu yere bırakarak slaloma başlar. Aday çapraz yerleştirilmiş olan 6 dikmenin etrafından geçer. Son dikmeyi de geçen aday, bitiş çizgisinden sonra topu eline alarak başlangıç noktasına götürür ve kasanın içine topu bırakır. Eğer aday başlangıçta topu slalom çizgisinin ilerisine koyar veya çizgi önünden topu durdurmadan eli ile 1. dikmeye doğru yuvarlayarak avantaj sağlarsa, slalomu bitirdikten sonra bitiş çizgisini geçmeden topu eline alırsa veya topu kasanın içine bırakmazsa, istasyon görevlisi tarafından hata yaptığı yere çağrılır ve hareketin doğrusunu yapması istenir. Her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
4. İstasyon: Atlama Beygirinin Üzerinden Geçme; Atlama beygirine gelen aday el, ayak, gövdeyi kullanarak veya hiç kullanmadan, atlama beygiri üst hizasından vücudunun herhangi bir bölümünü aşağı düşürmeden geçer (atlama beygirinin yüksekliği erkekler de 125 cm, bayanlarda ise, 110 cm’dir).
5. İstasyon Basketbolda Serbest Atış (İSABET); Atlama beygiri üzerinden atlayan aday, basketbolda serbest atış istasyonuna gelir. Kasaya yerleştirilen 5 basketbol topunu tek tek alarak potaya şut atar. Çemberden geçen her top isabet sayılır ve isabet puanı olarak kaydedilir. Adayın tekniğe uygun, atış geçekleştirebilmesi için, adayın önüne iki insan maketi konulur. Eğer aday serbest atış çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
6. İstasyon: Futbolda Şut (İSABET); Basketbolda serbest atış istasyonunu tamamlayan aday, futbolda şut istasyonuna gelir. Kasada bulunan 5 futbol topunu hentbol kalesine 6 m mesafe de belirlenen çizginin gerisine koyarak şut atar. Şutlar kalenin içerisinde yerleştirilen ve çapları 70 cm olan üç hedefin herhangi birine atılır. Eğer aday futbol çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
7. İstasyon: Bankta Çift Ayak Sıçrama; Futbolda şut atışlarını tamamlayan aday bankın önüne gelir. 40 cm yüksekliğindeki jimnastik sırası üzerinden çift ayak sağa sola 5 kez sıçrama yapar. Aday çift ayak sıçrama yapmaz, başka bir hata yapar veya 5 sıçrama hareketini tamamlamadan parkuru geçerse, her bir hata için artı 3 sn süre cezası alır.
8. İstasyon: Hentbolda Şut; Hentbolda şut istasyonu için belirlenen (4m) atış çizgisine gelen aday, kasada bulunan 2 topun birini alarak kaşı duvarda bulunan 1m2 lik ahşap zemine temel atış yapar, geri gelen topu tutarak 5 atış gerçekleştirilir. Tutulamayan top, sayılan atış olarak kabul edilmez. Aday atışlar için kullandığı topu bir şekilde kaçırırsa kasadaki yedek topu kullanır. İkinci topu da kaçırırsa, toplardan herhangi birini gidip alarak parkura devam eder. Eğer aday çizgi ihlali yapar veya 5 atış hakkını tamamlamadan geçerse, her bir hata artı için 3 sn süre cezası alır.
1b

parkur

 

2-SPORTİF ÖZGEÇMİŞ
1
2
3

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
25 Erkek, 15 Kız
Antrenörlük Eğitimi
20 Erkek, 10 Kız
Rekreasyon
20 Erkek, 10 Kız

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Öğretmenlik Bölümünü Kazanan En Düşük YGS
Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü
Öğretmenlik bölümünü kazanan erkek adayların ortalama YGS Puanı 265, OBP Puanı 360 ve Parkur Derecesi 57sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS Puanı 230, OBP Puanı 320 ve Parkur Derecesi 43.20sn’dir.

Öğretmenlik bölümünü kazanan kadın adayların ortalama YGS Puanı 270, OBP Puanı 375 ve Parkur derecesi 80sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan kadın adayın YGS Puanı 205, OBP Puanı 415 ve Parkur derecesi  66sn’dir.

Antrenörlük Bölümü

Antrenörlük bölümünü kazanan erkek adayların ortalama YGS Puanı 200, OBP Puanı 320, Özgeçmiş Puanı 70 ve Parkur Derecesi 75sn’dir.
Antrenörlük bölümünü kazanan kadın adayların ortalama YGS Puanı 195, OBP Puanı 330, Özgeçmiş Puanı 50 ve Parkur Derecesi 90sn’dir.

Rekreasyon Bölümü
Rekreasyon bölümünü kazanan erkek adayların ortalama YGS Puanı 285, OBP Puanı 340 ve Parkur Derecesi 59sn’dir.
Rekreasyon bölümünü kazanan kadın adayların ortalama YGS Puanı 240, OBP Puanı 345 ve Parkur Derecesi 80sn’dir.
Sınav Sonuçlarını Görüntüle

Kimler Düşünebilir?
Afyon Kocatepe Üniversitesi Öğretmenlik ve Rekreasyon bölümlerini YGS Puanı yüksek olup, her branşta kendine güvenen dayanıklılığı yüksek adaylar düşünebilir. Antrenörlük bölümünü ise özgeçmişi yüksek olanlar düşünebilir.

Ayrıntılar İçin Kılavuzu Görüntüle
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like