Amasya Üniversitesi Besyo Video Analiz 2016

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
KAPSAMLI VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=TCDxTgGQOvE&feature=youtu.be


1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=8-ntdb8fm8o

AMASYA ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav iki aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön eleme 2. aşama ise koordinasyon parkurudur. Ön eleme aşamasında zikzak koşusu testi vardır. Zikzak testinde kontenjanın 2 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. (Erkeklerde 50 kişi ve bayanlarda 30 kişi)
Liseler, Meslek Liseleri veya Öğretmen Liselerinin Sporla ilgili alan/kol bölümlerinden mezun olan adaylardan, aynı alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların 2016 YGS puan türlerinin birinden en az 200 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Bunların haricinde okullardan mezun olanların ise en az 230 almaları gerekmektedir. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları alan adaylar üniversiteye başvurularını yapabilir.

1-ZİKZAK TESTİ (ÖN ELEME)
1
Birinci aşamada adaylar çeviklik özelliklerinin test edildiği spor salonunda, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi antrenman slalom çubuklarıyla hazırlanmış “zikzak koşu testine” alınır. Her adaya 2 hak verilir. Adayın bu haklarda elde edeceği en iyi derece sıralamada dikkate alınacaktır. Bu testteki skorlar erkek ve bayanlar için ayrı ayrı en iyiden en kötüye doğru sıralanacak ve erkeklerde ilk 50, bayanlarda ilk 30 aday ikinci aşamaya (beceri koordinasyon testi) alınacaktır. Adayın zikzak testi derecesi ÖYSP’nin hesaplanmasında dikkate alınmaz.
2- KOORDİNASYON PARKURU
(Şekil Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

  1. İstasyon: Jimnastik istasyonunda aday sırasıyla öne takla, geriye takla, amut ve çember yapar. Süre önemli değildir, önemli olan hareketin tekniğidir. Adaylar başarısız ve hatalı her hareketinden sonra 5 saniye ceza alırlar.
    2.-3.-4. ve 5. İstasyon: Bu istasyonlarda aday bulunan 4 topuda isabetli şekilde atarsa 5 saniye ödül alır. İsabet sağlayamadığı her top için 5 saniye ceza alır. Parkur bitiminden sonra cezalar ve ödüller süreden düşer. Topları yerine koyma zorunluluğu yoktur.
  2. İstasyon: Hentbol istasyonunda aday topu bulunduğu yerden alarak çizgiye basmadan çizginin gerisinden uzak köşeye atmak zorundadır. 4 atış atmak zorundadır.
  3. İstasyon: Basketbol istasyonunda aday kutuların içine bırakılan topları belirtilen adaydan atmak zorundadır.
  4. İstasyon: Voleybol istasyonunda aday varolan 4 topun 2’sini manşet şeklinde 2’sinide parmak pas şeklinde belirtilen alana atmak zorundadır.
  5. İstasyon: Futbol istasyonunda aday erkekler için 7.5m, 8m, 8.5m, 9m bayanlar için ise 6.5m, 7m, 7.5m, 8m’de konumlandırılmış topları kalede belirtilmiş bölge içerisinden geçirmek zorundadır.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Erkek 25, Bayan 15

 

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Öğretmenlik Bölümünü Kazanan En Düşük YGS
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 305 ve zikzak derecesi 8.7sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS Puanı 230, OBP Puanı 305 ve zikzak derecesi 8,9sn’dir.

Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 255, OBP puan 360 ve zikzak derecesi 9,9sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan kadın adayın YGS Puanı 240, OBP Puanı 346 ve zikzak derecesi 10.5sn’dir.

Kimler Düşünebilir?
Amasya Üniversite’sinin özel yetenek sınavında ön elemeyi geçen öğrenci sayısının yalnızca kontenjanın 2 katı kadar olması zikzak koşusunda kendine güvenen adaylar için harika bir fırsattır. Çabukluğu ve çevikliği iyi olanlar mutlaka Amasya Üniversite’sini düşünmeledir. Son 2 yıldır ilk sınavlardan biri olmasına rağmen diğer üniversitelere göre düşük başvuru almaktadır. 2. aşamaya az kişinin geçecek olması 2. aşamaya geçen düşük YGS’ler için büyük avantajdır.

Ayrıntılar için Kılavuzu Görüntüle
Bir yanıt yazın
You May Also Like