Ankara Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

VİDEO EKLENECEK

ANKARA ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Ankara Üniversitesi sınavını 50 puan üzerinden değerlendirilen sporcu özgeçmiş puanı ve koordinasyon parkuru ile yapmaktadır. Okulun diğer üniversitelerden farklı bir yerleştirme sistemi vardır. Adayların YGS, OBP ve koordinasyon parkuru puanı sonucunda Yerleştirme Puanı (YP) hesaplanır. Buna göre üniversite öncelikli olarak YP sonuçlarını açıklar. Bu kapsamda adaylar belirtilen tarih aralığında okulun internet sitesinden tercih yaparlar. Tercih yapıp yerleşen adaylar okula kayıt yaptırmazlarsa ek yerleştirmede de aynı şekilde ek tercih yapılır. İlk tercihlerde yerleşen adaylar ek yerleştirmede tercih haklarını kaybederler. Bu sebeple adaylar yalnızca istedikleri bölümü tercih etmelidirler. Baraj puanı 260 (Milli ve spor liseliler için 230) olup YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir. YGS, OBP, koordinasyon parkuru kendi içinde hesaplanmaktadır. Özgeçmiş, YGS ve OBP puanının önemi çok fazladır. Eğer ki bir yüzde vermemiz gerekirse; %50 özgeçmiş %35 ygs-obp puanı %15’de parkur diyebiliriz.

Sınavın Açıklaması
1- KOORDİNASYON PARKURU
(Şekil Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

  1. İstasyon= Denge istasyonunda aday denge aletinin başındaki ve sonundaki işaretli alana basmak koşuluyla denge aletini geçer. (Denge aleti biraz uzun olduğu için uzun ve dengeli 4 adımda geçmek avantaj sağlar.)
  2. İstasyon= Öne takla istasyonunda aday öne takla atarak istasyonu geçer.
  3. İstasyon= Sıçrama istasyonunda aday 5 sağa 5 sola çift ayak sıçrama yaparak istasyonu geçer. (Vücut bankın üzerinden kalçadan bacakları döndürerek hızlı bir şekilde yapmak avantaj sağlar. Parmak ucu kullanılmalıdır.)
  4. İstasyon= 30 Metre istasyonunda aday 30 metreyi sprint atarak geçer. (Kolları iyi çekmek vücudun dik olması avantaj sağlar.)
  5. İstasyon= Engel geçişi istasyonunda aday sırasıyla alttan-üstten-alttan geçer. (Engel geçişine hafif yan ve bir ayak önde girmek avantajlıdır hızlı geçmeyi sağlar.)
  6. İstasyon= Slalom istasyonunda aday 6 adet slalomu geçer. (Slalaloma soldan girilmemelidir. 1 tane fazla yapılmasına sebep olur. Sağdan girmek ve kollar önde her bir slalomu tek adımda geçmek avantaj sağlar.)
  7. İstasyon= Tur koşusu istasyonunda aday 140 metrelik 1 turu tamamlar. (1. Kulvarda koşmak kolları çekmek ve vücut dik şekilde koşmak avantaj sağlar.)
    2- ÖZGEÇMİŞ TABLOSU


Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
25 Erkek, 25 Kız
Antrenörlük Eğitimi
30 Erkek, 20 Kız
Spor Yöneticiliği
25 Erkek, 25 Kız

Kimler Düşünebilir?
Özgeçmişin etkisi çok fazladır. Özellikle öğretmenlik kazanan adayların özgeçmiş puanları çok yüksektir. Parkurun etkisi azdır. Özgeçmişi çok yüksek olan baraj puanını geçmiş adaylar düşünebilir.İstisnai bir durum olarak Ankara Üniversitesi 2017 yılında az başvuru almıştır. 70 Kadın öğrenci alan üniversiteye 67 kadın aday başvurmuş ve hepsi kazanmıştır. Baraj puanının yüksek olması sebebiyle böyle bir durum yaşanmıştır. Bu sebepten dolayı bu yıl baraj puanını aşağıya çekebilir.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Kılavuzu Görüntüle

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like