Antalya Akdeniz Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Total
0
Shares

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

VİDEO EKLENECEK

Antalya Akdeniz Üniversitesi

Sınav İçeriğinin Özeti

Antalya Akdeniz Üniversitesi Koordinasyon sınavı ve sportif özgeçmiş değerlendirmesiyle öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Özgeçmişin önemi fazla olan okullardan bir tanesidir. Öğretmenlik bölüm YGS(TYT olacak Yeni Sistemde) baraj puanı 220 diğer bölümler de ise  200 baraj puanı şartı aranmaktadır. Milli sporcularda Öğretmenlik 200 diğer bölümlerde 180 baraj puan şartı sınava kayıt olmak için geçerlidir. Öğretmenlik bölümü %70 Koordinasyon %30 özgeçmiş, Antrenörlük bölümüü %70 özgeçmiş %30 Koordinasyon, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinde ise %60 özgeçmiş %40 Koordinasyon sınavlarından aldığı puanlar belirtilen oranlar dahilinde hesaplamaya dahil edilmektedir.

Sınavın Açıklanması

Koordinasyon Parkurunun Uygulaması:
1. İstasyon: Dengeden Geçiş: Aday, denge sırası üstünden (denge sırasının başında yer alan işaretli alanın üzerine ya da gerisine basarak başlayıp, denge sırasının sonunda yer alan işaretli alanın üzerine ya da daha ilerisine basarak bitirmek şartıyla), yürüyerek ya da koşarak geçer. Denge sırasının üzerinden erken (tamamlamadan) düşülmesi ya da belirlenen kurallara uyulmaması durumunda, başa dönülür ve hareket tekrar edilir.
2. İstasyon: Engel Üstü Atış: Aday, kasa içinde bulunan basketbol topunu (7 numara) belirlenen engel üzerinden atıp, engelin altından geçerek diğer tarafta tutar. Tuttuğu topu, geri dönüp aldığı kasanın içerisine yerleştirir. Adayın engel üzerinden karşı tarafa attığı topu düşürmesi bir hata olarak kabul edilmez; ancak adayın, düşen topu alıp, kasanın içerisine yerleştirmesi zorunludur. Basketbol topunun, herhangi bir nedenle, kasa içinden çıkması durumunda, tekrar yerine yerleştirilmesi gerekir. Top, kasanın dışında kalırsa, aday, dışarıda kalan topu kasanın içerisine yerleştirmeden teste devam edemez.
3. İstasyon: Duvar Pası: Aday, duvardan iki yüz yetmiş (270) cm. uzaklıkta ve kasanın içinde bulunan hentbol topunu (2 numara), duvara iki (2) kez (tek elle) atar ve tutar. Aday, atışlarını tamamladıktan sonra, topu kasanın içerisine yerleştirdiğinde, bu istasyon tamamlanmış olur. Hentbol topunun, herhangi bir nedenle, kasa içinden çıkması durumunda, tekrar yerine yerleştirilmesi gerekir. Top kasanın dışında kalırsa, aday, dışarıda kalan topu kasanın içerisine yerleştirmeden teste devam edemez. Atılan topun duvara değmemesi durumunda, top aday tarafından alınır ve atış yerinden tekrar atılır.
4. İstasyon: Öne Takla: Aday, bu istasyondaki Cimnastik minderi üzerinde bir (1) kez öne doğru düz takla atar. Düz taklayı yapmayan aday, düz takla yapmak üzere, bu istasyonun başına tekrar döner.
5. İstasyon: Sağlık Topu Taşıma: Aday, kasa içinde bulunan ve farklı renkte olan iki adet bir (1) kg. ağırlığındaki sağlık toplarını elleriyle taşıyarak üç buçuk (3,5) metre uzaklıktaki, topla aynı renkte olan kasalara yerleştirmelidir. Aday, top taşıma işlemine istediği renkli toptan başlayabilir. Aday, iki topu aynı anda taşıyamaz. Kasa içinden topun çıkması durumunda aday, topu tekrar yerine yerleştirdikten sonra diğer harekete geçebilir. Topların herhangi birinin kasadan dışarı çıkması ya da dışarıda olması durumunda, aday o topu kasaya yerleştirmedikçe teste devam edemez.
6. İstasyon: Engel Üstü Çift Bacak Sıçrama: Bu istasyonda, dört (4) adet engel bulunmaktadır. İlk üç engelin yüksekliği, kırk (40) santimetredir, son (4.) engelin yüksekliği ise, elli (50) santimetredir. Engeller arasındaki mesafe ise doksan (90) santimetre olarak belirlenmiştir. Aday, engellerin üzerinden çift bacak sıçrayarak geçmek zorundadır. Tek bacak sıçrayan, engeli sıçramadan düşüren ve adım alarak geçiş yapan aday, sıçrama istasyonunda başa dönerek hareketleri tekrarlamak zorundadır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen aday, teste devam edemez.
7. İstasyon: Sürat Koşusu: Engel üstü çift bacak sıçrama istasyonunu tamamlayan aday, belirlenmiş alan içerişinde, yüksek hızda koşu ile ileride bulunan bitiriş çizgisini geçerek, Koordinasyon Parkurunu tamamlar.

Özgeçmiş Tablosunu Görüntüle

Kontenjanlar

Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği 20 Erkek 20 Kız

Antrenörlük 20 Erkek 19 Kız 1 Engelli

Spor Yöneticiliği 20 Erkek 19 Kız 1 Engelli

Rekreasyon 20 Erkek 19 Kız 1 Engelli

Kimler Düşünebilir

Akdeniz Üniversitesinin öz geçmiş etkisinin fazla olduğunu yazımızın başında belirtmiştik fakat 2017 Sınav sonuçlarını incelediğimiz de öz geçmiş puanı olmadan kazanan aday sayısının bir hayli fazla olduğunu görmekteyiz. Fakat özgeçmiş puanı olmadan kazanan adayların başlangıçlarının çok yüksek(110 civarı) olduğunu da belirtelim. Ayrıca millilik kontenjanı genel kontenjanın içerisinde değerlendirildiği için bu durum biraz öğrenciler açısından dezavantaj sayılabilir. Koordinasyon sınavı kısa ve çabukluk gerektiren bir parkurdur. Hedefe atış yada takım sporlarındaki becerileri ölçmeye yönelik test bataryaları bulunmamaktadır. Akdeniz üniversitesini deneyecek Erkek adayların öğretmenlik bölümü için Özgeçmişsiz 110 başlangıç- özgeçmişli 100 başlangıç civarı , kadınlarda öğretmenlik bölümü için 95 başlangıçşlı özgeçmişli-özgeçmişsiz 105/110 başlangıç ve üstü puanlarla başvurmalarında fayda vardır.

Dipnot: 2017 Sınav soonuçlarında Erkek Adaylar  Öğretmenlik bölümü kontenjanı 20 adayın 10 tanesi özgeçmiş puanı olmadan kazanmıştır. Kadın Adaylar Öğretmenlik bölümü kontenjanı 20 adayın 7 tanesini özgeçmiş puanı olmadan kazanmıştır. Ayrıca her yıl bu durumun değişebileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Sınav Kılavuzunu Görüntüle

 

En Çok Beğenİ Alanlar