Antrenörlük Eğitimi Bölümüyle Daha Sportif Nesiller

Total
0
Shares

Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurper Özbar, 2015-2016 yılında da öğrenci alacak olan Antrenörlük Eğitimi bölümü ile ilgili merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurper Özbar, 2015-2016 yılında da öğrenci alacak olan Antrenörlük Eğitimi bölümü ile ilgili merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Nurper Özbar Antrenörlük Eğitimi bölümünün amacını, takım sporları veya bireysel sporların farklı dallarında uzmanlaşmış, etik kurallara önem veren, sporcunun sağlığını ve güvenliğini korumayı ilke edinmiş, her yaştan sporcuyu antrene edebilen, performans testleri, yetenek seçimi ve yönlendirmesi yapabilen lider özellikli antrenörler yetiştirmek olarak açıkladı. Antrenörlük Eğitimi bölümüne başvurmak isteyen öğrencilerin 160,000 puan ve üzeri YGS puanına sahip olmaları gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özbar, milli sporcular, Türkiye Şampiyonu olan sporcular ile liselerin spor bölümlerinden mezun olan öğrencilerin ise ilgili yıla ait YGS puan türlerinden herhangi birinden 140,000 ve üzeri puan almaları gerektiğini söyledi. Antrenörlük Eğitimi bölümüne olimpik ve olimpik olmayan branşlardan Sportif Özgeçmiş Puanı ile öğrenci alınacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Nurper Özbar, “Sportif Özgeçmiş Puanı, Antrenörlük Eğitimi bölümü için her spor dalına özgü belirlenmiş olan ve adayın spor alanındaki deneyimini ölçeklendiren puanlama istemidir. Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvurabilmek için adayların değerlendirilecekleri spor dalında en az üç yıllık lisanslı sporcu olmaları şarttır” dedi.

Antrenörlük Eğitimi bölümüne başvuran adayların özel yetenek sınavına tabi tutulmadığını, Sportif Özgeçmiş Puanlaması ile değerlendirildiğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özbar, sportif özgeçmiş puanlama tablosuna Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu web sayfasında ilan edilen sınav yönergesinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi. Yrd. Doç. Dr. Nurper Özbar, Antrenörlük Eğitimi bölümüyle öğrencilerinin branşları ile ilgili teknik, taktik bilgilerini geliştirme, teknolojiyi en iyi şekilde kullanma ve bilimsel alanda bilgi edinmeleri yanında, düşünsel ve yönetsel alanda kendilerini geliştirme imkanına da sahip olacağını vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Özbar, başta bilek güreşi, kick box, muay thai gibi bireysel branşlar olmak üzere 50’den fazla madalya ve takım sporlarında voleybol, futbol ve basketbolda 10 un üzerinde kupanın Düzce Üniversitesine kazandırılmasında Antrenörlük Eğitimi bölümü öğrencilerinin de katkısı olduğunu söyledi.

Son olarak Antrenörlük Eğitimi bölümü mezunlarının kariyer olanaklarından bahseden Yrd. Doç. Dr. Nurper Özbar, “Mezunlarımız, Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında öğretim elemanı olarak, amatör ve profesyonel spor kulüplerinde Antrenör, Kondisyoner veya Maç Analizcisi olarak, yerel yönetimlerde, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm birimlerde ve özerk federasyonlarda Antrenör veya Spor Uzmanı olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda Antrenör ve Yardımcı Antrenör olarak çalışabilir. Ayrıca özel spor salonlarında ve turizm sektörü gibi sportif aktivitelerin öğretilmesi ve organizasyonlarında da görev alabilir” diyerek açıklamalarına son verdi.

  • DÜZCE
En Çok Beğenİ Alanlar

İstanbul’da Besyosu Olan Üniversiteler

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ…
Devamı..