Beden Eğitimi Öğretmenlerinden Yusuf Tekin’e Mesaj

[dropcap]B[/dropcap]eden egitimi öğretmenlerinden müsteşara mektup

[divider]

Sayın müsteşarım;

Beden eğitimi ve spor öğretmenleri olarak , gerek ulusal eğitime destek projesi kapsamında olsun gerekse yaygın eğitim faaliyetleri, plan ve programlar kapsamında olsun Beden Eğitimi ve Sporun kişiler ve toplumlar üzerindeki en önemli ve en etkili eğitim şekli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle okul çağındaki çocuklarımızın sosyal, bedensel, kişisel, psikomotor gelişimlerinin tam ve sağlıklı olarak gelişebilmesi için sporun öneminin küçük yaştaki çocuklarımıza benimsetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bedensel yönden sağlıklı olan çocuklarımız biz duygusunu geliştirerek, takım ruhunu ve kendine güvenini kazanmış, milli ve manevi amaçların niteliklerini taşıyan, küçüklerini seven ve koruyan, büyüklerine saygılı, vatanını ve milletini seven; Türk büyüklerini kendine örnek alan, davranışlarını kontrol edebilen, doğru, temiz, düzenli, öz güveni, disiplin, özgür zamanlarını yararlı ve zevkli çalışmalarla değerlendirebilen birer vatandaş olarak yetişirler, iyi bir moral ölçüleri içerisinde gelişmiş kemik, kas yapısı ve iyi bir duruş alışkanlıkları, serbest zamanları değerlendirme davranış ve becerileri kazanırlar. Spor çocuklarımıza yeni bir güne ve faaliyete istekli ve kuvvetli başlamalarını sağlar, toplumsal sorumluluklarını geliştirir. Kendini kontrol etmeyi, başkalarına kurallara saygıyı öğretir. Ölçülü ve planlı bir şekilde çalışmayı ve dinlenmeyi öğretir. Birlikte olma, birlikte iş yapma ve bireyin toplumda kendisini belirlemesine olanak verir.
 Gençler için spor, etkili ve çekici bir eğitim unsurudur. Bireyi topluma hazırlar. Kişiyi toplumun en önemli ve onurlu bir üyesi yapar. Genç nesillerin yapıcı, yaratıcı ve üretici olmasını sağlar . Spor bir tedavi yöntemidir. Özellikle ülkemizde bonzai gibi uyuşturucu maddelere karşı açılan savaşın kazanılmasında en önemli etkinin beden eğitimi ve spor olduğunu düşünmekteyiz.  Spor kültürü ve alışkanlığı kazanan gençler, sigara, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durur, Sağlıklı ve mutlu yaşamında gerekli bilgi, davranış, alışkanlıklar ve beceriler kazanırlar.
Beden Eğitimi ve Spor tüm gelişmiş dünya ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde de, uluslararası palatformlarda tanıtımımız için kullanılmalıdır. Başarılı sporcularımızın ülkemizi uluslararası spor organizasyonlarında en iyi şekilde tanıtabilmeleri için yeteneklerinin küçük yaşlarda beden eğitimi ve spor öğretmenleri tarafından keşfinin oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz. Branşımız 2013 yılında, norm açığı sıralamasında 7. olmasına rağmen kontenjan sıralamasında 13. sırada yer almıştır, ayrıca bildiğiniz üzere 4270 sınıf öğretmeni yan alan düzenlenmesiyle alanımıza geçirilmiştir. Her branş öğretmeninin alan derslerinin farklı olması dolayısıyla beden eğitimi ve spor derslerine, gerçek alan sahibi öğretmenlerinin girmesini ve 5 bin beden eğitimi öğretmeninin atanmasının sizlerden talep ediyoruz. Bizler yıllarca bu işin eğitimini almış öğretmen adayları olarak, görevimizi en iyi şekilde yerine getirebilmemiz için sizlerden müjdeli haberinizi bekliyoruz.

#BedenEgitimineHAKicin5000Atama
Bir yanıt yazın
You May Also Like

KYK ve BURS Sonuçları Açıklandı

KYK burs sonuçları sorgulama paneline haberimizden ulaşabilirsiniz. Sizlere sunacağımız bağlantılar üzerinden rahatlıkla2015/2016 yılına ait KYK burs sonuçları sorgulama sayfasına ulaşabilir ve burslarınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Üniversite öğrencileri için bursun ayrı…
Görüntüle

TÜRKİYE KÜME DÜŞTÜ!

Genç ve dinamik nüfusa sahip olan ülkemizde ‘yönetişim’ dediğimiz kavram tam oturmadığı için “T.C. Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler, Türkiye Atletizm Federasyonu, Belediyeler, Sivil Toplum Örgütleri ve T.C. Gençlik ve Spor…
Görüntüle