Beden Eğitimi Okuyanların Kpss Hakkında Bilmesi Gerekenler

Beden Eğitimi okuyanlar devamlı şimdiden KPSS çalışın lafını duymuşlardır. Genelde son sene öğrenilen Kpss konuları ve şartlarını merak edenler için tüm detayları araştırdık.

İlk olarak bilmeniz gereken Beden Eğitimi bölümünde okuyanlar için alan sınavı yoktur . Özel yetenek sınavlarıyla okula girenler için ve Kpss’de alan sınavı halen getirilmedi. Şimdi özel yetenek sınavıyla girmedim ama Besyo okuyorum diyenler olabilir. Sizde Kpss girerken alan sınavına girmeyeceksiniz.

Alan Sınavı Nedir

10 Aralık 2012 tarihli ÖSYM basın duyurusu, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) hakkında yapılan ilk ve tek resmî  açıklamadır. Bu duyuruda, 2013 yılı öğretmen atamalarında aşağıda belirtilen 15 branştaki öğretmenlere Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerinin yanı sıra  ÖABT’nin uygulanacağı belirtilmiştir.

KPSS Öğretmenlik Sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan tüm eğitim  kurumlarında gerek sözleşmeli ve gerekse kadrolu olarak öğretmenlik yapacak olan tüm adayları kapsamaktadır. Üniversitelerin öğretmenlik bölümünden veya pedagojik formasyon alıp mezun olan adayların katıldığı sınavdır. KPSS Öğretmenlik Sınavında Genel Yetenek- Genel Kültür sınavına ek olarak 120 sorudan oluşan Pedagojik  Formasyon sınavı yapılır.

2016 KPSS soru dağılımı

Genel Yetenek (60 Soru)

Genel yetenek alanından toplam 60 soru çıkmaktadır. Genel yetenek bölümü Türkçe ve matematik sorularından oluşmaktadır.
  •  Türkçe (30 soru
  • Matematik (30 soru)

 Genel Kültür (60 soru)

  • Tarih (27 soru)
  • Coğrafya (18 soru)
  • Vatandaşlık Bilgisi (9 soru)
  • Güncel Konular (6 Soru)

Eğitim Bilimleri (80 soru)

 

kpsss

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Kpss Girecekler Dikkat

2014-KPSS’ye lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabileceklerdir. Bir lisans programından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adaylardan Milli eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlik kadrolarına atanmak…
Görüntüle