Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Nasıl Olunur? Kimlere Uygundur?

Total
0
Shares
Coach Giving Team Talk To Elementary School Basketball Team

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü Besyo bölümleri arasında en çok bilinen bölümdür. Besyo yenilenen adıyla Spor Bilimleri Fakültesi aslında adının çağrıştırdığı gibi yalnızca lisanslı olarak sporla uğraşan öğrencilerin tercih edebileceği bir bölüm değildir. Sizler bu alana meraklıysanız lisansınız yoksa bile rahatlıkla Besyo okuyabilir, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olabilirsiniz. Burada aslolan yetenek sınavlarına iyi şekilde hazırlanıp, doğru tercih yapmaktır. Çünkü Besyo’da her üniversitenin sınavı farklıdır. Tam da bu noktada size belirttiğim gibi lisansınız olmadan kazanabileceğiniz okullar olduğu gibi lisansınız olmadan asla kazanamayacağınız okullar da bulunmaktadır. Öğretmenlik bölümü için minimum baraj puanı Y-TYT 800 bin sıralama şartı iken bazı üniversiteler 300 bin sıralama şartı da koyabilirler. Bazılarını 800 bini geçip yetenek sınavında iyi derece yapıp rahatlıkla kazanabilecekken bazılarında çok daha iyi TYT puanınız yoksa ne kadar iyi derece yaparsanız yapın kazanmanız mümkün olmayabilir. Bu noktada doğru rehber çok önemlidir.

Gelelim Kimler Beden Eğitimi Öğretmeni Olmaya uygundur sorusun cevabına;
Öncelikle bir beden eğitimi öğretmeni sportif anlamda tüm branşlara yatkın olmalıdır. Az çok tüm branşlarla ilgili temel teknik bilgilere hakim olmalıdır.(Üniversitede temel teknik anlamda bilgiler verilmektedir.) Çocuklarla zaman geçirmekten keyif alıp her yaşında egzersize uygun halde olmalı ve egzersiz yapmalıdır.
KPSS’de atanan öğretmenler arasında Beden Eğitimi Öğretmenleri en düşük KPSS puanlarıyla atanan öğretmenler arasında yer almakta, Maaş Olarak ek derssiz ve çalışmasız (2023 Mayıs) 13500₺ maaş almaktadırlar. Tabi ki ek iş olanağı en geniş Öğretmenlik branşı kuşkusuz Beden Eğitimidir. Bu noktada da çok daha fazla para kazanabilirler.

En Çok Beğenİ Alanlar

2023’de Besyo Nasıl Kazanılır?

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız 2022’de radikal değişiklikler oldu. 2023’te de aynı şekilde devam edecektir. Bu değişikliklerden birincisi baraj puanı kaldırıldı. Yani…
Devamı..

2022 Hangi Üniversitelerde Besyo Var

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız BESYO 3 şekilde öğrenci almaktadır. Özel Yetenek Sınavıyla, Sportif Özgeçmişle ve ÖSYM Tercihiyle AYT EA puanıyla öğrenci…
Devamı..