Bedensel Engelliler İçin Kontenjan Ayıran Üniversiteler

Beden Eğitimi sınavlarında bedensel engelli bireyler için ayrılmış bölümler mevcut . Her üniversitede olmadığı için karıştırılabiliyor . Açıkladığımız bu kontenjanlar 2014 kontenjanlarıdır . Genelde değişmemektedir .


Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi

Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında Spor Yöneticiliği Bölümü 1. öğretime Bedensel Engelli Kontenjanı 2 olarak  , Spor Yöneticiliği Bölümü (İ.Ö) ise yine Bedensel Engelli Kontenjanı 2 olarak belirlenmiştir .

Mustafa Kemal Üniversitesi ( Hatay )

(MKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) yöneticilik, antrenörlük rekreasyon bölümlerinde engelliler için diğer üniversitelerde bir olan kontenjanın toplamda 9 kişi olarak belirledi .

Hitit Üniversitesi 

Engelli kontenjanına müracaat edecek olan adayların, en az bir yıl ilan edilen spor branşlarının herhangi birinden lisanslı sporcu olmak. ( Engelli adaylar sadece Antrenörlük Eğitimi Bölümüne müracaat edebilirler.)

Engelli Adaylar: En düşük düzeyde kol, bacak felci ve uyum kusuru olan, tek taraflı diz altı kesiği olup takma bacağı işlevsel düzeyde kullanabilen ya da geçirilmiş çocuk felcine bağlı bacak güçsüzlüğü bulunan, bağımsız ve desteksiz uzun süre yürüyebilen, koşabilen, merdiven inip çıkabilen, günlük yaşam etkinliklerinde tam bağımsızlığı
kazanmış, iç protez takılmamış, bacaklarda sportif donanım (kayak ayakkabısı gibi) giyme sorunu olmayan, iletişim kurma ile ilgili konuşma, anlama ve kavrama sorunu bulunmayan, Beden Kazanma Gücünden azalma oranı % 25-50 olan ortopedik engelliler ön değerlendirme kurulunun oluru ile başvurabilirler.

Antrenörlük Eğitimi bölümü engelli sporcu kontenjanı bir (1) öğrencidir. Aday başvurusu birden (1) fazla olduğunda engelli sporcular kendi aralarında değerlendirmeye alınırlar.

İstanbul Üniversitesi 

Bedensel engelli sporcu öğrenci kontenjanı toplam 8 kişidir. Program tercihi ve yerleştirme 4’üncü Yarıyıl sonunda olacaktır.

Bedensel engelliler spor federasyonundan lisans sahibi, ferdi veya takım sporlarında en az 2 (iki) yıldır faaliyet göstermiş olması gerekmektedir .

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 

2014 – 2015 Akademik Yılında Özel Yetenek Sınavı ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun Antrenörlük Eğitimi Bölümüne 52 (21 kız (biri engelli), 31 erkek (biri engelli), Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 40 (20 kadın + 20 Erkek)öğrenci alınacaktır

Engellilerin Durumu: En düşük düzeyde kol bacak felci ve uyum kusuru olan tek taraflı diz altı kesiği olup takma bacağı işlevsel düzeyde kullanabilen ya da geçirilmiş çocuk felcine bağlı bacak güçsüzlüğü bulunan bağımsız ve desteksiz uzun süre yürüyebilen, koşabilen merdiven inip çıkabilen, günlük yaşam etkinliklerinde tam bağımsızlığı kazanmış, iç protez takılmamış, bacaklarda sportif donanım(kayak ayakkabısı gibi) giyme sorunu olmayan iletişim kurma ile ilgili konuşma, anlama ve kavrama sorunu bulunmayan, Beden Kazanma gücünden azalma oranı%25-50 olan ortopedik engelliler ön değerlendirme komisyonunun oluru ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü için başvurabilirler.

Çukurova Üniversitesi 

Engelli adayların Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvurabilmeleri için iletişim kurma ile ilgili konuşma, anlama
ve kavrama sorunu bulunmayan, “Beden Kazanma Gücünden Azalma Oranı” %70-25 arası olan ortopedik engelliler ön değerlendirme kurulunun oluru gereklidir. Adaylar Beden Kazanma Gücünden Azalma Oranını Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığından belgeletmek zorundadırlar.

Antrenörlük Eğitimi Bölümüne başvurmak için gerekli koşullarıtaşıyan ve başvuru hakkını kazanan Engelli adayların en az 2 yıl lisanlı olarak spor yaptıklarını belgelemeleri ve o yıla ait YGS puan türlerinden en az birinden 180 puan almış olmaları gerekmektedir.

Antrenörlük Bölümü için kontenjan 3 kişidir .

Akdeniz Üniversitesi ( Antalya )

Engelli adayların, birinci fıkraya göre aldıkları Engel Düzey Değerlendirme puanlarının %50’si, Koordinasyon Testi’nde alınan puanın %20’si ve Spor Öz geçmişi Puanının %30’u toplanarak kendi aralarında sıralama yapılacaktır. Kadınlar ve erkekler ayrı puanlanarak, birlikte sıralanacaktır. İlk sırada yer alan adaylar kazananlar listesinde duyurulacaktır.

40 öğrenci (24 erkek, 15 bayan, 1 engelli) özel yetenek sınavı ile, Spor Yöneticiliği Bölümüne   30 öğrenci (20 erkek, 9 bayan ve 1 engelli)

Bedensel Engelliler beden eğitimi öğretmeni olabilmesi için sınavsız müracaat edilen üniversitelerde öğretmenlik bölümüne alım yapılabilir . Yalnız olimpiyat dereceleri veya Avrupa Şampiyonalarında iyi dereceleri almaları gerekmektedir .

 

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Öğretmen ve Öğretmen Adayları !

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerimize hizmet süresine bağlı yer değiştirme geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı koridorlarında siz eğitimci okuyucularımız için, öğretmene rotasyon konusunu araştırdık. 1)      Öğretmene rotasyon var mı? Öğretmene rotasyon düşünülüyor, şuan için…
Görüntüle

Aç Kal Uzun Yaşa

Hastalanınca neden iştahımız kesilir? Vücudumuz sindirim sistemini kapatarak tüm gücüyle hastalıkla ilgilenmek için bize bir işaret mi veriyor? Uzun süreli açlık diyetlerinde bir şey yenmez ancak bolca su içilir. Su…
Görüntüle