Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır.

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız

BESYO Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kısaltmasıdır.  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu ifade etmek için kullanılır. Son zamanlarda ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak açılmaktadır. 2’si arasında hiç bir fark yoktur. Yalnızca Fakülteler devletten daha fazla ödenek aldıkları için isim değişikliğine gidilmektedir. Besyo’lar 4 yıllık lisans eğitimi veren üniversite bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümler; Öğretmenlik, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği, Rekreasyon, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Engelli Egzersiz Spor Eğitimi ve Spor Bilimleri bölümleridir. Öğretmenlik bölümü baraj puanı Y-TYT’de 800.000 sıralama şartıdır. Besyo öğretmenlik hariç diğer tüm bölümlerde ise 2022’de değişen sistemle baraj puanı TYT’de ham puan olarak 100’dür. Ham Puan olarak TYT’de 100 ve üzeri alan öğrenciler yetenek sınavlarına katılabilir. Üniversiteler kendi baraj puanlarını kendisi belirlemektedir. Kimi üniversitelerde yetenek sınavı giriş baraj puanı 100 iken kimi üniversitelerde 200 bazılarında 250 olabilmektedir. Besyo özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölümdür.  BESYO’da TYT OBP ve Sınav derecesinin etkisini ayrıntılı olarak bu yazımızda görebilirsiniz.


Hangi üniversitenin size uygun olduğunu görmek için ücretsiz yapay zeka uygulamamızı buraya tıklayarak kullanabilirsiniz

BESYO BAŞVURULARI NASIL OLUR?
Besyo’da her üniversite kendi başvuru şeklini tarihini ve içeriğini kendisi belirler. Bazı üniversiteler 100 TYT Baraj puanı koyarken bazıları 150 bazıları 250 puan koyabilir. Ayrıca bazı üniversiteler lisans  yıl şartı da koyabilmektedir. Üniversiteler sınavları ve başvurularıyla ilgili tüm detayları kılavuzlarında açıklarlar. Kılavuzlarını Mayıs ayı gibi açıklamaya başlarlar. Kılavuzları web sitemizden veya @besyocuyuzcom instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.
Başvuruları ise bazı üniversiteler online olarak alırken bazıları şahsen alabilmektedir. Şahsen başvurularda üniversitenin bulunduğu şehre gidip evrakları elden vermeniz gerekmektedir.
Başvuru esnasında istenen belgeler ise genel olarak;
“Spor yapmasında engel yoktur” şeklinde yazılmış sağlık raporu
Diplomanın aslı ve fotokopisi (Geçici mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir.)
Biyometrik fotoğraf
Özgeçmişin etkili olduğu üniversitelerde federasyon onaylı sportif özgeçmiş
YKS Sonuç belgesi
Gibi belgeler istenmektedir.

BESYO YETENEK SINAVLARI NASIL OLUR?
Besyo’da her üniversite kendi başvuru şeklini belirlediği gibi yetenek sınav içeriğini sistemini tarihini de kendisi belirler. Bu kapsamda yetenek sınavları çeşitleri fazladır.
-Uzun Mesafe Koşuları ve Orta Mesafe Koşuları
-Sürat Testi Koşuları ve Kısa Mesafe Koşuları
-Motorsal Test Sınavları
-İllinois Testi
-Koordinasyon Parkuru Sınavları
-Branş Sınavları
-Dayanıklılık Testi Sınavları
-Branş Koordinasyonu Parkur Sınavları
-Sözlü Mülakat Sınavları
-Sporcu Özgeçmişi Değerlendirmesi
Üniversiteler bu sınavların birini veya bir kaçını aynı anda yapabilirler. Sınav Çeşitleri ve içerikleriyle ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

BESYO BÖLÜMLERİ NELERDİR?
1. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
2. Antrenörlük
3. Spor Yöneticiliği
4. Rekreasyon
5. Egzersiz ve Spor Bilimleri
6. Spor Bilimleri
7. Engelli Egzersiz Spor Eğitimi

BESYO MEZUNLARI NE İŞ YAPARLAR?
1. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kamu ve özel okullarda
2. T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra
teşkilatlarında
3. Bünyesinde spor işletmesi ya da spor bölümü bulunan kuruluşlarda,
4. Turizm sektöründe faaliyetleri bulunan otel ve tatil köyü gibi işletmelerde,
5. Spor kulüplerinde,
6. Spor federasyonlarında,
7. Belediyelerde,
8. Kulüp statüsü dışında kalan cimnastik, aerobik, vücut geliştirme, step, doğa ve savunma
sporları gibi hizmet sunan spor salonlarında,
9. Engellilerin sportif faaliyetlerinde,
10. Spor sağlık alanlarında çalışma olanakları bulmaktadırlar.

Detaylı olarak bölümlerin iş olanaklarını buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

 

besyo nedir, besyo ne anlama gelir, spor bilimleri fakültesi nedir, beden eğitimi öğretmeni nasıl olunur, spor bilimleri, besyo,

Bir yanıt yazın
You May Also Like