Besyo’da Çift Anadal Bölümler Arası Geçiş ve Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? 2023

BESYO’da bir bölümü okurken, not ortalamanıza göre başka bir bölüme geçebilir veya aynı anda 2 bölümü bitirebilirsiniz. Ayrıca bir üniversiteyi kazandığınızda başka bir üniversitenin aynı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Detaylar yazımızda mevcuttur

Besyo ile alakalı tüm sorularınız yanıtını ücretsiz e-dergimizde bulabilirsiniz. E-dergimizi incelemek için tıklayınız

BESYO’DA ÇİFT ANADAL NASIL YAPILIR?
 Besyo’da çift anadal üniversitelerin imkanları dahilinde özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversitelerin %90’ında gerçekleşebilen bir sistemdir. Bu sistemde öğrenciler not ortalamalarını yüksek tutarak bir bölümde okuyorken, aynı anda başka bir bölümü de okuyabilirler. 4 yılın sonunda 2 diploma ile mezun olurlar. 1. Sınıfın sonunda ve 2. sınıfın sonunda üniversitedeki not ortalamanıza ve okulun belirlediği diğer ölçütler çerçevesinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Üniversitelerin çift anadal kontenjanları %20 dir. Yani 50 öğrenci alan bir bölümde 10 öğrenci çift anadal yapabilir. Öğretmenlik bölümüne çift anadal yapmak istiyorsanız Y-TYT’de 800 binde olmanız gerekmektedir.

BESYO’DA BÖLÜMLER ARASI GEÇİŞ NASIL YAPILIR?
 Besyo’da bölümler arası geçiş üniversitelerin imkanları dahilinde özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversitelerin %90’ında gerçekleşebilen bir sistemdir. Bu sistemde öğrenciler not ortalamalarını yüksek tutarak bir bölümden başka bir bölüme geçiş yapabilirler. Yani Rekreasyon bölümü okuyorken Antrenörlük bölümüne veya Öğretmenlik bölümüne geçebilirsiniz. 1. Sınıfın sonunda ve 2. sınıfın sonunda üniversitedeki not ortalamanıza ve okulun belirlediği diğer ölçütler çerçevesinde başvurunuzu yapabilirsiniz. Üniversitelerin bölümler arası geçiş kontenjanları %20 dir. Yani 50 öğrenci alan bir bölümde 10 öğrenci bölümler arası geçiş yapabilir. Öğretmenlik bölümüne geçiş yapmak istiyorsanız Y-TYT’de 800 binde olmanız gerekmektedir.

BESYO’DA KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR?
 Besyo’da bir üniversiteyi kazandıktan sonra başka bir üniversitenin aynı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bununla ilgili çeşitli kurallar mevcuttur. Öncelikle kazandığınız senedeki TYT puanınız geçiş yapacağınız üniversitenin aynı senesindeki baraj puanına uygun olmalıdır. Yani siz 192 TYT puanıyla Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Antrenörlük bölümünü 2021 yılında kazandınız. Hacettepe Üniversitesine geçiş yapmak istiyorsunuz ama Hacettepe Üniversitesi 2021 yılında Antrenörlük bölümüne 230 TYT baraj puanıyla öğrenci almıştı. Dolayısıyla siz başvuru yapamazsınız. Ancak Uludağ Üniversitesi 150 ile almıştı oraya başvuru yapabilirsiniz. 1. Sınıfın ve 2. Sınıfın sonunda yatay geçişle üniversite değiştirebilirsiniz. Tek parametre çoğu üniversitede not ortalamasıdır. Geçiş yapacağınız üniversitenin kontenjanı dahilinde Yatay Geçiş kontenjanı açılmaktadır. Başvuran öğrenciler not ortalamasına göre sıralanırlar ve kontenjan dahilinde yüksek not ortalamasına sahip öğrenciler yatay geçiş yaparlar.

Bir yanıt yazın
You May Also Like