Bursa Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Video Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
KAPSAMLI VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=wIxZ4RFArvc&feature=youtu.be

1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=N2H6EOdMevs


BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ

Sınav İçeriğinin Özeti
Bursa Uludağ Üniversitesinin özel yetenek sınavı yalnızca koordinasyon parkurundan oluşmaktadır. Sınava giren adaylar parkur derecelerine göre sıralanır ve %50’si değerlendirmeye alınır. YGS Baraj puanı öğretmenlik bölümü için 200, Antrenörlük bölümü için 180 milli ve spor lisesi çıkışlı adaylar için 150’dir. YGS’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
KOORDİNASYON PARKURU 

Koordinasyon parkuru derecelerine göre adaylar sıralanır ve sınava giren adayların %50’si değerlendirmeye alınır. Yani sınava 1000 aday giriyorsa ilk 500 aday değerlendirmeye alınır. Adayların parkur derecelerinin eşit olması durumunda YGS ve OBP puanlarına bakılır ve böylelikle sadece %50 değerlendirilir.

• Bölüm 1: Aday, fotoselin 1 m. gerisinde bulunan çıkış çizgisini geçmeyecek şekilde çizginin üzerine basarak/dokunarak “Hazır” ve “Çık“ komutu ile fotosellerin arasından geçerek teste başlayacaktır.
• Bölüm 2: Aday, uzaklıkları işaretlenmiş altı kulenin/slalom direklerinin her birinin aralarından geçerek slalom koşusunu tamamlar. Hatalar: Aday istasyon içerisinde slalom çubuklarını atlarsa bu istasyonu tekrar eder, slalom direklerini devirirse her hata için toplam süreye 2 sn. eklenir.
• Bölüm 3: Aday, belirlenmiş bölgeden kasa içinde bulunan basketbol, voleybol ve hentbol topunu (3 adet) işaretli duvara birer kez sırasıyla atıp tutacaktır. Hatalar: Top elden kaçarsa aday topu alıp doğrusunu yapana kadar devam eder. Top duvarda işaretli çizginin altına gelirse veya atış sırasında belirlenmiş bölge ihlali yaparsa, her bir hata için toplam süreye 2 sn. ilave edilir.
• Bölüm 4: Aday, birinci engelin üzerinden, ikinci engelin altından ve üçüncü (son) engelin üzerinden geçecektir. Hatalar: Aday, engeli devirirse her hata için 2 sn. ceza ilave edilir. Aday, engelleri sırasıyla geçmez veya zaman kazanmak için engelleri devirirse istasyonun başına döner.
• Bölüm 5: Aday, karşılıklı iki ayrı kasa içerisindeki iki farklı topların yerlerini değiştirir. Yani bir kasadaki farklı toplar diğer kasaya toplanır. Aday her seferinde yalnızca 1 top taşımak zorunda ve isteği taraftan başlayabilir. Hatalar: Topun kasa içerisinden fırlayarak çıkması durumunda aday topu alıp kasa içine koymakla yükümlüdür. Aday, aynı renk ve şekildeki topları aynı kasaya taşıyana kadar uyarılır. Bu istasyonu doğru şekilde tamamlayamayan aday bir sonrakine geçemez. Uyarılara rağmen istasyonu doğru tamamlamayan aday diskalifiye edilir.
• Bölüm 6: Aday, cimnastik sırasının üzerinden sağ-sol beşer kez (toplam 10 tekrar) çift ayak ile sıçrayacaktır. Başlama ve bitirme sıçramaları dahil tüm sıçramalar çift ayakla yapılacaktır. Hatalar: Aday, istenilen nizami olmayan çift ayak sağ –sol sıçramada her bir hata için toplam süreye 2 sn. ilave edilir. Aday istenilen nizami sıçramaları yapmadan geçerse diskalifiye edilir.
• Bölüm 7: Aday, fotoselin bitiş kapısından geçerek fotoseli durdurur ve koordinasyon parkurunu tamamlar.

Kontenjanlar

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Öğretmenlik Bölümünü Kazanan En Düşük YGS
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 305, OBP puanı 365 ve ortalama parkur derecesi 39sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS Puanı 265, OBP puanı 385 ve parkur derecesi 38,2sn’dir.

Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 270, OBP puanı 370 ve parkur derecesi  45sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan kadın adayın YGS Puanı 236, OBP puanı 422 ve parkur derecesi 44.94sn’dir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 270, OBP puanı 345 ve ortalama parkur derecesi 39sn’dir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 250, OBP puan 365 ve ortalama parkur derecesi 44.5’tir.

Sınav Sonucunu Görüntüle

Kimler Düşünebilir?
Yalnızca %50 nin değerlendirmeye alınıyor olması öğretmenliği olmasa da Antrenörlüğü kazanan bayan adayların düşük YGS ile girebilmesine olanak sağlamıştır. Mesela spor lisesi çıkışlı olmayan 207 YGS, 331 OBP’ye sahip bayan öğrenci 40,91 yaparak asil 2. sıradan okula girmeyi başarmıştır. Aynı şekilde YGS’si 213, OBP’si 295 olan bayan aday 41.37 yaparak yedek 1. sırada kalmıştır.
YGS’si yüksek olan parkuru orta düzey olan adaylar ve Antrenörlük bölümünü düşünen YGS’si orta düzeyde olup parkuru çok iyi olan adaylar Uludağ Üniversitesini düşünebilir.

Kılavuzu Görüntüle

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Besyo Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.…
Görüntüle