Dokuz Eylül Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özeti

Total
0
Shares

İZMİR DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav sistemi geçen seneyle aynıdır. Baraj puanı öğretmenlikte 220’den 230’a çıkmıştır.
9 Eylül Üniversitesi Antrenörlük bölümüne yalnızca sportif özgeçmişle alım yapmaktadır. Öğretmenlik bölümünde ise sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama uygulama sınavı 2. aşama ise sportif özgeçmiş puanı değerlendirmesidir. Uygulama sınavı %50, sportif özgeçmiş puanı %50 etkilidir. Uygulama sınavı 20m mekik koşusu, 30m sürat koşusu ve cimnastik testi üzerinden yapılmaktadır. Baraj puanı öğretmenlik bölümü için 230’dir. Antrenörlük bölümü için 180’dir. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
1-20m MEKİK KOŞUSU
Aday 20 metrelik alan içinde sinyal sesine uygun şekilde git gel koşusu yapar. Sinyalle birlikte koşuya başlayan aday bir sonraki sinyale kadar karşı taraftaki 2 metrelik alan içinde olmak zorundadır. Başlangıçta çok yavaş başlayan bu test mekik sayısı arttıkça hızlanır. Puanlama erkeklerde 74-135 mekik arasında, bayanlarda 39-91 mekik arasında gerçekleştirilir. Değerlendirme 15 puan üzerinden yapılmaktadır.
1
2-30m SÜRAT KOŞUSU
Aday 30 metrelik belirtilen kulvar içerisinde süratli bir şekilde koşar. Puanlama erkeklerde 3,90-5sn arasında, bayanlarda 4,30-6sn arasında gerçekleştirilir. Değerlendirme 20 puan üzerinden yapılmaktadır.
1
3-CİMNASTİK SERİSİ
1
Geriye kalan 50 puan ise özgeçmiş değerlendirmesine göre verilecektir. Öğretmenlik Bölümünün Sportif Özgeçmişi:
BİREYSEL SPORLARDA
1
1

Olimpik Branşlar;

Yaz oyunları; Su Sporları (Yüzme, atlama, senkronize yüzme, sutopu), Okçuluk, Atletizm, Badminton, Beyzbol, Basketbol, Boks, Kano, Bisiklet, Binicilik, Eskrim, Futbol, Cimnastik, Hentbol, Hokey, Judo, Modern Pentatlon, Kürek, Yelken, Atıcılık, Softball, Masa Tenisi, Taekwondo, Tenis, Triatlon, Voleybol, Halter, Güreş
Kış oyunları:
Biatlon, Bobsleigh, Curling, Buz Hokeyi, Luge, Paten, Kayak (Kaynak: Spor Genel Müdürlüğü – sgm.gsb.gov.tr)
Olimpik olmayan branşlarda puanlama aşağıdaki gibidir:
A Milli :
30 puan
B Milli :
20 puan
C Milli : 
Okul sporları milli ve ilgili branşın en üst ligi/şampiyonası ilk 3’te yer almak: 15 P. İlgili branşta Gençler-liseler kategorisinde ilk 3’te yer almak: 10 puan

TAKIM SPORLARINDA
1
1

Olimpik Branşlar;

Yaz oyunları: Su Sporları (Yüzme, atlama, senkronize yüzme, sutopu), Okçuluk, Atletizm, Badminton, Beyzbol, Basketbol, Boks, Kano, Bisiklet, Binicilik, Eskrim, Futbol, Cimnastik, Hentbol, Hokey, Judo, Modern Pentatlon, Kürek, Yelken, Atıcılık, Softball, Masa Tenisi, Taekwondo, Tenis, Triatlon, Voleybol, Halter, Güreş
Kış oyunları:
Biatlon, Bobsleigh, Curling, Buz Hokeyi, Luge, Paten, Kayak
Olimpik olmayan branşlarda puanlama aşağıdaki gibidir:
A Milli :
30 puan
B Milli :
20 puan
C Milli :
Okul sporları milli ve ilgili branşın en üst ligi/şampiyonası ilk 3’te yer almak: 15 p. İlgili branşta Gençler-liseler kategorisinde ilk 3’te yer almak: 10 puan

Antrenörlük Eğitimi
1
1
1
1

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
17 Erkek 13 Kız
Antrenörlük Eğitimi
Toplam 30

2016 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 285, OBP puanı 360 ve sınavı puanı 54’tür.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 390 ve sınavı puanı 45’tir.
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 325 ve özgeçmiş puanı 35’tir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 225, OBP puanı 340 ve özgeçmiş puanı 30’dur.

Antrenörlük Eğitimi 2. Öğretim Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 220, OBP puanı 330 ve özgeçmiş puanı 25’tir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 215, OBP puanı 340 ve özgeçmiş puanı 20’dir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN Tıklayınız

 

PROJELERİMİZLE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

1-) Besyocuyuz.com ailesi olarak çalışma imkanı olmayan öğrencilerimize destek olmak için bir çok üniversitenin sınavından önce sınav yerinde tanıdığımız ve güvendiğimiz hocalarla sınavla birebir çalışma organize edeceğiz.

2-) Besyocuyuz.com bu çalışmadan hiç bir kar amacı gütmemektedir. Her bölgedeki hoca kendi emeğinin karşılığı olan ve size daha önceden konuştuğunuzda bildirdiği ücreti alacaktır.

3-) Öğrenci çalışma takvimini ve içeriğini çalışmadan önce rezervasyon sırasında öğrenebilir. 4-) Bu çalışmada sıkıntı yaşayan her öğrencinin öncelikli muhattabı bölgedeki hocadır. Sıkıntının çözülmemesi durumunda Besyocuyuz.com’dur. Besyocuyuz.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Bu Çalışma Ne Kazandıracak?

1-) Sınava birebir olarak 2 ay, 1 ay, 3 hafta, 2 hafta ya da isteğe göre 1 haftalık çalışan öğrenci sınav anındaki baskıyı ve sınav parkuruna yönelik bilinçsizliğini azaltmış olacaktır. Üniversitenin bulunduğu şehirdeki hoca şüphesiz ki o üniversitenin parkurunu sınavla birebir kuracaktır. Antrenör çalışma yapacağı süre kapsamında ücretlendirme yapacaktır.

2-) Öğrenci çalışma sırasında arkadaş grubu edinip sınav öncesi ve sırasında psikolojisini yüksek tutacaktır.

3-) Antrenörler fiziksel olduğu kadar mental olarakta öğrenciyi sınav için öğrencinin saygı ve sevgisine orantılı olarak destekleyecektir.

İletişim Kutluay Ergin 0555 552 77 44

 

En Çok Beğenİ Alanlar