“Formasyon Ya Kalkarsa”

Total
0
Shares

https://www.youtube.com/watch?v=quVrj4TqKLQ&feature=youtu.be
Meslektaşım olmaya aday değerli öğrencilerim;

Formasyon konusu hakkında çok fazla bilgi kirliliğinin ortalarda dolaşmasından dolayı sizlerin her zaman bilgilenmesi için elinden geleni eksik etmeyen besyocuyuz.com ailesi olarak bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Pedagojik formasyon programları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun, Milli Eğitin Bakanlığa bağlı okullarda öğretmen olarak atanacakların mezun olması gereken lisans programlarında okutacakları derslere ilişkin karar ve çizelgesi dikkate alınarak Yüksek Öğretim Kurulunun belirlediği üniversitelerdeki kontenjanlara göre açılmaktadır.

Formasyon almanın şartları şunlardır:

Lisans mezunu iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ya da 65/100 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitimi alabilirsiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirlemekte ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik olmaktadır.

Son zamanlarda dershane rehber öğretmenlerinin veya akademi kursu eğitmenlerinin  antrenörlük, spor yöneticiliği, rekreasyon bölümlerine formasyon verildiğini öğrendikten sonra yüksek puanlı veya beklediği puanın altında ygs alan öğrencileri farklı alanlarda çok başarılı olabileceklerine rağmen  bu bölümlere öğrenci yönlendirdiklerini görmekteyiz. Fakat ülkemizde pedagojik formasyon spor camiasına çok uzun bir süre sonra verildi. Bu bölümleri tercih edecek öğrenciler bir sonraki yıl formasyonun kalkabileceği riskini göze alıp ve atama bekleyen 20000 yakın beden eğitimi öğretmeninin bulunduğunu göze alarak   tercih etmelidirler.

Aşağıdaki karar yazısıyla formasyon alınmasının önü açılmıştır. Ülkemizdeki eğitim sistemi düşünüldüğünde bir karar yazısıyla tekrar kaldırılabilinir. Antrenör veya dershane rehber öğretmenlerinin  sizlere evet formasyon var fakat gelecek yıl yada bir sonraki yıl kaldırılabilir telkininde bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde formasyon kalkarsa büyük bir hayal kırıklığı yaşanabilinir.

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 14.08.2014 tarih ve 74 sayılı kurul kararıyla öğretmenlik alanları ve okutulacak dersleri gösteren çizelge güncellenerek yeniden düzenlendi.

Bu kararla birlikte Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültesinin Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümünün dışında kalan ; Antrenörlük Eğitimi , Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon Bölümü mezunları ve hali hazırda eğitimine devam eden öğrencilerden , Bakanlık ve Yüksek öğretim Kurulunun (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını başarı ile tamamlayanlar öğretmen olarak atanabilecekler.

Kaynak : http://ttkb.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_08/15040254_9_cizelgeveesaslar.pdf

Sizlere tavsiyemiz işin kolayına kaçmadan eğer imkanınız varsa önce öğretmenlik bölümlerini zorlamanız.  Sırf okumak için okumamanız kendinizi sevdiğiniz işte geliştirmenizdir.

En Çok Beğenİ Alanlar

İstanbul’da Besyosu Olan Üniversiteler

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ…
Devamı..