Futbolda insan kaçakçılığı!

Total
0
Shares

Dünyanın en prestijli dergilerinden Time çok çarpıcı bir çalışmaya imza attı. Time’ın foto muhabiri Jason Andrews’ın “Siyah Elmaslar” adını verdiği çalışmasında, ülkemizin en popüler sporu futbol ile Batı Afrika arasındaki futbola dayalı insan kaçakçılığını ve büyük bir trajediyi görüyoruz.


Dünyanın en popüler sporu futbol çok farklı bir yüzüyle karşımızda. Time editörü Eric Dodds’un kaleme aldığı makalede, foto muhabiri Jason Andrews’ın “Siyah Elmaslar” çalışmasını ve fotoğraf altı açıklamalarını büyük bir trajediye ortak olarak okuyoruz.

“Güzel oyun” olarak da adlandırdığımız futbol özellikle dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupası sayesinde çok büyük bir ilgiyi üzerinde topluyor ve milyarlarca insan yuvarlak topun çevresinde kitleniyor. Ancak bir de bu “güzel oyunun” görünmeyen, görülmek istenmeyen ve göz ardı edilen tarafı var. Jason Andrews’ın “Siyah Elmaslar” günlüğünde madalyonun diğer yüzünü çarpıcı bir şekilde görüyoruz. Afrika’dan insan kaçakçılığı yollarıyla ülkemize gelen bu gençler, çoğunlukla eğitimsiz ve tek becerileri futbol topuna hükmetmek. Jason Andrews’a göre, bu gençlerin, Batı Afrika’dan Türkiye’ye bir kulübün forması altında oynama hayallerini gerçekleştirebilmek için 5 bin doları insan kaçakçılarına ödemeleri gerekiyor. Zaten parası olmayan bu insanların bir de borç altında ilk adımı atması anlamı taşıyor bu durum. Hepsinin tek bir hayali var; Türkiye’yi sıçrama tahtası olarak kullanmak ve Avrupa’ya açılabilmek. 2011’den beri bu genç futbolcuları takip eden Andrews, başarı hikayesinden çok bulabildikleri her işte çalışarak ekmek parasını kazanmaya çalışan zor durumdaki insanların hayatlarına şahitlik ediyor. Aynı odaları, tuvaletleri, ekmeği ve hatta aynı işi paylaşan bu gençler, çok kötü şartlarda yaşıyorlar.

“Siyah Elmaslar” tam anlamıyla bir trajedi, öyküsü. Ve bu maceranın sonunda çok az mutlu son var. Jason Andreews’ın kadrajından Afrika’dan ülkemize yaşanan futbol merkezli insan kaçakçılığı ve ortaya çıkan kareler çok acımasız ve çarpıcı.

‘SİYAH EMLASLAR’IN GÜNLÜĞÜ

Nijeryalı eski futbolcu Adegeye, Ikorodu’da (Nijerya) futbolcu adaylarına Devlet Teknik Koleji’nde eğitim veriyor. (2014)


1_600x600

Lagos Nijerya’dan genç bir futbolcu adayı olan Akeem, Feriköy’de bir sahada ısınıyor. (2011)


2_600x600

Kurtuluş’ta bir apartman dairesini paylaşan 7 futbolcu adayından adını verenler Sodiq, Adegeye ve Akeem. (2011)


4_600x600

Nijeryalı futbolcu Akeem, Şişli’de yedi kişiyle paylaştığı bir apartman dairesinde geleneksel bir Gana yemeği olan Banku’yu arkadaşlarına servis etmek için hazırlıyor. (2013)


10_600x600

Kurtuluş’taki ufak bir apartman dairesinde Nijeryalı futbolcular Akeem ve Dayo, Akeem’in küçük kardeşiyle bilgisayar yardımıyla konuşurken güzel vakit geçiriyor. (2014)


21_600x600

Kamerunlu futbolcu temsilcisinin Türkiye’deki futbol programı kapsamında yapılan antrenmanlarda Nijeryalı futbolcular çalışmaya başlıyor. (2014)


20_600x600

 

Kaynak : ntvspor

En Çok Beğenİ Alanlar

İstanbul’da Besyosu Olan Üniversiteler

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ…
Devamı..