Gümüşhane Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama öneleme olup koordinasyon parkurudur. 2. aşamaya kontenjanın 4 katı kadar aday geçecektir.(Erkekler 120, bayanlar 80) 2. aşamada koordinasyon parkurudur. 1. aşamada %50 YGS, %50 parkur etkilidir. YGS baraj puanı 180’dir. YGS’de herhangi bir puan türünde 180 almak yeterlidir. Milli sporcular ve spor lisesi çıkışlılar için baraj 140’tır.

Sınavın Açıklaması
1-KOORDİNASYON PARKURU (ÖNELEME)
Koordinasyon parkuru 2 bileşenden oluşmaktadır. Parkurun içinde ayrı fotoselli olarak 30 metre çabukluk testi yapılmaktadır. Genel olarak koordinasyon puanı hesaplamasında 30m çabukluk testi %20, koordinasyon parkuru %30 ve YGS %50 etkilidir. Erkeklerde 120, bayanlarda 80 kişi bu aşama sonucu 2. aşamaya kalacak diğer adaylar eleneceklerdir.
(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1
1.İstasyon: 30m sprint istasyonunda aday fotoselden çıkmasıyla beraber 30m sprint testi başlamış olur. 30m sprint testinden sonra aday engelin üzerinden geçer.
2.İstasyon: Engel üzerinden geçme istasyonunda aday engelin üzerinden geçip sağ tarafından diğer istasyona gider.
3.İstasyon: Engel üzerinden geçme istasyonunda aday engelin üzerinden geçip sol tarafından diğer istasyona gider. 2 istasyon arasındaki 2 kasadaki farklı renkteki topların yerini değiştirir. (Topların yerini değiştirmede uzun adım atarak topları uzanarak koymak avantaj sağlar.)
4.İstasyon: Engel üzerinden geçme istasyonunda aday engelin üzerinden geçip sağ tarafından diğer istasyona gider.
5.İstasyon: Engel üzerinden geçme istasyonunda aday engelin üzerinden geçip sol tarafından diğer istasyona gider.
6.İstasyon: Engel üzerinden geçme istasyonunda aday engelin üzerinden geçip sağ tarafından diğer istasyona gider. Bitişe giderken ortada sırasıyla 1., 2. ve 3. engelin üstünden-altından-üstünden geçerek bitişe gider. (Üstten-alttan geçişte hafif yan ve bir ayarak önde girmek avantaj sağlar.)
2-KOORDİNASYON PARKURU
(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

1.İstasyon: Denge istasyonunda aday denge aletinin başında ve sonundaki işaretli yerlere basarak dengeyi geçer. (Mümkün olduğunca uzun ve dengeli adım atmak avantaj sağlar.)
2.İstasyon: Hentbol topu istasyonunda aday kasa içindeki hentbol topunu belirtilen alan içine 3 adet pas yapar ve topu tekrar kasaya koyar.
3.İstasyon: Voleybol topu istasyonunda aday belirtilen alana 3 adet parmak pas, 3 adet manşet pas yapar.
4.İstasyon: Futbol topu istasyonunda aday 5 adet huniden slalom yaparak minyatür kaleye şut atar. (Topu sürerken topa vurmadan topu iterek ve iki ayağın ayak için içini kullanarak sürmek, şutu ayak içi atmak avantaj sağlar.)
5.İstasyon: Basketbol topu istasyonunda aday basketbol topuyla 4 adet slalomu geçer ve atış yapar. Atış başarısız olursa yedek toplardan alıp belirlenmiş slalomun arasından tekrarlar ve atış tekrar başarısız olursa başarılı olana kadar ve toplar bitene kadar devam eder. (Topu iki elle, kambur ve parmak ucuyla sürmek avantaj sağlar.)
6.İstasyon: Takla istasyonunda aday jimnastik kasası üzerinden öne takla atar.
7.İstasyon: Sıçrayarak temas istasyonunda aday voleybol topuna sıçrayarak (tek elle ya da çift elle farketmez) temas eder.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
30 Erkek, 20 Bayan ve 8 Milli

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 295, OBP puanı 340, 1.aşama 57sn ve 2. aşama 53’tür.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 240, OBP puanı 365, 1.aşama 85sn ve 2. aşama 72sn’dir.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
YGS puanı yüksek olup parkuru orta düzeyde olanlar düşünebilir. Öyle ki parkuru 2. aşamada bayanlarda parkuru 2. dakikada bitiren adaylar kazanmıştır. 1. aşamada YGS’nin etkisi bayağı fazladır.


Bir yanıt yazın
You May Also Like