Gümüşhane Üniversitesi Besyo Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=5bdLJESVSmQ&feature=youtu.be

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama öneleme olup içinde 30 metre sürat koşusu testi olan koordinasyon parkurudur. 1. Aşamanın genel değerlendirmede herhangi bir etkisi yoktur. Sadece ön elemedir ve 2. aşamaya kontenjanın 4 katı kadar aday geçecektir.(160 Erkek, 28 Milli Erkek, 120 Bayan, 16 Milli Bayan)
2. aşamada farklı bir koordinasyon parkuru vardır. Genel değerlendirme yalnızca 2. aşamadaki parkur üzerinden yapılmaktadır. 1. Aşamadaki koordinasyon parkuruyla 2. aşamadaki koordinasyon parkuru tamamen farklıdır.
1. aşamada (ön eleme) %60 Koordinasyon, %40 30m sürat koşusu testi etkilidir. YGS baraj puanı 200’dür. YGS’de herhangi bir puan türünde 200 almak yeterlidir. Milli sporcular ve spor lisesi çıkışlılar için baraj 160’dır.

Sınavın Açıklaması

1-KOORDİNASYON PARKURU (ÖNELEME)
Koordinasyon parkuru 2 bileşenden oluşmaktadır. Parkurun içinde ayrı fotoselli olarak 30 metre çabukluk testi yapılmaktadır. Ön eleme hesaplanırken koordinasyon parkurunun %60’ı ve 30 metre sürat koşusunun %40’ı değerlendirilir.
Genel değerlendirmede ön elemenin hiç bir katkısı yoktur.
(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1
Aday optik okuyucusu 60 cm yüksekliğe ayarlanmış fotosel cihazından geçerek hem 30 m çabukluk testi hem de genel beceri – koordinasyon testi zamanını aynı anda başlatır. Aday ikinci fotoselden geçtiğinde 30 m çabukluk testini tamamlamış olur ve çabukluk testi zamanı tespit edilir. Ancakgenel beceri – koordinasyon testi fotosel cihazı devam ettiği için aday ikinci fotoselden geçtikten sonra hiç durmadan teste devam eder ve 5 m uzaklıktaki ilk engele yönelir. İlk olarak (bütün engellerin ölçüleri aynı olacak şekilde yüksekliği 60 cm, içten içe genişliği 1,34 m) 1 numaralı engelden atlayarak yüksekliği 60 cm olan 2 numaralı engele yönelir. 2 numaralı engelden geçerek yüksekliği 60 cm olan 3 numaralı engele yönelir. Aday, 3 numaralı engelden geçerek aralarında 3.60 m olan karşılıklı ve çapraz şekilde yerleştirilmiş kasalar içindeki farklı renkteki sağlık toplarının yerlerini değiştirerek yüksekliği 60 cm olan 4 numaralı engele yönelir (aday, istediği kasadan başlamak üzere farklı renkteki sağlık topunu diğer kasaya taşıyabilir. Aday, taşıdığı sağlık topunu diğer kasaya getirmek ve diğer farklı renkteki sağlık topunu alarak boş olan kasaya getirmek zorundadır. Aday sağlık topunu kasa içine koyduğu esnada sağlık topu kasa dışına çıkarsa aday sağlık topunu tekrar kasaya koymak zorundadır. Aday sağlık topu taşıma esnasında taşıdığı topu diğer kasaya koymadan ya da farklı renkteki sağlık topunu almadan istasyonu tamamlarsa hata bayrağı kaldırılır ve aday geri dönerek doğru sağlık topu değişikliğini gerçekleştirmek zorundadır. Bu istasyonu doğru şekilde tamamlamadan testi bitiren adayın testi geçersiz sayılır). Aday 4 numaralı engeli geçtikten sonra yüksekliği 60 cm olan 5 numaralı engele yönelir. Aday 5 numaralı engeli geçtikten sonra yüksekliği 60 cm olan 6 numaralı engele yönelir. 6 numaralı engeli geçtikten sonra 15,40 m uzaklıktaki diğer bir istasyon olan engel grubuna yönelir. Bu istasyonda belirli bir yükseklikte ve aralarındaki mesafe 1.20 m olan engellerden aday ilk engelin üstünden, ikinci engelin altından ve üçüncü engelin ise üstünden geçerek (yükseklik: 1. engel 60 cm, 2. engel 90 cm, 3. engel 60 cm) 10.20 m uzaklıktaki bitiş fotoseline yönelerek fotoselden geçer ve ön eleme beceri – koordinasyon testini tamamlamış olur.
NOT: Adaylar engel geçişleri ya da engel sonrası dönüşleri esnasında ne şekilde olursa olsun engellere dokunamazlar, tutamazlar. Adaylar engelleri geçiş veya dönüş esnasında tutarak geçmeye çalışırsa hata komutu verilir ve hata komutu ile aday tekrar o engelden geçmek zorundadır ve engelden geçtikten sonra teste devam eder. Aday vücut bölümleriyle engelin devrilmesine, yıkılmasına sebep olursa engeli düzeltmek engelden tekrar geçmek zorundadır. Engeli düzeltmeden ve tekrar yapmadan testi tamamlayan adayların testleri geçersiz sayılır.
2-KOORDİNASYON PARKURU
Genel değerlendirme yalnızca 2. aşamadaki koordinasyon parkuru üzerinden yapılmaktadır.
(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

Aday 1. İstasyonda optik okuyucusu 60 cm yüksekliğe ayarlanmış olan fotosel cihazından geçerek zamanı başlatır ve ilk olarak denge aleti üzerinden geçiş yapar. Adaylar, denge aleti üzerindeki başlangıç ve sondaki işaretlenmiş alana ayak ile temas etmek zorundadırlar (Başlangıç ve bitişteki işaretlenmiş alanın uzunluğu 50cm’dir.). Adaylar denge aleti üzerinden başlangıç ve bitiş noktası arasında düşerlerse tekrar denge aletinin başına dönerek geçiş yapmalıdırlar.
Aday 2. istasyonda yerleştirilmiş olan duvardan 3.50 m. mesafede belirtilen çizgiyi geçmeden ve çizgiye basmadan kasa içindeki hentbol topunu alarak belirtilen alan içinde (yerden yükseklik 190 cm) çizgide dahil olmak üzere 3 kez duvara atış yapar ve topu tekrar kasa içine koyarak diğer istasyona geçer. Hentbol topu ne şekilde olursa olsun isabet etmez ya da adayın elinden kaçarsa aday hentbol topunu alarak belirtilen alanda atışlarını tamamlar ve topu kasa içine koyarak devam eder. Hentbol topu kasa içinden ne şekilde olursa olsun çıkarsa aday topu alarak kasa içine koymak zorundadır.
Aday 3. istasyonda voleybol topu ile belirlenmiş alana bayan ve erkek adaylar 2,85 m.’den 3 isabetli parmak pas ve 3 isabetli manşet pas yaparak topu tekrar sepete koyar. Aday yapacağı pas sırasında tercih hakkına sahiptir. İlk yapmak istediği pas çeşidi adayın isteğine göre olacaktır. Aday hangi pas tekniğini uygulamak istiyorsa sonraki 2 atışta o teknikte olmalı, 3 isabetli pastan sonra diğer pas tekniğine geçmelidir. (Örnek: aday parmak pas ile başlamışsa diğer 2 atış parmak pas, sonraki 3 atış manşet pas olmalıdır. Aday ilk iki atışını parmak pas yaptıktan sonra diğer 1 atışını manşet pas yaparsa atışlar geçersiz sayılır, aday tekrar parmak pas yapıncaya kadar görevli tarafından yaptığı atışlar sayılmaz. Aday tekrar parmak pas yapmaya başlarsa yapmış olduğu ilk iki parmak pas üzerine 3 şeklinde anons yapılarak devam edilir). Görevli tarafından adayın yapmış olduğu atışlar 1,2,3 ve 1,2,3 şeklinde anons edilerek duyurulur ve adayın kontrol etmesi sağlanır. Görevli tarafından ilk 3 anonsu yapılmadan diğer atış tekniğine; ikinci 3 anonsu duyulmadan ise diğer istasyona geçilmemelidir. Aday herhangi bir sebeple topu kontrol etmek amacıyla atış sırasını bozabilir. (Örnek: aday parmak pas ile başlamış 2. atışta top kontrolünden çıkmış ve topu kontrol etmek için manşet pas yaparak topu düzeltir ama görevli tarafından atış sayılmaz, aday topun kontrolünü sağladıktan sonra parmak pas yapmaya başladığında görevli 3 şeklinde anonsuna devam ederek adayı yönlendirir).
Aday 4. istasyonda aralarındaki mesafe 75 cm. olan 5 adet huni arasından top sürmek şartıyla slalom yaparak iç içe yerleştirilmiş ölçüleri yükseklik: 70 cm., genişlik: 1.15 m. olan minyatür futbol kalesi ve yükseklik: 2m. genişlik: 3m olan hentbol kalesi içine belirtilen mesafeden (9,15 m) ve atış noktasından (30cm uzunluk, 30cm genişlik) ayak ile futbol topu kullanılarak atış yapar. Atışlar isabetli olmalı ve belirtilen atış noktasından yapılmalıdır. Bu istasyonda ölçüleri belirtilen minyatür futbol kalesi ölçüleri belirtilen hentbol kalesi içine yerleştirilmiş ve minyatür futbol kalesi kenarlarında kalan ve minyatür futbol kalesi yüksekliğindeki alan kapatılmıştır. Adayın tercihine göre yapılacak atışlarda bir isabet minyatür kale içine olmalı ikinci isabet ise minyatür futbol kalesi ve kapatılmış alan üzerindeki boşluğa yapılmalıdır. Bu istasyonda kasa içinde 6 adet futbol topu vardır. Aday isabet ettiremediği her atıştan sonra kasadan diğer bir futbol topunu alarak isabet ettirmeye çalışır. İsabet ettiremediği her atışta kasadan 11 başka bir futbol topu almak zorundadır. Kasa içindeki bütün topları kullandıktan sonra diğer bir istasyona geçiş yapabilir. Not: Topların bulunduğu kasa ile belirtilen atış noktası arasındaki mesafe 2 metredir.)
Aday 5. istasyona geçerek kasadan basketbol topunu alır, basketbol topu ile aralarındaki mesafe 1,20 m. olan slalom çubukları arasından slalom yaparak sonrasında işaretli huniler arasından geçip pota altında adayın tercihine göre ister turnike atışı isterse diğer atış çeşitlerinden birini kullanarak isabetli bir atış yapar. Slalom geçişleri sırasında adaylar her bir slalom arasından geçmek zorunda ve basketbol topunu her slalom arasına bir kez vurmak zorundadır (4 slalom çubuğu arasına 3 kez top vurmalıdır). Sonraki vuruşlar adayın tercihine kalmıştır. Aday herhangi bir sebeple slalom çubuklarından birini devirir ya da slalom atlarsa tekrar slalom çubukları başlangıç noktasına giderek istasyonu tekrar yaparak devam eder. Slalom geçişi yapılıp işaretli huniler arasından geçildikten sonra yapılan atışta isabet şartı vardır. Atış sonunda isabet olmazsa aday yedek top sepetinden başka bir basketbol topu alarak tekrar huniler arasındaki belirli alanı geçerek atışı tekrarlar ve sonrasında isabet ettirmeye çalışır. Atışlar isabet oluncaya kadar devam eder. Eğer isabet olmazsa sepetteki toplar bitene kadar atışlara devam edilir ve toplar bittikten sonra diğer istasyona geçilir. Aday her isabetsiz atıştan sonra yedek top sepetinden aldığı topla işaretli iki huni arasındaki çizgiden geçiş yapmak ve yapacağı atışı bu çizgiyi geçtikten sonra yapmak zorundadır, aksi halde atış geçersiz sayılır. 5. istasyonda aday topla birlikte işaretli huniler arasından geçmek ve atışı isabet ettirmek zorundadır. Basketbol yedek sepeti içinde 6 adet top bulunmaktadır.
Aday 6. İstasyonda, jimnastik kasası üzerinden düz takla hareketini yaparak geçecektir. Jimnastik kasa yüksekliği erkek adaylar için 87 cm., bayan adaylar için 68 cm olacaktır. Adaylar hareketi yapmak için jimnastik kasasına gelişleri esnasında kasa önündeki 2 adet slalom çubuğu arasından geçiş yaparak düz takla hareketini yapacaktır. İki slalom çubuğu arasından geçilmeden yapılan hareketler geçersiz sayılacak görevli tarafından tekrar istasyon başlangıcı yapılacaktır. Düz takla hareketinden sonra ise jimnastik kasasının sonunda belirlenmiş iki slalom çubuk arasından düz takla hareketi yapılarak tamamlanacaktır. Adaylar düz takla hareketini yaptıktan sonra hareketin bitimi ile iki slalom çubuğu arasından geçmek zorundadır. Slalom çubukları arasından geçilmeden bitirilmeyen düz takla hareketi geçersiz sayılacaktır ve istasyon tekrar edilecektir.
Aday 7. istasyonda, belli bir yükseklikte asılı olan voleybol topuna (bayan adaylar için: 2.45 m; erkek adaylar için: 2.85 m) temas etmek zorundadır. Bu temas adayın isteğine bağlı olarak koşarak, sıçrayarak, tek el ya da çift el şeklinde olabilir. Aday, topa sadece elleri ile temas etmelidir. Adayın diğer vücut bölümleri ile yapacağı temaslar geçersiz sayılacaktır. Aday asılı olan topa ne şekilde olursa olsun (olduğu yerde sıçrayarak, uzanarak, geri dönüp belirli bir mesafeden koşarak v.b.) elleri ile dokunarak diğer istasyona geçmek zorundadır. Eğer aday hiçbir şekilde voleybol topuna temas edemezse, 7. istasyon bitiş çizgisini çift ayak geçerek tekrar 7. istasyon başlangıç çizgisine koşup çift ayak geçmek kaydıyla voleybol topuna temas etmesine gerek kalmadan istasyonu tamamlamış olur.
Aday 8. ve son istasyonda belirlenmiş mesafeyi koşarak fotosel cihazından geçer ve koordinasyon testini tamamlar.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
40 Erkek, 7 Milli Erkek, 30 Bayan ve 4 Milli Bayan

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Öğretmenlik Bölümünü Kazanan En Düşük YGS
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 345 ve 2. aşama derecesi 49sn’dir.
En düşük YGS Puanıyla kazanan erkek adayın YGS puanı 216, OBP puanı 368 ve 2. aşama derecesi 48,61sn’dir.

Kazanan kadın adayların ortalama YGS puanı 245, OBP puanı 350 ve 2. aşama derecesi 65sn’dir.
En düşük YGS puanıyla kazanan kadın adayın YGS puanı 218, OBP puanı 327 ve 2. aşama derecesi 51sn’dir.

Sınav Sonuçlarını Görüntüle

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Gümüşhane Üniversitesini 2. aşamada çok iyi derece yapan düşük puanlı adayların kazandığını görmekteyiz. Parkuruna güvenen orta düzeyde YGS puanına sahip adaylar Gümüşhane Üniversitesini düşünebilir.

Ayrıntılı Bilgi İçin Kılavuzu Görüntüle
Bir yanıt yazın
You May Also Like