Iğdır Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

 

VİDEO EKLENECEK

Iğdır Üniversitesi

Sınav İçeriğinin Özeti

Yeni öğrenci alımı yapmaya başlayan Iğdır Üniversitesi Koordinasyon sınavıyla özgeçmiş etkisi olmadan öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Baraj puanı 180 Milli sporculara 150’dir.

Sınavın Açıklanması

Koordinasyon

1. İstasyon “Barfiks Merdiveni”:
Barfiks merdiveni istasyonunda; erkeklerde 2,43m, kızlarda ise 2,24m yüksekliğinde ve aralarında 40 cm mesafe bulunan 7 adet bar bulunmaktadır. Adaylar, barfiks merdiveninde bulunan her bir bara tek tek tutunmak şartıyla ilerleyerek istasyonu tamamlar. İstasyonu tamamlamadan yere temas eden ve barlardan herhangi birine tutunmadan veya sadece temas ederek ilerleyen aday istasyona yeniden başlamak zorundadır. Adayların son bara tutunma şartı gözetmeksizin sadece temas ederek istasyonu tamamlamasına müsaade edilir.
2. İstasyon “Engel Geçişi”:
Engel geçişi istasyonunda sırasıyla; ilk engelin altından, ikinci engelin üstünden, üçüncü engelin altından ve dördüncü engelin üstünden geçiş yapılarak istasyon tamamlanır. Engeller arası mesafe 1,5 m’dir.
Not: İlk ve Üçüncü Engel Yüksekliği: Erkek: 90 cm, Kız: 80 cm;
İkinci ve Dördüncü Engel Yüksekliği: Erkek: 70 cm, Kız: 60 cm’dir.
Engel atlayan, geçişleri yanlış yapan ve engelleri yıkan adaylar geri çevrilir, yıktığı engeli kendi eliyle düzeltmesi istenir ve harekete kaldığı yerden devam ettirilir. İkazlara uymayan aday diskalifiye edilir.
3. İstasyon “Sağlık Topu Taşıma”:
Aday, 40 cm yüksekliğindeki ahşap bank üzerinde bulunan 4 adet sağlık topunu (ağırlığı; erkeklerde 3 kg, kızlarda 2 kg) alarak 4,40 m mesafedeki diğer banka sıralama olmaksızın taşır. Sağlık topları bir banktan diğer banka birer birer taşınmalıdır. Toplar banktan düşerse, aday topu banka tekrar koyması için geri çevrilir.
4. İstasyon “Basketbol Slalom”:
Adaylar, 1,20 m aralıklara aynı hizada sıralanmış olan 5 adet dikmenin arasından basketbol topu ile slalom yaparak geçerler. Tüm adaylar basketbol topunu dikmeler arasında en az bir kez çift veya tek elle yere vurmak zorundadır. Basketbol topu istasyon sonunda bulunan sepete bırakılmalıdır. Dikme atlayan, geçişleri yanlış yapan, dikmeleri yıkan ve topu sepete bırakmayan adaylar hata yaptıkları noktaya geri çevrilir. Hatanın düzeltilmesi istenir ve harekete kaldığı yerden devam ettirilir. İkazlara uymayan aday diskalifiye edilir.
13
5. İstasyon “Futbolda Kaleye Şut”:
Adaylar 5 m mesafedeki mini futbol kalesine futbol topu ile belirlenen vuruş bölgesinden vuruş yaparlar. İlk vuruşta gol yapan aday, bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder. İlk vuruşun gol olmaması durumunda, aday ikinci topu yedek top bölgesinden alıp vuruş bölgesine koyarak ikinci vuruşunu gerçekleştirir. İkinci vuruşun gol olup olmaması durumuna bakılmaksızın, aday bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder.
6. İstasyon “Asimetrik Paralel Bar”:
Adaylar, yüksekliği kızlarda 1,35m, erkeklerde 1,40m olan barın altından geçerek; yüksekliği kızlarda 1,65m, erkeklerde 1,70m olan diğer barın üstünden atlayarak asimetrik paralel bar istasyonunu tamamlarlar.
7. İstasyon: “Hentbol Kale Atışı”:
Asimetrik paralel bar istasyonunu tamamlayan aday, hentbol kalesinde belirlenen bölümlere kızlarda 7m, erkeklerde 9m mesafeden kale atışı gerçekleştirir. İlk atışta gol yapan aday bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder. İlk atışın gol olmaması durumunda, aday ikinci topu yedek top bölgesinden alıp atış bölgesine gelerek ikinci atışını gerçekleştirir. İkinci atışın gol olup olmaması durumuna bakılmaksızın, aday bir diğer istasyona geçerek parkura devam eder.
8. İstasyon “Öne Takla”:
Hentbol kale atışı istasyonunu tamamlayan adaylar, 3 m mesafede bulunan jimnastik minderinde öne düz takla atar (öne düz takla formu dışındaki bir başka takla formu kullanılamaz). Öne düz taklasını tamamlayan aday jimnastik minderinden 3m uzaklıktaki dikmeden belirtilen yönde dönüşünü yaparak istasyonu tamamlar.
9. İstasyon “30m Sürat Koşusu”:
Öne takla istasyonunu tamamlayan adaylar, bitiş fotoseline 30m mesafede bulunan dikmeden dönüşünü gerçekleştirir ve sürat koşusu yapıp bitiş fotoselinden geçerek parkuru tamamlar.
—Bitiş (Fotosel kapısından çıkış)

Kontenjanlar

Beden Eğitimi Öğretmenliği 37 Erkek 23 Kadın

Kimler Düşünebilir

Sadece koordinasyon sınavı ve özgeçmiş etkisi olmadan düşük puanlarla kazanılabilecek bir üniversite olduğu kanaatindeyim. Bir önceki yıl kazanan analizlerini incelediğimizde 80 başlangıç kazanan adayları görmekteyiz. Çok fazla tercih edilen bir il olmaması ve özgeçmiş etkisinin olmaması avantaj sadece Beden Eğitimi öğretmenliğinin bulunmasından dolayı kontenjan azlığı dezavantaj olarak görülebilinir.

 

You May Also Like