İstanbul Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Video Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
AYRINTILI VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=1wOGJDcf79Y&t=13s
1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=jeALfK0gypQ&feature=youtu.be

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
İstanbul Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı 4 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön eleme değerlendirmesidir. Ön eleme değerlendirmesinde %50 sportif özgeçmiş ve %50 YGS puanı etkilidir. Ön elemeyi kontenjanın 8 katı kadar aday geçecektir.(320 Erkek, 320 Kız) 2. aşama Atletik Uygulama Sınavlarıdır. Atletik Uygulama Sınavlarında adaylar 20m Mekik koşusu, 30m Sürat Koşusu Testi  ve Yorgunluk İndeksi Testine göre değerlendirilir. Atletik Uygulama Sınav Puanı; 20m Mekik Koşusunun %40’ı, 30m Sürat Testinin %35’i ve Yorgunluk İndeksinin %25’ine göre hesaplanır. 3. Aşamada ise adaylar 2. kez elemeye tabi tutulurlar ve bu eleme sonucunda kontenjanın 3 katı kadar aday 4. aşamaya kalır.(120 Erkek, 120 Kız) 2. Elemede adaylar Atletik Uygulama Sınav Puanının %35’i YGS’nin %30’u ve Sportif Özgeçmişin %35’ine göre sıralamaya alınırlar. 4. ve son aşamada 2. elemeyi geçen 120 Erkek ve 120 Kız aday Sözlü Mülakat Testine girer.
Özel Yetenek Sınav Puanı Sözlü Mülakatın %20’si, Atletik Uygulama Sınavının %40’ı ve Sportif Özgeçmişin %40’ına  göre hesaplanır. YGS Baraj puanı Bedensel Engelli Milli Sporcularda 140, Bedensel Engelli Sporcularda 220 (ve en az 2 yıl lisanslı sporcu olmak), Milli Sporcularda 180 , Diğer Adaylar için 250 ve son olarak yabancı uyruklu adaylar için Yabancı Öğrenci Sınavında Başarılı olmaktır.

Sınavın Açıklaması
1-ÖN ELEME DEĞERLENDİRMESİ
Ön eleme değerlendirmesi sportif özgeçmiş puanı ve YGS puanı üzerinden hesaplanmaktadır. %50 sportif özgeçmiş ve %50 YGS baz alınmaktadır. YGS Puanının en yükseği değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme sonucu kontenjanın 8 katı kadar aday (320 erkek, 320 bayan) 2. aşamaya geçmeye hak kazanır. Kontenjanın 8 katından fazla aday sınava başvurmazsa böyle bir değerlendirme yapılmaz.
2-ATLETİK UYGULAMA SINAVLARI
a-20m Mekik Koşusu
Aday 20 metrelik alan içinde sinyal sesine uygun şekilde git gel koşusu yapar. Sinyalle birlikte koşuya başlayan aday bir sonraki sinyale kadar karşı taraftaki 2 metrelik alan içinde olmak zorundadır. Başlangıçta çok yavaş başlayan bu test mekik sayısı arttıkça hızlanır. Atletik Uygulama Sınav Puanı hesaplanırken %40 Etkilidir.
b-30m Sprint Testi ve Yorgunluk İndeksi Testi
Adaylar 30 metrelik parkuru toplamda 6 sefer ve aralarında 20 saniye dinlenme süreleri olacak şekilde koşarlar. Bu test sonucunda yorgunluk indeksi ve 30 metre sprint hızı saptanır.
30m Sprint Testi
Tekrarlayan sprint testindeki en kısa süre baz alınır. Atletik Uygulama Sınav Puanı hesaplanırken %35 Etkilidir.
Yorgunluk İndeksi
Yorgunluk indeksi oksijensiz dayanıklılığın (anaerobic) bir ölçüm şeklidir. Aşağıdaki formüle göre hesaplanır. Atletik Uygulama Sınav Puanı hesaplanırken %25 Etkilidir.
1
Uygulama sınavı değerlendirmesi 20m mekik testi %40, 30m sprint testi %35 ve yorgunluk indeksi %25 olarak hesaplanır.
3- 2. ELEME
2. Elemede adaylar Atletik Uygulama Sınav Puanının %35’i YGS’nin %30’u ve Sportif Özgeçmişin %35’ine göre sıralamaya alınırlar. Bu sıralama sonucunda ilk 120 Erkek aday ve ilk 120 Bayan aday son aşama olan sözlü mülakata geçmeye hak kazanır.
4-SÖZLÜ MÜLAKAT
Mülakat sınavı değerlendirmesi 100 puan üzerinden yapılmaktadır. Spor genel kültürü ve İstanbul Üniversitesinde olan branşlar üzerinden çeşitli sorular sorulup değerlendirme yapılır.
SPORTİF ÖZGEÇMİŞ
Sportif Özgeçmiş Tablosunu Görüntüle

Kontenjanlar
İstanbul Üniversitesi diğer üniversitelerden farklı şekilde ortak kontenjanla öğrenci almaktadır. Adaylar 1.  ve 2. sınıftaki ders notlarına göre 3.. sınıftan önce gireceği bölümü seçerler. İstanbul Üniversitesi bünyesinde Antrenörlük Eğitimi ve Spor Yöneticiliği bölümlerini bulundurmaktadır.
Ortak Kontenjan
40 Erkek, 40 Kız, 8 Engelli, 4 Yabancı

 

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları ve Kazanan En Düşük YGS
Antrenörlük ve Spor Yöneticiliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 310  ve OBP puanı 355’tir
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS Puanı 224, OBP puanı 335 ve sportif özgeçmişi 24’tür.

Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 300 ve OBP puanı 375’tir.
En düşük YGS Puanıyla asilden kazanan erkek adayın YGS Puanı 249, OBP puanı 310 ve sportif özgeçmişi 19’dur.

Sınav Sonucunu Görüntüle

Kimler Düşünebilir?
İstanbul Üniversitesi 2 Elemesinde de YGS Puanı etki etmektedir. YGS Puanı yüksek olmayan adaylar bu elemelerde takılmaktadır. İstanbul Üniversitesini düşünen adayların çok iyi bir YGS Puanına veya çok iyi bir özgeçmiş puanına ihtiyaçları vardır. Sportif özgeçmişi çok yüksek olan adaylar 225-250 YGS ile üniversiteyi kazanabilir.
Özgeçmişi olmayan 340 YGS’nin altındaki erkek adaylar, 285 YGS’nin altı bayan adaylar İstanbul Üniversitesini kazanamamıştır.

Daha Ayrıntılı Bilgi İçin Kılavuzu Görüntüle
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like