Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet

Total
0
Shares

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
2 aşamalı bir sınav sistemi vardır. 1. Aşama koordinasyon parkuru, 2. aşama ise sportif beceri parkurudur. Öğretmenlik bölümü değerlendirmesinde koordinasyon parkuru %40, sportif beceri parkuru %60 etkilidir. Antrenörlük bölümü değerlendirmesinde koordinasyon parkuru %30, sportif beceri parkuru %70 etkilidir. YGS baraj puanı 185’tir. YGS’de herhangi bir puan türünde 185 almak başvuru için yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
1-KOORDİNASYON PARKURU
Erkeklerde 45, bayanlarda 55 saniye üzeri yapanlar değerlendirmeye alınmayacaklardır. (Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1
1.İstasyon: Öne takla istasyonunda aday cimnastik minderi üzerinde öne takla atar.
2.İstasyon: Paralelden geçiş istasyonunda aday paralel barın arasından geçer.(Ellerden güç alındığı gibi ayaklardanda zıplayarak geçmek avantaj sağlar.)
3.İstasyon: Top taşıma istasyonunda aday kasadan aldığı topu denge aletinde sürüyerek denge aletini geçer.
4.İstasyon: Sıçrama istasyonunda aday belirtilen sıraya uyarak öne, sola, öne, sağa, öne olmak üzere başlangıç noktası hariç tüm noktaları çift ayak sıçrayarak geçecektir.
5.İstasyon: Top değiştirme istasyonunda aday kasa içindeki farklı topları her seferinde 1 tane olmak koşuluyla file üzerinden geçirerek yer değiştirir.
6.İstasyon: Aday slalom istasyonunda 5 adet slalom arasında slalom yapar. (Slalomu tek adımda geçmek vücudu ve kolları doğru kullanmak avantaj sağlar.)
2-SPORTİF BECERİ PARKURU
Erkeklerde 100, Bayanlarda 160 saniye üzeri yapanlar değerlendirmeye alınmayacaklardır.
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

1.İstasyon: Futbol slalom istasyonunda aday slalomlar arasında topu sürüp, 3 adet pas yapıp tekrar slalomlar arasında topu sürüp kasaya koyar. (Aday 2 ayağınıda kullanarak, kambur şekilde topa vurmadan ayak içiyle iterek sürerse avantaj sağlar.)
2.İstasyon: Basketbol slalom istasyonunda aday slalomlar arasında topu sürüp potaya isabetli bir turnike atacaktır. Turniye isabetsiz olursa aday serbest olarak isabet sağlayana kadar atış yapacaktır. 2 hakkı olan aday 2 sinde de isabet bulamazsa topu kasaya koyup devam edecektir. (Topu sürerken 2 elide kullanmak avantaj sağlar.)
3.İstasyon: Hentbol istasyonunda aday kasada bulunan 4 adet topu önce 2 alt sonra 2 üst bölgelerine 7 metre mesafeden atış yapacaktır. Aday isabetsiz her atış için 1 saniye ceza alacaktır.
4.İstasyon: Voleybol istasyonunda aday 9 metre mesafeyi önce parmak pas kontrol pas yaparak dönerken ise manşet kontrol pas yapacak ve tamamlayacaktır. Topu tutmaksızın sürekli olarak pas yapan aday topu düşürürse düşürdüğü yerden harekete devam edecektir.
5.İstasyon: Tenis istasyonunda aday masadaki raketi ve topu alarak başlama noktasından itibaren huniler arasında topu sektirerek gider ve tekrar döner. Tekrar başlangıç noktasına gelen aday topu ve raketi masaya koyar.
6.İstasyon: Engel geçiş istasyonunda aday sırasıyla üstten-alttan-üstten-alttan geçer. (Engel geçişine hafif yan ve bir ayak önde girmek avantajlıdır hızlı geçmeyi sağlar.)
7.İstasyon: Mekik koşu istasyonunda aday belirtilen bölgede tek turluk mekik koşusu yapar.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
35 Erkek, 25 Kız
Antrenörlük Eğitimi
25 Erkek, 15 Kız

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 345, 1. parkur derecesi 34.40 ve 2. parkur derecesi 60’tır.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 225, OBP puanı 355, 1. parkur derecesi 42 ve 2. parkur derecesi 83’tür.
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 215, OBP puanı 340, 1. parkur derecesi 34.70 ve 2. parkur derecesi 57’dir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 205, OBP puanı 360, 1. parkur derecesi 43 ve 2. parkur derecesi 79’dur.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
YGS puanı düşük olup parkuruna güvenen herkes düşünebilir. Antrenörlük bölümünde özellikle 2. parkurun önemi çok daha fazladır.

En Çok Beğenİ Alanlar