Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Skandal

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) gün geçmiyor ki, yeni bir iddia ortaya atılmasın; yeni bir skandal gündeme gelmesin. Daha önce kendisine yönlendirilen bir çok soruyu cevapsız bırakan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin bu yeni skandal iddia ile ilgili de, ne diyeceği merakla bekleniyor.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde (KSÜ) gün geçmiyor ki, yeni bir iddia ortaya atılmasın; yeni bir skandal gündeme gelmesin. Daha önce kendisine yönlendirilen bir çok soruyu cevapsız bırakan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’nin bu yeni skandal iddia ile ilgili de, ne diyeceği merakla bekleniyor.

 

KSÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) için 2016-2017 Akademik Yılı’nda alınacak olan öğrenciler, parkur tabir edilen spor özel yeteneklerinin sergilendiği sınavlara 13 Temmuz’dan itibaren girmeye başladılar.

 

YETENEK SINAVI’NA BÜYÜK İLGİ VARDI

 

KSÜ Avşar Yerleşkesi Kapalı Spor Salonu’nda 13-15 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen özel yetenek sınavına, bin8 107 erkek ve 326 kız olmak üzere toplam bin 433 aday öğrenci katıldı.

Üniversite olarak şeffaf, güvenilir ve öğrenci odaklı bir yönetim anlayışına sahip olduklarını vurgulayan KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, şu ifadeleri kullanmıştı:

 

“Üniversitemizde uygulanan özel yetenek sınavında insan etkisine imkân vermeyen, elektronik sistemlerin ölçüm yaptığı, zaman ve sayısal değerlere dayalı objektif değerlendirme sistemleri tercih edilmiştir. Amacımız, aday öğrencileri performanslarına göre en iyiden itibaren sıralayarak kontenjanlarımızın elverdiği ölçüde yüksekokulumuza almaktır.”

 

Bu yıl ilk kez uygulanan sportif özgeçmiş değerlendirme alanında, aralarında Türkiye 1, 2 ve 3.’lüğü de bulunan 72 bayan ve 264 erkek olmak üzere 336 aday başvuruda bulunmuştu.   Özel yetenek sınavının her aşaması, sınav güvenliği ve şeffaflık açısından kameralarla kayıt altına alınırken, ayrıca sınav uygulaması kapalı devre yayınla salon dışında bulunan adaylarla paylaşılmıştı.

 

Sınavın ardından KSÜ Basın Birimi’nden medya mensuplarına gönderilen basın bülteninde “Özel yetenek sınavı sonucunda KSÜ BESYO, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne 35 erkek, 25 kız olmak üzere 60 öğrenci ve Antrenörlük Eğitimi Bölümüne de 25 erkek, 15 kız olmak üzere 40 öğrenci alınacak. Özel yetenek sınavı sonuçları, sınav değerlendirmesine eklenen orta öğretim başarı puanlarının ÖSYM’den alınmasının ardından, LYS sonuçları açıklandıktan sonra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi web adresi ksu.edu.tr üzerinden adaylara duyurulacak” ifadeleri kullanılmıştı.

 

SONUÇLAR NEDEN İLAN EDİLMEDİ?

 

Kamuoyu, KSÜ’nün bildirdiği gibi sonuçların açıklanmasını bekledi. Ancak bugüne kadar da sonuçlar, ilan edilmedi. Adaylar, TC numaraları ve Doğum Yılları’nın kullanarak kendi sonuçlarını öğreniyorlar. Kazanan adaylar, kaybeden adaylar diğer adayların sonuçlarını göremiyor.

 

Durumun böyle olması da, sınava giren adayların kafalarında onlarca soru işaretinin oluşmasına neden oldu. Kazanamayan adaylar, kazanan adayların puanlarını öğrenemiyor. Böyle olunca da; Rektör Deveci’nin şeffaflık ya da şeffaf değerlendirme sistemleri konusunda da şaibeler oluşturuyor. Bu da Deveci’nin şeffaflık ile ilgili söylediği sözlerin, lafta kalmasını sağlıyor.

 

Sınavda kazanan öğrencilerin hangi kriterlere göre kazandığı konusunda bilgi aktarılmıyor. BESYO özel yetenek sınavına giren adayların değerlendirmenin parkur (spor yeteneği), spor öz geçmişi, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre yapılmasını bekliyordu. Ancak, parkurda sıfır puan alan bazı öğrencilerin sınavı kazandığı iddiası, sınavın şaibeli olarak kamuoyuna yansımasına neden oldu.

 

İddialara göre, şu an Rektör’ün masasında 200’e yakın itiraz dilekçesi bulunduğu belirtiliyor. KSÜ tarihinde bir ilk olan BESYO sınav sonucu itirazları, kazanamayan adaylar tarafından Başbakanlık Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapıldı. Dilekçelere de şu ana kadar cevap verilip verilmediği ise bilinmiyor.

 

REKTÖR DEVECİ’YE SORULAR?

 

1. Açıklamanızda söylediğiniz gibi sonuçları aradan geçen sürede neden üniversitenin sitesinden açıklamadınız?

 

2. Kayıt hakkı kazanan asıl adayların, asıl olarak kayıt yapılmadığı zaman kayıt yaptırma hakkına sahip olacak yedek adayların listesini neden açıklamıyorsunuz?

 

3. Kazanamayan adayların BİMER aracılığı ile yolladığı dilekçelere ne zaman cevap vereceksiniz?

 

4. Sıfır parkur puanı alan kaç aday var ve bunlardan kaçı asil listede yer almaktadır?

 

5. Geçen yıl açıkladığınız listeyi bu yıl açıklamaktan neden kaçınıyorsunuz?

 

6. Kazanan öğrencilerin isimleri, iddia edildiği gibi daha önceden sizlere bir grup tarafından verildi mi?

KAYNAK: http://www.marasposta.com/tr-TR/haberler/779/ksude-yeni-bir-skandal-mi

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Demet Tezgider Son Yolculuğuna Uğurlandı

Bodrum Lisesi’nde uzun yıllardır beden eğitimi öğretmenliği yapan Demet Tezgider, sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. [divider] Bodrum Lisesi’nde uzun yıllardır beden eğitimi öğretmenliği yapan Demet Tezgider, sevenlerinin gözyaşları arasında…
Görüntüle

Dünya Kupası maçları nasıl izlenecek?

2014 Dünya Kupası bu gece23.00’te oynanacak BREZİLYA-HIRVATİSTAN maçıyla başlıyor. Tüm maçlar TRT ekranlarından canlı olarak yayınlanacak ancak uluslararası yayıncılık sözleşmeleri gereği, TRT uydudaki yayınlarına şifre koymak zorunda. Hemen hemen her…
Görüntüle