Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Besyo Analiz 2017-2018

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

 

VİDEO EKLENECEK

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Sınav İçeriğinin Özeti

Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön elemedir. 2. aşama ise koordinasyon parkurudur. Genel değerlendirme koordinasyon parkuru üzerinden yapılmaktadır. 1. aşama YGS ön elemesidir ve kontenjanın 10 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanır. YGS Baraj puanı spor lisesi dahil tüm liseler için 200, A ve B milli adaylar için ise 150’dir. YGS’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde bu puanları almış olan adaylar üniversiteye başvurularını yapabilir.

Sınavın Açıklaması
1. AŞAMA (ÖN ELEME)
Ön Elemede adaylar online kayıttaki başvurularına göre YGS sıralamasına girer ve YGS sıralaması sonucu kontenjanın 10 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanır. YGS’si en yüksek olan Erkeklerde 300, Kadınlarda 200 ve 60 Milli Erkek, 40 Milli kadın 2. aşamaya geçer.

2. AŞAMA (KOORDİNASYON PARKURU)(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
Erkek adaylarda 90sn, kadın adaylarda ise 120 saniye üzeri koşan adaylar diskalifiye olacaktır.

1. İSTASYON Aday hazır olunca fotosel aralığından geçerek süreyi başlatır ve önce minder üzerinde düz takla atar.
2. İSTASYON Aday, bu istasyonda bulunan birbirine bağlanmış bulunan 6 adet araba lastiği içerisinden tek ayakla basarak bir sonraki istasyona geçer.
3. İSTASYON
Aday huniler önünde bulunan futbol topunu ayak ile alarak yere koyar ve ayakları ile huniler arası ve dışarısından sürerek huniler sonunda bulunan kasaya topu elle bırakır.
4. İSTASYON Aday ilk engelin (kadınlarda 60 cm, erkelerde 70 cm) altından sonraki engelin (kadınlarda 70 cm, erkeklerde 80 cm) üzerinden geçerek diğer istasyona gider. Bu esnada engel yıkılır veya yerinden çıkarsa aday engeli kaldırmak veya yerine takmak zorundadır.
5. İSTASYON Aday, yüksekliği 70 cm, uzunluğu 5 m ve genişliği 10 cm olan denge aletine çıkar ve denge aletini boydan boya yürüyerek veya koşarak geçer.
6. İSTASYON Aday sıçrama testine gelir ve 6 bölgeye ayrılmış engelleri, numara sırasına göre çift ayak sıçrayarak geçer ve seti tamamlar. Aday 1 numaralı bölgeden başlayarak çift ayakla basmak zorundadır. 1 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 35 cm, 2 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 40 cm, 3 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 40 cm, 4 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 35 cm, 5 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 30 cm ve 6 Numaralı bölgedeki engelin yüksekliği 30 cm dir. Eğer aday, yanlış bölgeye sıçrarsa veya engel üzerine basarsa veya sıçramadan (yürüyerek, tek ayak, vb.) engel geçişi yaparsa seti kaldığı (hata yaptığı) yerden tekrar eder.
7. İSTASYON Aday bu istasyonda kasadan aldığı voleybol topunu direk üzerinden diğer tarafa atar ve tutar, tekrar tuttuğu taraftan diğer tarafa atar ve tutarak (iki defa geçirir) topu aldığı kasaya bırakır. Direk yüksekliği kadınlarda 250 cm, erkeklerde 275 cm’dir.
8. İSTASYON Aday, farklı renk ve numaradaki 5 kasa içinde bulunan topları (sağlık, voleybol, basketbol, futbol ve hentbol toplarını) birer birer alır ve 3 m uzaklıktaki (karşı çaprazındaki), yine o topa ait renkteki ve numaradaki kasanın içine bırakır.
9. İSTASYON Aday, sağa ve sola asimetrik olarak dizilmiş olan 6 adet slalom çubuğunun dış taraflarından slalom çubuklarının önünde bulunan sağlık topunu çift elle tutarak topu düşürmeden slalom çubuklarının araları ve dışından slalom geçişi ile sağlık topu taşıma çalışması yapar. Slalom çubuklarının sonunda bulunan kasa içerisine topu bırakır ve diğer istasyona geçer.
10. İSTASYON Aday belirlenen 15 m gidiş 15 m gelişten oluşan 30 m koşu testini belirlenen alanlar içerisinde yaparak fotoseli durdurur

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
30 Erkek, 20 Kadın, 6 Milli Erkek, 4 Milli Kadın

Kimler Düşünebilir?

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesini deneyecek adayların ön elemeyi aşmaları halinde iyi koordinasyon derecesiyle kazanma ihtimali vardır. Koordinasyon sınavı uzun ve yorucu sayılabilir iyi hazırlık süreci gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca ön eleme için online kayıtla başvuru alındığı için öğrenciler tarafından herhangi bir masraf yapmadan sıralamaya girip girmediklerini kontrol edebiliyorlar

 

 

You May Also Like