Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Analiz 2016

Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
1 DAKİKALIK VİDEO

https://youtu.be/4WvmFmUPQNk

 

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Kırıkkale Üniversitesinin özel yetenek sınavı Öğretmenlik ve Antrenörlük bölümleri için koordinasyon parkuru ve sportif özgeçmişten, rekreasyon bölümü için ise sadece koordinasyon parkurundan oluşmaktadır. Öğretmenlik ve Antrenörlük bölümleri için özgeçmiş %50, koordinasyon parkuru %50 etkilidir. Öğretmenlik bölümünde koordinasyon parkurunda ilk 75’e giren erkek aday, ilk 50’ye giren kadın adaylar değerlendirmeye alınır. Antrenörlük ve Rekreasyon bölümünde ise en iyi derecelerin 3/2’si değerlendirmeye alınır.(Sınava 300 aday girdiyse 200’ü değerlendirilir) YGS baraj puanı 180, spor lisesi çıkışlı adaylar için 160’tır. YGS’de ham puan olarak herhangi bir puan türünde bu puanları alan adaylar üniversiteye başvurularını yapabilir.

Sınavın Açıklaması
KOORDİNASYON PARKURU 

Koordinasyon parkuru derecelerine göre adaylar sıralanır Öğretmenlik bölümünde koordinasyon parkurunda ilk 75’e giren erkek aday, ilk 50’ye giren kadın adaylar değerlendirmeye alınır. Antrenörlük ve Rekreasyon bölümünde ise en iyi derecelerin 3/2’si değerlendirmeye alınır.(Sınava 300 aday girdiyse 200’ü değerlendirilir)

1. İstasyon: Dengeden Geçiş Aday, denge aletinin üstünden, (denge aletinin başında yer alan işaretli alanın üzerine ya da gerisine basarak başlayıp, denge aletinin sonunda yer alan işaretli alanın üzerine ya da daha ilerisine basarak bitirmek şartıyla) yürüyerek ya da koşarak geçer. Denge üzerinden erken düşülmesi ya da belirlenen kurallara uyulmaması durumunda başa dönülür ve hareket tekrar edilir.
2. İstasyon: Engel Üstü Atış Aday, ilk kasa içinde bulunan Basketbol topunu paralel bar üzerinden atıp, barın altından geçerek diğer tarafta tutar. Tuttuğu topu geri dönüp aldığı kasanın içerisine bıraktıktan sonra diğer kasadaki topu da aynı şekilde paralel barın üzerinden atıp, altından geçerek diğer tarafta tutar. Yine tuttuğu topu, aldığı kasanın içine bırakır. Adayın bar üzerinden gelen topu tutamaması bir hata olarak kabul edilmez ancak adayın, yakalayamadığı bu basketbol toplarını alıp, kasanın içerisine koyması zorunludur. Basketbol toplarının herhangi bir sebeple kasa içinden çıkması durumunda tekrar yerine konması gerekir. Top ya da toplar kasanın dışında kalırsa aday, dışarıda kalan topları kasanın içerisine koymadan teste devam edemez.
3. İstasyon: Ayakla Top Değiştirme Aday, çember içinde bulunan futbol toplarını, ayakla sürerek yerlerini değiştirir. Bu istasyonda futbol topuna hiçbir şekilde elle dokunulamaz. Topa elle dokunan aday bu istasyona en başından başlar. Top sürme işlemine istenilen taraftan başlanabilir. Bu istasyondaki görevi, top sürme işlemine sol taraftan başlayan bir aday için açıklayalım. Öncelikle sol kutudan top ayakla alınır merkezdeki çember içine yerleştirilir, aynı hizadaki sağ taraftan alınan diğer top soldaki boş olan çemberin içine yerleştirilir. Merkezdeki futbol topu, boşalan diğer çembere yerleştirilir. Bu işlem diğer 2 top için de yapılır. Aday aynı anda 2 futbol topu ile temas edemez. Herhangi bir nedenle futbol topunun çember içinden çıkması durumunda aday, topu tekrar yerine koyduktan sonra diğer harekete geçebilir. Topların herhangi bir tanesinin çemberden dışarı çıkması ya da çemberin dışında olması durumunda, aday o topu yerine yerleştirmedikçe teste devam edemez.
4. İstasyon: Basket atışı Aday, belirlenmiş mesafeye yerleştilmiş basketbol topunu alarak potaya atış yapar. Sayı olduktan sonra topu yerine koyar.
5. İstasyon: Duvar pası Aday, duvardan 2 m uzaklıkta ve kasanın içinde bulunan 3 adet hentbol topunu, her birini ayrı ayrı atmak kaydıyla, engelin arkasından duvara atar ve tutar. Aday her bir topu duvara atıp tuttuktan ve bu topu, topu aldığı kasanın içerisine yerleştirdikten sonra diğer topa geçebilir. Duvara atılan her top mutlaka duvara temas etmelidir. Üçüncü top duvara atılıp tutulduğunda ve yerine yerleştirildiğinde bu istasyon tamamlanmış olur. Atılan topun duvara değmemesi durumunda top aday tarafından alınır ve atış yerinden tekrar atılır.
6. İstasyon: Öne takla Aday, bu istasyondaki Cimnastik minderi üzerinde 1 adet öne takla yapar. Yapılan öne taklanın teknik olarak doğru olup olmamasına dikkat edilmeyecektir. Ancak aday, öne takla yerine yana yuvarlanarak bu istasyonu geçemez. Yana doğru yuvarlanan aday tekrar öne takla yapmak üzere istasyonun başına döner. Öne taklayı yapmayan aday diskalifiye edilir. Bu istasyonda yuvarlanmayı engellemek amacıyla Cimnastik minderi yanlardan sınırlandırılacaktır. Unutmayınız ki, nizami olarak yapılan öne takla, hareketin hızını arttıracaktır.
7. İstasyon: Engel Geciş Bu istasyonda 2 adet engel bulunmaktadır. Aday sırasıyla birinci engelin üstünden, ikinci engelin altından geçer. Aday herhangi bir engeli düşürürse, düşürdüğü engeli yerine koymak ve hatalı yaptığı hareketi tekrar etmek zorundadır. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen aday diskalifiye edilir. Son istasyondaki hareketlerini de hatasız olarak tamamlayan aday, ileride bulunan bitiriş çizgisini de geçerek koordinasyon testini tamamlar.

Kontenjanlar

2016 Yılında Kazananların Ortalama Puanları
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 335 ve ortalama parkur derecesi 32.5sn’dir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 350 ve ortalama parkur derecesi  40sn’dir.

Sınav Sonucunu Görüntüle

Kimler Düşünebilir?
Ön elemeyi geçen adayların özgeçmişi varsa çok yüksek ihtimalle öğretmenlik bölümünü kazandıklarını görüyoruz. Ancak özgeçmişi olmayıp YGS’si 260 civarı olan çok iyi derece yapan adaylarda Öğretmenlik bölümünü kazandı. Orta düzeyde YGS’ye sahip parkuru iyi olan adaylar Kırıkkale Üniversitesini düşünebilir. Rekreasyon bölümünü ise yüksek YGS li adaylar düşünebilir.

Kılavuzu Görüntüle

Bir yanıt yazın
You May Also Like