MEB, Milli Şampiyonların Sorunlarını Çözmelidir

Total
0
Shares

Milli şampiyonların öğretmenliğe geçtikten sonra antrenmanlarını yapacağı kulüplerden uzak kalmaları dünya veya Avrupa başarılarının önüne engel olmaktadır.Şampiyonluk başarılarının hem devamı hemde tecrübelerini yetenekli öğrencilere aşılamaları için bu soruna acilen bir çözüm bulmalı…


Milli şampiyonların öğretmenliğe geçtikten sonra antrenmanlarını gerçekleştireceği kulüplerden uzak kalmaları dünya veya Avrupa başarılarının önüne engel olmaktadır. Şampiyonluk başarılarının hem devamı hemde tecrübelerini yetenekli öğrencilere aşılamaları için bu soruna acilen bir çözüm bulmalı! Şimdi ne sorunları olabilir ki de diyebilirsiniz  ama bende açıkçası geçen sene Okay Bey’den gelen  mesaja kadar sıkıntının farkında değildim. Bilhassa son günlerde irtibata geçtiğim dünya ve Avrupa şampiyonu öğretmen arkadaşların da aynı sorunlardan yakındığını görmekteyim. Spordaki başarılarını eğitim ile bağdaştırabilmek için bu arkadaşların yok olmasına değil önlerini açmamız gerekir.Böylelikle çalışmalarını öğrencilerine aktarırken kendi çalışmalarını sağladığı kulüplerinden de uzak kalmamalarını sağlamalıyız ki sportif başarılar katlanarak ardı arkası kesilmeden gelsin.

Geçen sene tanıştığım arkadaşın mağduriyeti şu şekilde idi;Okay KÖKSAL bey kendisi milli güreşçi, şampiyonalarda hem Avrupa şampiyonu hemde dünya ikincisi olmuş.Milli sporcuların öğretmenliğe geçme hakkını kullanarak beden eğitimi öğretmenliğini yapmaya da 2010 yılında başlamış.buraya kadar herşey güzel değil mi?.Güzel olmasına güzel de bu arkadaşımız diğer milli sporcu öğretmen olan arkadaşlar gibi okay bey de başarısının devamı için antreman yapamamaktan yakınıyor.Çünkü atandığı okulun bulunduğu il ile başarısını sağlayan güreş klubü arasında mesafe bir hayli uzak.Bu yüzden de 2 yıl antremanlarına ara vermek durumunda kalmış ve doğal olarak da başarılarının üstüne yeni başarılar da koyamamış.

Durum böyleyken milli sporcularımız öğretmenliklerini yerine getirdiği ile kulüplerinin mesafelerinin uzak olması antremanlarını olumsuz yönde etkilemektedir.Yani kendisi bursa da olup ankara gölbasında bulunan tedas spor kulubu ne gidip gelmesi eğitim-öğretim yılı içerisinde neredeyse olanaksız.
Zaten olimpiyatlardaki başarılarımızın azlığı ortada ,hal böyleyken dünya veya Avrupa şampiyonlarının elinden tutmak yetkililerin üzerine düşüyor. Onların körelmelerine müsaade etmemeleri gerekir. Başka ülkede başarılı sporcuların önünü açmak adına herşey yapılırken bizim ülkede de  sporcuların desteklenmesi gerekir.

Bu konu da yapılması gereken de milli sporcuların görev yerleri başarılarını getirmiş ve arttıracak olan kulüplere yakın olmasını sağlanması gerekir,bunun içinde milli eğitim bakanlığı yer değiştirmelerde gerekirse milli sporcu özür durumu atamalarını oluşturmalı,Gençlik Ve Spor Bakanlığının da MEB ile iş birliğine giderek sporcuların takibini yapıp başarılarının devamını sağlayacak önlemleri almaları gerekir.

 Okay KÖKSAL (güreş de Avrupa şampiyonu,dünya ikincisi) gönderdiği mail
—————————————————————————————————————————————–

Valla duygularımız hayal kırıklığından ibaret,  güreş federasyonu  baskanımızı sn hamza yerlıkaya millet vekili olduğu  zaman devlet sporcusu yasası çıkarttı sporcuları bir nevi koruyan.. ayrıca beden eğitimi bölümü mezunu olup avrupa,dünya ve olimpiyat şampiyonalarında ilk üç  derecesi olan milli milli sporcular için atama hakkı oldu ve yasallaştırıldı. tabi sistemsiz bir şekilde atamalar yapıldıgı için normal ögretmen atamaları gibi atandık belirli bir kontenjan hakkı tanındı milli sporcu kontenjanı şeklinde bölüm açıldı fakat açılan okullar ülkemizdeki büyük güreş kuluplerıne uzak illerde açıldı yani örneğin urfada bir arkadaşımız var rıza yıldırım kendısı bursa buyuksehıır belediyesinde güreşiyor  ayrıca son akdeniz oyunları şampiyonu.. bu arkadasımız sureklı okula gidip raorlar alarak antrenmanlarını aksatmamaya çalıştı ve nihayetınde akdenız oyunlarında 1. oldu hem öğrencciler öğretmensiz kaldı hemde bu arkadasımız daha iyi antrenmanlar yapıp dinlenerek belkide olimpiyatlarda madalya alabilecek arkadasımızdır. bunun gibi çok örnek gösterebilirim erhan bakır son akdenız oyunları şampiyonu bolu göynükte öğretmen kulubu erzurum palandöken beledıyesı.. bu arkadasımızda aynı sekılde raporlar vs… keza yıne ben 2009 avrupa şampiyonasına takıma girmiş biriyim ama ertesı yıl 2010 da atandım bursanın keles ilçesine  çünkü başka açık yerler olmadıgı ıcın merkeze uzak mecbur atama istedim. ve nıhayetinde sürekli antrenmanlara gidemedım ve güreşi bıraktım ama baktımkı olmuyor güreşi özledim ve çok seviyorum güreşirken duyduğum o heyecanı hiç bir yerde bulamıyorum istiklal marrşımızı okuttuğumuz 1. kürsüsünü hiç bir şeye değişmem  o duygularımı ve bu yıl tekrar türkiye şampiyonasına katıldım arkadaşlarım gibi raporlar alarak tabiki öğrencılerı öğretmensiz bırakarak…  türkiye şampiyonasında 1.bucuk aylık çalışma ile 3. oldum ve tekrar milli takım kadrosuna alındım sımdı calışıyorum tekrar 1. sırada olmak ıcın suan nıgde demırkazık kampında dünya şampiyonası hazırlık kampındayız benım konumumdaki arkadaşlar da var yanımda bizlerın duyguları böyle sedat bey umarım hayırlısı olur.. ilginiz için çok teşekkür ediyorum. görüşmek üzere.
————————————————————————————————————————————-

Son olarak,ağustos ayında yapılacak özür durumu atamalarında milli sporcu kontejanından öğretmen olmuş ve antremanlarını yapmakta zorlanan sporcu öğretmenler için kulüplerinin bulunduğu il’e yer değiştirme hakkı tanınabilir.Bu durum milli sporumuzun geleceği için yapılacak adım olur.

Sedat DEĞER/Eğitimci Yazar

 

En Çok Beğenİ Alanlar

İstanbul’da Besyosu Olan Üniversiteler

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ…
Devamı..