Mersin Üniversitesi Hakkında Detaylı Bilgi

Ön Kayıt: 10-14 Ağustos
Belge Kontrolü ve Kesin Başvuru : 17-20 Ağustos
Sınav Tarihi: 24-28 Ağustos
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü : 200
Antrenörlük Eğitimi Bölümü : 140

Adana ve Mersin’deki Besyo Hazırlık kursları için Mersin Üniversitesi büyük bir önem teşkil etmektedir. Mersin hakkında yazı yazmamız şüphesiz ki onların bize olan bakış açısını değiştirecek ancak biz inandığımız doğrudan hiç bir zaman vazgeçmedik, vazgeçmeyiz. Bir üniversitenin bilinmemesini istemek en çok üniversiteyi zedeler çünkü her üniversite istediği profili oluşturmak için sınav sistemini belirler ve bu sistemin hakettiği öğrenciyi bulması 100 kontenjanlı bir okula 100 başvuru almasıyla gerçekleşemez.

Üniversitenin yetkilisiyle olan bir görüşmede yetkili kişi Üniversiteye gelen kişilerin %75’inin alttan dersinin olduğunu ve teorikte hiç bir sonuca varamadıklarını belirtmesi Mersin’in bu şekilde öneleme sistemini neden getirdiğini açıklamaktadır.

Üniversitenin dikkat çeken en önemli özelliği  öğretmenlik bölümünde 2. aşamaya 150 Erkek ve 150 Kızın geçecek olmasıdır. Öğretmenlik bölümünde 1. aşamada(Ön Eleme) sadece YP (Yerleştirme Puanı) etkili olacaktır. Öğrenciler YP’nına göre sıralanacak ve ilk 300 (150E-150K) ikinci aşamaya kalacaktır.  YGS’leri yüksek olanların dışında AOBP’leri yüksek olan adaylarda parkurları iyiyse Mersin Üniversitesini düşünebilir. 2. Aşamasında %60 Koordinasyon parkuru ve %40 sürat testi (30 Metre) olacaktır. Yerleştirme Puanı 95 üzeri olan adayların Ön Elemeyi rahat geçebileceğini düşünüyorum. Ancak YP ile ön elemeyi geçen adaylar ilk 25 kişiye girmek için iyi bir derece yapmalıdır.  Gerek üniversitenin 200’lük puanlama sistemi gerekse ilk 150 adayın yakın Yp değeri parkurun ve 30 metrenin önemini arttırmaktadır. Özellikle başka bir okulu kazanmış çevre illerdeki öğrenciler antrenmanı bırakmış olsalar dahi sınava girecekler. Bu öğrencilerin en az %10 oluşturacağını düşünüyorum. Onun dışında YP barajını geçtiği için sınava giren sporculuğu zayıf Öğrenciler belirleyici bir düzeyde sınava etki edecektir. Ben parkuru iyi yapacak öğrenci sayısının az olacağını düşünüyorum. Bu sebeple parkuru iyi olanların ve YP’si 95 üzeri olanların çok çok avantajlı olduğunu savunuyorum. 

Antrenörlük Bölümü için 1. aşama branş sınavıdır. Öğretmenlik bölümünde ön elemenin olacak olması Mersini düşünenleri öğretmenlik bölümüne yoğunlaşmasını sağlayacaktır.

Diğer taraftan aynı tarihlerde sınav yapacak 10 civarı üniversite olması ve bunların arasında Kocaeli, Trakya, Karabük, Bolu gibi üniversitelerin olması YP puanını 90’lara da indirebilir. 
YP Nasıl Hesaplanır; (https://besyocuyuz.com/ozel-yetenek-sinavi-nasil-hesaplanir)

Bir yanıt yazın
You May Also Like

2022 Besyo’da ÖSYM Tercihiyle Alacak Üniversiteler

Üniversitelerin bazıları yetenek sınavı yapmadan ÖSYM Tercihiyle AYT-EA puanıyla öğrenci almaktadır. Öğretmenlik bölümüne AYT-EA ile öğrenci alan üniversiteler; Artvin Çoruh Üniversitesi Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Bartın Üniversitesi Bingöl Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi Tunceli Üniversitesi Uşak Üniversitesi ‘dir. Diğer bölümlerde tercihle alan üniversiteleri yazımızda bulabilirsiniz
Görüntüle