Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur? 2023

Total
0
Shares
fitness, sport, exercising and dieting concept – beautiful sporty woman running in front of the city drawing


Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

BESYO ~ SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ NEDİR? HANGİ BÖLÜMLER VARDIR?

Besyo Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu demektir. Yüksekokul 2 yıllık üniversite bölümlerini kapsadığı için yenilenen adıyla Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizdeki bazı üniversiteler BESYO iken bazıları Spor Bilimleri Fakültesidir. Diploma noktasında ikisi arasında hiç bir fark yoktur.
BESYO ve Spor Bilimleri Fakültelerinde;
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Antrenörlük Eğitimi
Spor Yöneticiliği
Rekreasyon
Engelli Egzersiz Spor Eğitimi
Egzersiz ve Spor Bilimleri
Spor Bilimleri
Bölümleri mevcuttur. Bölümlerin detaylı bilgisine ve iş olanaklarına buraya tıklayıp ulaşabilirsiniz.


BESYO SINAVLARI NASIL OLUR? NE ZAMAN YAPILIR? BAŞVURULAR NASIL GERÇEKLEŞİR?
 BESYO sınavları 2 aşamada gerçekleşmektedir. 1. aşama TYT sınavı 2. aşama ise özel yetenek sınavlarıdır. 2023’de sistemin güncellenmesiyle TYT’de minimum baraj puanı Öğretmenlik bölümünde Y-TYT’de 800.000 sıralama şartı diğer bölümlerde ise 100’dür. Her üniversite kendi baraj puanını kendi sınav sistemini ve içeriğini kendisi belirler. Bu belirlediği ölçütleri kılavuzunda belirtir. Açıklanan her kılavuzu ve kılavuzun analizini www.besyocuyuz.com internet sitemizde ve @besyocuyuzcom instagram hesabımızda anında görebilirsiniz. BESYO Özel Yetenek Sınavları Nasıl Olur? ‘un ayrıntılı cevabını buraya tıklayıp okuyabilirsiniz. Yetenek sınavları Haziran ayı ile Ekim ayı arasında gerçekleşir. Her üniversite kendi tarihini ve sınav içeriğini belirlediği gibi başvuru şeklini ve tarihini de kendisi belirler ve hepsini kılavuzunda açıklar. Bazı üniversiteler online başvuru isterken bazıları şahsen başvuru istemektedir. Öğrenciler 1 veya daha fazla üniversitenin yetenek sınavlarına girebilirler. Hatta aynı yıl içinde tercihte yapabilir. Öğrenci birden fazla üniversite ve bölüm kazandığında istediğini seçip kaydolabilir. Hatta kayıt olduktan sonra daha çok istediği bir üniversiteyi kazandığında da kaydını sildirip yeni kazandığı okula kaydolabilir.

BEDEN EĞİTİMİ OKUMAK İÇİN LİSANS (SPORTİF ÖZGEÇMİŞ) GEREKLİ MİDİR?

Hayır gerekli değildir. 2022 yılında yetenek sınavı yapan 78 üniversitenin %60’ında lisansın hiç bir etkisi yoktu. Yani üst düzey sporcu ile normal öğrenci sınava eşit düzeyde başlıyordu. Kalan %40 ‘ının da yarısında çok ama çok etkiliydi. Bu okullarda ise sportif özgeçmişi olan öğrenciler çok ama çok önde başlıyor. Lisansınız varsa veya yoksa nasıl üniversite seçmelisiniz? Lisansın etkisi nedir? Sorularının yanıtı için buraya tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz.beden eğitimi öğretmeni olmak için ne gerekir


NASIL BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLUNUR?

Beden eğitimi öğretmeni Y-TYT’de 800 bine girip, özel yetenek sınavlarında başarılı olup olabilirsiniz. 78 Üniversitenin 59 ‘unda Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü özel yetenek sınavı yapıp öğrenci almaktadır. Ayrıca AYT-EA Puan türünde 300.000’deyseniz tercihle alan 3 üniversitede de Beden Eğitimi Öğretmenliğini özel yetenek sınavına girmeden okuyabilirsiniz. Bu üniversiteler Uşak Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve Bartın Üniversitesidir.

Ayrıca diğer BESYO bölümlerini kazandığınızda da öğretmen olma şansınız 2 şekilde mümkündür. 1. si mezun olduğunuzda formasyon eğitiminizi almanız durumunda direkt öğretmenlik bölümünü bitirmiş gibi değerlendirilir, atanabilir, Beden Eğitimi Öğretmeni olabilirsiniz. 2. si ise diğer bölümleri Y-TYT’de 800 bindeyken kazanmanız durumunda da çift anadal veya bölümler arası geçiş yaparak Öğretmen olabilirsiniz. Çift anadal ve bölümler arası geçişi üniversitedeki not ortalamalarınıza göre üniversitenizin imkanları dahilinde 1. sınıfın ve 2. sınıfın sonunda gerçekleştirebilirsiniz. Öğretmenlik bölümüne Çift Anadal yaptığınızda hangi bölümü okuyorsanız onun diplomasını ve öğretmenlik bölümü diploması alırsınız. 4 yılın sonunda 2 diploma ile mezun olursunuz. Bölümler arası geçiş yaptığınızda ise öğretmenlik bölümüne geçiş yaparsanız, öğretmenlik bölümü diploması alırsınız.
 eden eğitimi öğretmeni olmak için ne yapmalıyız


BESYO Kazanırken TYT, OBP ve Yetenek Sınavının Etkisi Nedir?

2022’de gerçekleşen radikal değişiklerle BESYO ‘da özel yetenek sınavı minimum baraj puanı 100’ e çekilmiş, özel yetenek sınavının etkisi ise 50 kat artmıştır. Yani TYT’ye girip puanı hesaplanmış herkes BESYO sınavlarına girebilir kazanabilir duruma gelmiştir. Her üniversite kendi baraj puanını kendisi belirlediği için bazıları TYT’de ham puan olarak 100-150-180 yaparken bazıları da 200-250-300 yapabilir. Öğretmenlik bölümünde ise minimum baraj puanı Y-TYT’de 800 bin sıralama şartı olduğu gibi bazıları 500 bin 300 bin şartı da koyabilir.
BESYO’da önceki yıllarda yüksek TYT puanı alan öğrenciler parkurda amiyane tabirle yürüyor ve kazanıyorlardı. Değişen sistemle bu artık mümkün olmayacak kazanmak için yetenek sınavında çok iyi derece yapmak gerekecek! Bunun içinde yetenek sınavına iyi şekilde hazırlanmak gerekmektedir.
Peki TYT Puanının etkisi çok azaldı TYT ‘ye neden çalışacağız?
Her üniversite kendi baraj puanını kendisi belirlediği için barajını 100 yapan üniversiteye 10000 kişi başvururken 250 yapan üniversiteye 500 kişi başvuracaktır. Sınavda çok iyi derece yapması gereken 10000 kişiyle mi yarışmak istersiniz? Yoksa 500 kişiyle mi? Karar sizin…
Aynı zamanda istediğiniz ve hayal ettiğiniz üniversiteler mutlaka vardır. Bu üniversitelerin baraj puanının kaç olacağını bilmiyorsunuz. Bunun için işinizi şansa bırakmadan çalışmalısınız.

TYT OBP ve Sınav derecesinin etkisini daha detaylı olarak buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.


Beden Eğitimi Öğretmeninin Maaşı Ne Kadar?

Yaptığı ek işlerle diğer öğretmenlerin çok ilerisinde olan Beden Eğitimi Öğretmenleri, öğretmenliğin dışında antrenörlük, spor okulları v.s. yapabildiği ve ek kazanç sağlayabildiği gibi, öğretmenlikten de 2023 itibariyle 15000-23000₺ arası maaş almaktadır.


en eğitimi öğretmeni olunur

Comments are closed.

En Çok Beğenİ Alanlar

Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır.
Devamı..

2022 Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur? Şartları Nelerdir?

Beden Eğitimi Öğretmeni olmak için birden fazla yöntem vardır. 1. Özel yetenek sınavlarına girip Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğini kazanmak. 2. Özel yetenek sınavlarına girip Beden Eğitimi Öğretmenliği dışındaki BESYO bölümlerini kazanıp, çift anadal veya bölümler arası geçiş yapmak 3. Özel yetenek sınavlarında diğer BESYO Bölümleri kazanıp, mezun olduktan sonra formasyon almak 4. AYT-EA Puan türünde özel yetenek sınavına girmeden ÖSYM Tercihiyle
Devamı..