O deparın sırrı ortaya çıktı

Barcelona’ya karşı Kral Kupası’nda inanılmaz bir sprintle gol atan ve tüm dünyayı ayağa kaldıran Bale’in bu özelliği antrenman programı dışında nasıl bir rutin izlediği ve beslenme alışkanlıklarını da akıllara getirdi. Maçın son dakikasında bile 50-60 metrelik deparlar atabilen Bale, bu başarısını tamamen özel çalışmalara ve beslenme programlarına borçlu.

[divider]

SPRİNTLERİNİN SIRRI

Tottenham’da oynadığı dönemde yaşadığı sakatlıklar sonrası hidroterapi havuzlarını sıkça kullanan ve beslenme önerilerini dikkate alan Bale’in yaşadığı değişimin temelinde ise jimnastik yatıyor. Oldukça güçlü bir kas kütlesine sahip olan Galli yıldız, 3 farklı antrenman sistemiyle form tutuyor.

İşte Gareth Bale’in çalışma ve diyet programı

1-Jimnastik ve sprint antrenmanı: Kaslarını öncelikle jimnastikle açan Gareth Bale, bu seansın ardından sprint antrenmanları yapıyor. Yaklaşık 15 saniyelik deparlar atan Galli futbolcu, 15 saniyelik molalarla antrenmanına devam ediyor. Daha sonra bu mesafeyi 140 metreye çıkaran Bale, 30 saniye içinde bu noktaya ulaşmaya çalışıyor.

2-Kinetik zincir egzersizleri: Gareth Bale bu egzersizi sıçrama kuvvetini üst seviyelere taşımak için gerçekleştiriyor. Kinetik zincir egzersizleri, bacak ve ayaklarda dinamik ve refleks yönlerini uyaran egzersizlerdir. Bacak press, squat, dairesel koşma, sekiz çizme, tek bacak üzerinde zıplama, ayaklar kalkmadan sıçrama, lateral eğilme ve çapraz yürüme gibi antrenmanlarla Bale bacak kaslarını güçlendirirken, en üst noktaya sıçrama konusunda da kendisini bir üst seviyeye taşımış oluyor.

3-Zamana karşı çalışıyor: Stresten uzaklaşmak için önce spor salonunda çalışan Bale ardından günde 3 saat antrenman yapıyor. Yaz aylarında da ekstra antrenman programları yapan Bale, normalde haftada 21 saat olan çalışma programını 36 saate çıkarıyor. Galli futbolcu jimnastik antrenmanlarını ilginç bir metotla topla oynama çalışmalarında da tercih ediyor. Bale, jimnastik egzersizleriyle topla oynayarak gerçekleştirerek, tekniğini daha üst seviyeye çıkarıyor.

DİYET PROGRAMI

Sahaya çıktığında en iyi performansı sergilemek isteyen Bale, beslenme alışkanlıklarına da oldukça dikkat ediyor. Maçlardan önce fazla miktarda karbonhidrat barındıran patates ve makarnayı tercih eden futbolcu, maçlardan sonra ise protein ağırlıklı olan tavuk ve balık gibi yiyecekleri tüketiyor.

Kahvaltı
Yumurta
Süt
Peynir

Öğle Yemeği
Haşlanmış Patates
Buharda haşlanmış yeşil fasulye
Meyve

Akşam Yemeği
Lifli sebzeler
Beyaz et (Tavuk /Balık)
Pirinç

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Kick Boks Antrenörlük Kursu

Federasyonumuzun 2014 yılı Faaliyet Programında yer alan 2. Kademe Antrenör Kursu 09-22 Ekim 2014 tarihleri arasında MALATYA Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü Atatürk Spor Salonu’nda yapılacaktır. [divider] Antrenör Kursu Kayıtları:…
Görüntüle