Öğretmenlik Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=5BSysZBIDgo

 

Beden Eğitimi bölümlerinde öğretmenlik parayla formasyon alınmasına gerek kalmayan ve her yıl atama olacak mı olmayacak mı gibi dertleri olmayan bölümdür. Okula girilmesi diğer bölümlere göre daha zordur. Öğretmenlik bölümü bir çok üniversitede bulunmaktadır. Eğitim süresi 4 yıldır . Kpss ile atama yapılmaktadır.

Beden Eğitimi Öğretmenliği İçin YGS’ye Girmek Şart Mı?

   Evet arkadaşlar, beden eğitimi öğretmeni olabilmeniz için YGS’ye girmeniz şart; çünkü bu bölüme yerleşmek için YGS’den belli bir puanı almış olmalısınız. Beden eğitimi öğretmenliği bölümü olan üniversiteler, YGS puan barajı belirlerler ve bu puan barajını yakalayanlar beden eğitimi öğretmenliği için istedikleri üniversiteye başvurabilirler. Üniversiteler genel olarak 180 YGS puanı isterler; ancak bu puan bazen daha aşağılara (140-160 puan gibi) çekebilir veya daha yukarılara (200 puan gibi) çıkarabilirler.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur?

Beden Eğitimi Öğretmeni olabilmek için özel yetenek sınavı olarak tabir edilen üniversitelerin belirlemiş olduğu mülakata girmeniz gerekmektedir . Yetenek sınavında yeterli dereceleri aldıktan sonra 4 sene sürecek olan bölümü okumaya hak kazanırsınız. Programda spor biyolojisi ve uygulamalı fizyoloji, fonksiyonel anatomi ve kineziyoloji, ilkyardım ilkeleri, spor psikolojisi, egzersiz fizyolojisi, psikososyal açıdan spor gibi dersler okutulmaktadır.Örnek olarak Marmara Üniversitesi 2015 ders şeklini görebilirsiniz;

Ders Müfredatı Ders İçerikleri

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Beden eğitimi öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okulları, ortaokullar, genel liseler, Anadolu liseleri, mesleki ve teknik liseler, fen liseleri, spor meslek lisesi ve üniversitelerde, beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler. Beden Eğitimi dersi dışında, Spor Faaliyetleri ve Milli Oyunlar, Spor İlkyardımı, Halk Oyunları, Spor Yönetimi ve Organizasyon, Spor Psikolojisi gibi derslere girerler. MEB´ca yapılan müfettişlik sınavını kazanırlarsa müfettişlik yapabilirler. Beden eğitimi öğretmenleri , çeşitli spor merkezlerinde, aerobik salonlarında, fitness centerlarda (fazla kilolardan kurtulmak için zayıflama egzersizlerinin yapıldığı yerler vb.) çalışabilirler.

EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

Eğitim sonunda “Öğretmen” olarak atananlar 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’na göre 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılırlar. Bu öğretmenler yan ödeme, ek ders ücreti gibi olanaklardan da yararlanırlar. Her yıl okullar açılmadan önce, tüm öğretmenlere eğitim-öğretim tazminatı adıaltında bir ödeme yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

Öğretmenlik mesleği dışında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra birimlerinde idareci ve antrenör olarak, spor kulüplerinde monitör, masör ve kondisyoner, özel spor kuruluşlarında ve diğer kuruluşların spor ile ilgili birimlerinde uzman olarak, turizm sektöründe animatör olarak görev yapabilmektedirler.

EN SON KPSS KAÇ PUANLA KAPATTI?

 

Beden Eğitimi Öğretmenliği en son Kpss puanını en son 73 civarı bir puan ile kapattı.

Bir yanıt yazın
You May Also Like