Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özet

Total
0
Shares

RİZE RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ
1
Sınav İçeriğini Özeti

Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama özgeçmiş değerlendirmesi 2. aşama ise koordinasyon parkurudur. Koordinasyon parkuru %65, sportif özgeçmiş puanı ise %35 etkilidir. Baraj puanı spor lisesi çıkışlılar için ve milli sporcular için 150, diğerleri için 170’tir. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması (Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1-KOORDİNASYON PARKURU
1
1
1b. İstasyon: Aday işaretle yüksek çıkış tekniği ile belirlenen çizgi gerisinden başlar,
1. İstasyon:  Aday minder üzerinde öne takla atar ve ayağa kalkar,
2. İstasyon:  Aday belirlenmiş alanda 3600 burgu dönüşü yapar,
3. İstasyon:  Aday 1.10 m aralıklarla dizili 5 engeli geçer (Aday 1. 3. ve 5. engellerin üstünden (40 cm), 2. ve 4. engellerin altından (90 cm) geçmek zorundadır).
4. İstasyon:  Aday işaretli yerlerde bulunan 2 kasa içindeki kırmızı ve siyah renklerdeki 2 topu farklı kasalara taşır. Aday sırası ile; 1. kasadaki kırmızı topu 2. kasaya, sonra 1. kasadaki siyah topu 2. kasaya, sonra 2. kasadaki kırmızı topu 1. kasaya, son olarak da 2. kasadaki topu 1. kasaya taşır. Aday topları kasaların içine bırakmak zorundadır.
5. İstasyon:  Aday kasa içinde bulunan hentbol toplarından birisiyle duvardaki kare hedefe (Zeminden 150 cm yükseklikte 1 x 1,5 m. ebadında) tek ya da çift elle 3 kez isabetli atış yapar ve tutar. Her bir atışın geçerli olabilmesi için hedeften dönen topun tutulması gerekmektedir. Atışlar sırasında ayak çizgiyi geçmeyecektir. Hedefe atış sırasında top elden kaçırılırsa aynı top yakalanmaya çalışılmadan kasadan yeni bir top alınarak kalınan yerden devam edilir. Aday son atıştan sonra topu kasanın içine koymak zorundadır.
6. İstasyon:  Sonra aday, 30 cm. yüksekliğindeki bank üzerinden çift ayakla 5 kez sağa ve sola sıçrama yapar. Aday başlangıç pozisyonunda ilk sıçramaya istediği yönden tek ayakla başlayabilir. Her bir sıçramada iki ayak yere temas etmeden ikinci sıçrama yapılamayacaktır.
6b. İstasyon:  Daha sonra aday, 1 m. aralıklarla dizili slalom çubukları arasından slalom koşusu yapar. Aday engelleri elle çekip-iterse veya slalom sırasını atlarsa geri dönerek hatayı yaptığı yerden itibaren parkura devam eder. Engellerin düşmesi veya işaretli yer dışında çıkması durumunda bu hata olarak değerlendirilir. Aday hata yaptığı noktadan itibaren istasyonu tekrar yapmalıdır.

2-SPORTİF ÖZGEÇMİŞ (Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1
1
1

Kontenjanlar (Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Spor Yöneticiliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 340, parkur derecesi 65sn ve sportif özgeçmişi 15’tir. (Parkuru Değişti)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 210, OBP puanı 330, parkur derecesi 93sn ve sportif özgeçmişi 5’tir. (Parkuru Değişti)

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Özgeçmiş puanının etkisinin çok olduğunu görmekteyiz. Erkeklerde 40 özgeçmiş puanına sahip sporcu 140 YGS puanıyla asillerden kazanmıştır.(2015 yılında baraj puanı 140 idi.) YGS puanı orta OBP’si orta özgeçmişi düşük öğrenciler düşünebilir.

Ayrıntılar için Kılavuzu Görüntüle
En Çok Beğenİ Alanlar