Rekreasyon nedir ? İş potansiyeli nedir ?

Total
0
Shares

Güncel gelişmelerden haberdar olmak,  canlı yayınlarımızda bizlere sorular sormak, videolarımızı takip etmek ve son dakika gelişmelerini bildirim olarak almak için sağ taraftan sosyal medya hesaplarımızı takip edip tamamen ücretsiz uygulamamızı indirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=cNTMKI0Z05E&t=8s


Rekreasyon Bölümü’nün temel amacı fiziksel egzersiz ve spor merkezli serbest zaman ve rekreatif hizmetlerin geliştirilmesi, yönetilmesi ve bu hizmetlerin farklı konumdaki birey ve gruplara sunulmasında görev alacak insan kaynağının yetiştirilmesidir. Bunun yanında sosyal ve entelektüel beklentilerini planlamak isteyen bireylere; planlayıcı, programcı, monitör ve liderlik yaparken, rekreasyon katılımına ilişkin dinamik ilişkileri araştırarak alana katkı sağlayabilen bilim insanlarının kazandırılması arzulanmaktadır. Rekreasyon Bölümü dört yıllık çoklu bilimsel ve uygulama disiplinini birleştirerek çalışma alnını geliştiren bir eğitim programına sahiptir. Bölüm derslerini başarıyla tamamlayan öğrenciler seçtiği bilim dalına ilişkin olarak Uzman statüsü kazanacaktır (Örneğin Doğa ve Macera Rekreasyonu Uzmanı veya “Rekreasyon ve Fitness Yönetimi uzmanı” gibi). Mezuniyet aşamasında öğrencilerin alacakları uygulamalı derslere ilişkin sertifikalandırılmaları bölümün öncelikli amaçlarındandır. Kariyerinin başında sahip oldukları niteliklerine ilişkin kanıt oluşturan sertifika programları için, Milli Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, SGM, TURSAB, Özerk Federasyonlar, Meslek Odaları ve Uluslararası Sertifika Programları ile işbirliği yürütülmektedir.
Bu çerçevede programdan mezun olacak öğrencilere şu niteliklerin kazandırılması
hedeflenmektedir;
 Değişen toplumsal yapı içerisinde, insanların serbest zaman ve rekreasyon ihtiyaçlarını karşılayabileceği etkinlikleri sunabilme becerileri geliştirme,
 Örgütlü çalışma düzeni içerisinde topluma aktif katılım fırsatları yaratacak organizasyonlara karar verebilme, planlanma, uygulama ve sonuçlandırabilme becerisi geliştirme.
Rekreasyon Bölümünden Mezunları;
 Turizm alanında;
 Su sporları rekreasyon aktivitelerinde,
 Kara sporları rekreasyon aktivitelerinde,
 Sosyo-Kültürel rekreasyon aktivitelerinde (halk oyunları, dans, müzik, festival, sergi vb. gibi),
 Sağlık turizmi tesislerindeki rekreatif aktivitelerinde,
 Çocuk rekreasyon aktivitelerinde,
 İş Sektörlerinde (Sanayi),
 Yerel yönetimlerde (Belediyeler),
 Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde (Gençlik kampları),
 Üniversitelerde akademik personel olarak istihdam edilebilirler.

rekreasyon2

 

 

 

En Çok Beğenİ Alanlar

Besyo Nedir?

Besyo Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunun kısaltmasıdır. 4 Yıllık olması sebebiyle fakülteye dönüştürülmekte, dönüştürüldüğünde ise Spor Bilimleri Fakültesi olarak adlandırılmaktadır. Besyo Özel Yetenek Sınavıyla TYT ‘de 100 Baraj puanıyla öğrenci alan bir bölümdür. Her üniversitenin yetenek sınav ve başvuru şekli tarihi içeriği farklıdır.
Devamı..