Sakarya Üniversitesi Besyo Sınavı Neden Kalktı ?

Total
0
Shares

Son Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu özel yetenek sınavlarını kaldıran üniversite Sakarya Üniversitesi oldu . Son açıklanan kararla Spor Yöneticiliği bölümüne ve Rekreasyon bölümün ÖSYM tercihi ile başvura bilinebilecek . 

Antrenörlük ve Öğretmenlik bölümüne ise spor öz geçmişi  evraklarınızı hazır edip YGS puanınız ile okula başvurup sonucun açıklanmasını bekleniyor . Peki neden sınav kaldırıldı .Ülke genelinde Besyo yetenek sınavlarının kaldırılmasının ilk projesi mi  yoksa başka nedenler mi vardı ? Üniversite bazı öğretim görevlilerinden edindiğimiz bilgiler şu şekilde :


 

1.Öğretim Görevlilerine Sınav Ücretinin Kaldırılması

  • Daha önce sınavda yer alan görevlilere ücret verilirdi . Üniversite rektörlüğü bunu kaldırınca sorunlar başlamaya başladı . İlk 1500 metre kalktı 4 sene önce (2010) .

2.Okula Girenlerin Daha Çok Sporcu Olmasını İstemeleri

  • Üniversite spora daha çok yatkın ve öğrencilerin sportif başarılarıyla  okulun adını duyuracak öğrenciler istemektedir . Bu yüzden sınavın gereksiz olduğunu kanısına varıldı . Okulun sadece koordinasyona dönmesi ve gelen öğrencilerin büyük çoğunluğunun tutum ve davranışları okuldaki yönetimi memnun etmedi . Temel nedenlerinden biri budur .

3.Okul Çatısının Yerle Bir Olması

  • Dolaylı bir etki yapsa da inceden bir etkisi var . Diğer salonun 2 koordinasyon parkurunu kaldıramayacak olması ve okul dışında bir yerde yapılmamak istenmesi ucundan da olsa etkilemiştir . Çünkü tadilat süresi henüz net belli değildir

 

 

 

En Çok Beğenİ Alanlar

İstanbul’da Besyosu Olan Üniversiteler

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz. DOĞRU ÜNİVERSİTE SEÇMEK BESYO KAZANMADAKİ EN ÖNEMLİ ETKENDİR. BU SEBEPLE ÜST DÜZEY BİR MODÜL TASARLADIK. YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ…
Devamı..