Temeli Olmayanlar Yks ve Tyt’ye Nasıl Hazırlanmalı

Güncel gelişmelerden anında bilgi sahibi olmak için @besyocuyuzcom instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Üniversiteye giriş sınavı olarak bilinen YGS ve LYS yerine bu yıl itibari ile yapılacak olan YKS için adayların çalışma serüveni başladı. Üniversite hayali kuran binlerce adayın sınav sürecinde sınava nasıl hazırlanacağı en önemli telaştır. Özellikle de sınava sıfırdan hazırlanmayı düşünenler için sistemin değiştirilmesi bazı soru işaretlerine neden oldu. Temeli olmayanlar YKS’ye ve TYT’ye nasıl çalışmalı? gibi sorular adaylar tarafından en fazla merak edilenler arasında.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki; sınav sistemi her ne kadar değişmiş olsa da sınavda çalışılması gereken konular ve karşılaşılacak soru tarzları aynı olacak. Bu nedenle adayların geçmişteki çalışma tempolarını değiştirmesine gerek yok. Sınav değişti, konular değişti, soru tarzı da değişirse ben ne yaparım gibi düşüncelere kapılarak bu süreçte strese girmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü sistem değişirken adayların yaşayacağı bu stres de dikkate alınarak soru tarzında ve konularda değişikliğe gidilmedi.

Üniversite sınavına hazırlanan birçok öğrencinin asıl sorunu temelinin olmadığını düşünmesidir. Oysa ki bu seviyeye gelen her öğrencinin belirli bir düzeyde temeli vardır. Önemli olan nokta kendinizi geliştirmek ve eksiklerinizi tamamlamaktır. Şunu unutmayın ki temelinizin olmadığını düşünmek yerine hangi konularda, derslerde ya da hangi noktalarda eksiklerinizin olduğunu belirlemek işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

YKS ve TYT İçin Nereden Başlamalıyım?

Temeliniz olmadığını düşünüyorsanız aslında aklınızdaki en önemli soru ”Nereden başlamalıyım?” olmuştur. Nereden ve nasıl olursa olsun en kısa sürede başlamalısınız. İster çalışma kitaplarından, ister İnternet’ten izleyebileceğiniz online videolardan, isterseniz de kötü olduğunuzu düşündüğünüz derslerden özel kurs almaya başlayarak. Ne kadar kısa zamanda başlarsanız daha fazla başarıya ulaşacaksınız. Ama dikkat etmeniz gereken soru sayılarına göre ders çalışmaya ayıracağınız saati iyi ayarlamak!

Doğru Kaynaklardan Yararlanın

Öğrencilerin sıklıkla yaptığı hatalardan birisi bilindik ve zor kaynakları tercih etmektir. Şunu unutmayın ki temelinizin olmadığı bir ders için en çok satılan bir kitabı alarak o kaynaktan hiçbir şey anlamamanız size fayda sağlamaz. İlk aşamada basit, ancak sizin anlayacağınız bir dilden kaynak seçimi de yapabilirsiniz. Öncelikle doğru kaynak seçimi yapmalı, ardından ilerleyen süreçlerde farklı kaynaklardan da çalışarak bilgilerinizi oturtmalısınız.

YKS ve TYT Çalışma Taktikleri

Yeni bir sınav sistemi elbette ki üniversite adayları için stres yarattı. Ancak sistemin amacı adayların uzun süren sınav telaşı ve sınav stresinden kurtulmasını sağlamak. Özellikle de soru tarzı ve konularda değişim olmaması nedeniyle ”Nasıl olacak ya da bu sistem bana sıkıntı yaratır mı?” tarzında düşüncelere kapılmanıza gerek yok. Bunun yerine çalışmaya kaldığınız yerden devam ederek derslerinize odaklamanızda fayda var. Özellikle de temeli olmayanlar için YKS ve TYT çalışma taktikleri sunarak işinizi kolaylaştıralım.

  • Hangi ders olursa olsun temelinizin olmadığını düşünüyorsanız mutlaka sıfırdan başlamalısınız. Bunu özellikle de sayısal derslerde uygulamanız gerekmektedir. Konu çalışmaya baştan sona doğru gitmelisiniz. Çünkü sayısal derslerde ilk konuları anlamadığınız sürece diğer konularda başarı yakalamanızın imkanı yok.
  • Birden fazla kaynak edinmenizde fayda var. Bir konuyu en az iki kaynaktan çalışarak o konuda daha detaylı bilgi edinebilir, farklı kaynaklardan çalışma sayesinde birinde olmayan bilgiyi diğer kaynaktan sağlamış olabilirsiniz.
  • Konu çalıştıktan sonra mutlaka soru çözün. Bu yöntem sayesinde öğrendiklerinizi test edecek, bilgilerinizin kalıcılığını artırmış olacaksınız.
  • Haftada en az iki deneme çözmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede çalıştığınız konulardaki eksiklerinizi görmüş olacaksınız.

Temeli olmayanlar YKS veya TYT’ye nasıl çalışmalı

diyenler için en önemli detaylardan bahsettik. Unutmayın ki sizi en iyi tanıyan yine sizsiniz. Bu nedenle önerilerimizi de dikkate alarak kendinize uygun bir çalışma programı hazırlamalısınız. Yarın başlarım değil, hemen bu günden başlayarak geçen zamanı iyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca sınav sürecine kadar çalışamadığınız günlerde de kendinizi suçlu hissetmeden kaldığınız yerden devam etmeniz gerekir. Bir gün çalışamadıysanız diğer gün 2 saat fazla çalışarak eksiklerinizi bu şekilde tamamlamaya çalışın.

You May Also Like

Öğretmen Adayları 5000 Atama İstiyor

Son günlerde sosyal medyadan etkinliğini arttıran Beden Eğitimi öğretmen adayları atama sayılarının arttırılmasını istiyor    Sınıf öğretmenlerinin beden eğitimi kadrosuna geçirilmesine tepkili olan öğretmen adayları bu sene atama sayısının arttırılması…
Görüntüle