Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet

Total
0
Shares

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.

TRABZON KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Koordinasyon parkuru ve sportif özgeçmiş değerlendirmesinden oluşan bir sınav sistemi vardır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde %30 sportif özgeçmiş, %70 koordinasyon parkuru etkiliyken Antrenörlük Eğitimi bölümünde %70 sportif özgeçmiş, %30 koordinasyon parkuru etkilidir. YGS baraj puanı 200’dür. Milli sporcularda ve spor lisesi çıkışlılarda baraj puanı 170’tir. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
1-SPORTİF ÖZGEÇMİŞ
Basketbol, Futbol, Hentbol, Voleybol ve diğer olimpik branşlarda sportif özgeçmişe sahip adayların başarıları değerlendirmeye alınmaktadır.
2-KOORDİNASYON PARKURU(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

1.İstasyon: Takla istasyonunda aday öne takla atar ve 360 derece burgu yapar.
2.İstasyon: Üstten alttan geçiş istasyonunda aday 1. 3. ve 5. (40cm) engellerin üzerinden 2. ve 4. (90cm) engelin altından geçer. (Engellere hafif yan ve bir ayak önde girmek avantaj sağlar.)
3.İstasyon: Top değiştirme istasyonunda kasayla arasında 2m mesafe olan siyah topu öncelikle kasaya daha sonra kırmızı topu kasaya koyar. Ardından siyah topu siyah renkle işaretli yere, kırmızı topu kırmızı renkle işaretli yere götürür. (Topları uzanarak alıp, koymak ve uzun adım atmak avantaj sağlar.)
4.İstasyon: Hentbol istasyonunda aday kasanın içinde bulunan 3 hentbol topundan birisini alır ve yerden 150cm yüksekliğinde 100cmx150cm ebatında dikdörtgene tek elle ya da çift elle atış yapar.
5.İstasyon: Sıçrama istasyonunda aday 30cm yükseliğindeki bankta 5 kere sağa ve sola sıçrama yapar. (Vücut bankın üzerinden kalçadan bacakları döndürerek hızlı bir şekilde yapmak avantaj sağlar. Parmak ucu kullanılmalıdır.)
6.İstasyon: Slalom istasyonunda aday 1’er metre aralıklarla dizilmiş 7 slalom arasından koşar. (Her slalomu tek adımda vücudu kullanarak geçmek avantaj sağlar.)

Kontenjanlar (Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 265, OBP puanı 365, sportif özgeçmişi 40 ve koordinasyon parkuru derecesi 28.40’tır.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 385, sportif özgeçmişi 30 ve koordinasyon parkuru derecesi 33.85’tir.
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 235, OBP puanı 310, sportif özgeçmişi 50 ve koordinasyon parkuru derecesi 29.90’dır.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 220, OBP puanı 340, sportif özgeçmişi 15 ve koordinasyon parkuru derecesi 35.75’tir.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Sportif özgeçmişi olan ve YGS’si orta düzeyde olan adaylar düşünebilir. Erkeklerde sportif özgeçmişi olmadan kazanan adayların YGS’si yüksektir. Bayanlarda düşük YGS, iyi parkur derecesiyle özgeçmişi olmadan giren adaylar vardır.

Sınav hakkında kapsamlı bilgi almak için ve sınavdan önce sınavın olduğu şehirde sınava birebir çalışmak için iletişim: 505 832 14 33

En Çok Beğenİ Alanlar