Amasya Üniversitesi BESYO 2016 Kapsamlı Özet

Total
0
Shares

AMASYA ÜNİVERSİTESİ
Başvuru Tarihi 13-17 Haziran 2016
Sınav Tarihi 28, 29, 30 Haziran- 1 Temmuz 2016

Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav iki aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön eleme 2. aşama ise koordinasyon parkurudur. Ön eleme aşamasında zikzak koşusu testi vardır. Zikzak testinde kontenjanın 2 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. (Erkeklerde 50 kişi ve bayanlarda 30 kişi)
Liseler, Meslek Liseleri veya Öğretmen Liselerinin Sporla ilgili alan/kol bölümlerinden mezun olan adaylardan, aynı alanlardaki eğitim programlarına başvuracakların 2016 YGS puan türlerinin birinden en az 200 ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Bunların haricinde okullardan mezun olanların ise en az 230 almaları gerekmektedir. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları alan adaylar üniversiteye başvurularını yapabilir.

Sınavın Açıklaması
1-ZİKZAK TESTİ (ÖN ELEME)
1
Birinci aşamada adaylar çeviklik özelliklerinin test edildiği spor salonunda, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi antrenman slalom çubuklarıyla hazırlanmış “zikzak koşu testine” alınır. Her adaya 2 hak verilir. Adayın bu haklarda elde edeceği en iyi derece sıralamada dikkate alınacaktır. Bu testteki skorlar erkek ve bayanlar için ayrı ayrı en iyiden en kötüye doğru sıralanacak ve erkeklerde ilk 50, bayanlarda ilk 30 aday ikinci aşamaya (beceri koordinasyon testi) alınacaktır. Adayın zikzak testi derecesi ÖYSP’nin hesaplanmasında dikkate alınmaz.
2- KOORDİNASYON PARKURU
(Şekil Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

  1. İstasyon: Jimnastik istasyonunda aday sırasıyla öne takla, geriye takla, amut ve çember yapar. Süre önemli değildir, önemli olan hareketin tekniğidir. Adaylar başarısız ve hatalı her hareketinden sonra 5 saniye ceza alırlar.
    2.-3.-4. ve 5. İstasyon: Bu istasyonlarda aday bulunan 4 topuda isabetli şekilde atarsa 5 saniye ödül alır. İsabet sağlayamadığı her top için 5 saniye ceza alır. Parkur bitiminden sonra cezalar ve ödüller süreden düşer. Topları yerine koyma zorunluluğu yoktur.
  2. İstasyon: Hentbol istasyonunda aday topu bulunduğu yerden alarak çizgiye basmadan çizginin gerisinden uzak köşeye atmak zorundadır. 4 atış atmak zorundadır.
  3. İstasyon: Basketbol istasyonunda aday kutuların içine bırakılan topları belirtilen adaydan atmak zorundadır.
  4. İstasyon: Voleybol istasyonunda aday varolan 4 topun 2’sini manşet şeklinde 2’sinide parmak pas şeklinde belirtilen alana atmak zorundadır.
  5. İstasyon: Futbol istasyonunda aday erkekler için 7.5m, 8m, 8.5m, 9m bayanlar için ise 6.5m, 7m, 7.5m, 8m’de konumlandırılmış topları kalede belirtilmiş bölge içerisinden geçirmek zorundadır.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
Erkek 25, Bayan 15

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 260, OBP puanı 350 ve 1. aşama skoru 9,200’dür.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 255, OBP puanı 360 ve 1. aşama skoru 10,600’dür.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Amasya Üniversite’sinin ön elemesi ve ön elemeyi geçen öğrenci sayısının yalnızca kontenjanın 2 katı kadar olması zikzak koşusunda kendine güvenen adaylar için harika bir fırsattır. Çabukluğu ve çevikliği iyi olanlar mutlaka Amasya Üniversite’sini düşünmeledir. 2015 yılında ilk sınavdan biri olmasına rağmen erkeklerde 600 civarı bayanlarda ise 100 civarı başvuru almıştır. Başvuran adayların YGS’lerinin yüksek olması sebebiyle ortalama puanlar yüksek gibi gözükse de 2. aşamaya az kişinin geçecek olması başvuruya göre YGS’si barajın biraz üzerinde olan adaylar içinde bir avantajdır.

Ayrıntılar için Kılavuzu Görüntüle
En Çok Beğenİ Alanlar