HERKES İÇİN SPOR; HERKES İÇİN HEMSBALL

Türkiye HİS Federasyonu’nun “3’ten 93’e Herkes İçin Spor” sloganı ile örtüşen bu spor branşı her eve girmeli, sağlıklı ve sosyal nesillerin yetişmesi için desteklenmelidir. Sporun ülke tanıtımı için ne kadar önemli olduğu biliyor. Uluslar arası bir vizyona sahip Hemsball ailesi bu sporun gelecekte olimpik bir branş olarak yer alması ve 2024 olimpiyatlarında ülkemiz sporcularının madalyalar kazandığı bir ideale sahip bir camia. Hemsball ailesi ‘Olimhems’ için hazır durumda…
‘Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi’

Spor, çağlar boyunca insanları ilgilendiren sosyo-politik bir olgu olarak yer almıştır. Antik dönemde güvenlik, hayatta kalmak ve savaşlara hazırlanmak için gerçekleştirilen spor faaliyetleri günümüze kadar gelinen süreçte teknolojik ve sosyal gelişmelerle birlikte spor bir endüstri haline gelmiş, eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, siyaset gibi bir çok alanda etkisini göstermiş ve psikoloji, sosyoloji, tıp, fizik, iktisat gibi bilim dallarının konusu haline gelmiştir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanların günlük aktivitesi kısıtlandı ve hareketsizliğin beraberinde getirdiği beden ve ruh sağlığı problemleri ortaya çıktı. Modern çağda sağlık önemli bir sorun haline geldi. Spor da bu sorunların çözümünde önemli bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Hipokrat gıda ve sporun sağlık için en güvenli yol olduğu söylemiştir. İbn-i Sina ise sağlığı korumanın 3 temel yollarından birisinin gıda ve uyku ile birlikte ‘spor’ olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlığın sadece hastalıklardan ve mikroplardan korunmak olmadığı bir bütün olarak fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak iyi ve tam olma halini açıklıyor. Fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak sağlıklı olmanın spor ile ilişkisi ilgili bilimler tarafından açıklanabilir.

Günümüzde yapılan spor faaliyetleri sadece sağlıklı insanlar için değil herkesin yapabileceği sosyal bir olgu olduğu uluslar arası kuruluşlar tarafından açıklanmıştır. Ülkemizde de bu yönde gelişme olduğu söylenebilir. Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu’nun kullandığı ”3’ten 93’e her yaş için spor” sloganının bu yöne işaret ettiği ortadadır.

Son günlerde sık sık işittiğimiz tamamen yerli ve milli bir spor branşı olan T.C. Resmi Spor Branşı Hemsball’dan bahsetmek istiyorum: Her yaştan bireyin rahatlıkla oynayabileceği spor branşı olan Hemsball zevkli ve eğlenceli bir spor branşıdır. Kapalı ve açık alanda oynanabilen bu spor ister evde, ister bahçede, ister parkta, isterse de sokakta oynanabilir. Tamamen yerli ve milli bir spor branşı olduğunu ve bu spor branşının kurucusunun da bir Türk (Murat ALTINAY) olduğunu düşünürsek Hemsball, fiziksel, zihinsel ve ruhsal yararlarının yanında ülke tanıtımı ve refahı açısından da büyük bir öneme sahip ve bizim için milli bir görev ve sorumluluk niteliği taşıyor.

 Hemsball Sporunu Tanıyalım

Hemsball oynarken topu tutabilmek, servis atabilmek için mükemmel bir el, göz ve ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona sahip olmak gerekir. Yeni sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında performans unsuru olan kelimelerin (İngilizce) baş harflerinden oluşur:

H= Hand (El)

E= Energy (Enerji)

M= Move (Hareket, Hamle)

S= Stability (Denge, İstikrar)

BALL = Top

Oyun Kuralları

Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberi içine, çembere çarptırmadan göndererek rakip oyuncunun alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncunun aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

T.C. Resmi Spor Branşı Hemsball için Türkiye Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu bünyesinde İzmir’den, Artvin’e, Denizli’den Kilis’e ve Ankara’ya kadar bir çok yerde Antrenörlük eğitimi verildi. Ayrıca HİS Federasyonu tarafından Hakemlik yönergesinin de hazırlandığı, yakın bir gelecekte de Hemsball hakemlik eğitiminin verileceği belirtilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında profesyonel Hemsball Antrenörleri var ve en son Denizli’nin Çal İlçesi’nde düzenlenen 20. Çal Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali’nde olduğu gibi ülkemizin her yerinde Hemsball tanıtım faaliyetleri devam ediyor.

Türkiye HİS Federasyonu’nun “3’ten 93’e Herkes İçin Spor” sloganı ile örtüşen bu spor branşı her eve girmeli, sağlıklı ve sosyal nesillerin yetişmesi için desteklenmelidir. Sporun ülke tanıtımı için ne kadar önemli olduğu biliyor. Uluslar arası bir vizyona sahip Hemsball ailesi bu sporun gelecekte olimpik bir branş olarak yer alması ve 2024 olimpiyatlarında ülkemiz sporcularının madalyalar kazandığı bir ideale sahip bir camia. Hemsball ailesi ‘Olimhems’ için hazır durumda…

Hemsball hakkında soru görüş ve önerileriniz için hemsballburak@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Burak ÖZTÜRK – Spor Yöneticisi

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Sakarya Besyo’nun Son Hali

Yoğun kar yağışı sonrası biriken kar yükünü kaldıramayarak çöken Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) binasının çatısında tadilat çalışmaları başladı. Sakarya’da yeni yılın ilk gününden itibaren etkili…
Görüntüle

Beşiktaş e-spor takımı kuruldu

Türkiye’de bir ilke imza atan Beşiktaş e-Spor Takımı’nı kurdu. Akaretler’de bulunan kulüp binasında gerçekleşen imza törenine Genel Sekreter Ahmet Ürkmezgil, İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kulüp Basın Sözcüsü Metin Albayrak,…
Görüntüle