Mersin Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.

MERSİN ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü için ayrı Antrenörlük Eğitimi bölümü için ayrı sınav yapmaktadır. Beden Eğitimi Bölümünde sınav 3 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama ön elemedir. 1. aşamada öğretmenlik bölümüne başvuran adayların yerleştirme puanı hesaplanır ve en yüksek yerleştirme puanına sahip olan 150 erkek ve 150 bayan aday 2. aşamaya kalmaya hak kazanır. 2. aşama 30m sprint testidir ve 100 puan üzerinden değerlendirilir. 3. aşama ise koordinasyon testidir ve 100 puan üzerinden değerlendirilir Koordinasyon parkuru %60, sprint testi %40 etkilidir. Antrenörlük bölümünde ise 1. aşama branş sınavıdır, ön elemedir ve 100 puan üzerinden değerlendirilir. 2. aşama ise öğretmenlikte olduğu gibi koordinasyon parkurudur ve 100 puan üzerinden değerlendirilir. Antrenörlük bölümünde branş sınavı %80, koordinasyon parkuru %20 etkilidir. Öğretmenlik bölümü YGS baraj puanı 200, antrenörlük bölümü barajı 140’tır.

Sınavın Açıklaması
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
1-YERLEŞTİRME PUANI
Yerleştirme Puanı: YGS’de alınan en yüksek puanın 0.22 ile OBP’nin ise 0.11 ile çarpılmasıyla oluşan puandır. Örneğin, diploma notu 60 ve YGS puanı 300 olan bir adayın başlama puanı şöyle hesaplanır. Diploma notu 5 ile çarpılır OBP puanı bulunur. (60×5=300) YGS puanı 300×0.22=66puan OBP puanı 300×0.11=33puan bu adayın yerleştirme puanı 99’dur. Yerleştirme puanına başlama puanıda denilmektedir.
2-30m SPRİNT TESTİ
30 metrelik kulvarı aday süratli bir şekilde geçer.
Antrenörlük Eğitimi
1-BRANŞ SINAVI
Artistik Cimnastik, Basketbol ve Tenis branşlarından sınav yapılmaktadır.
2-KOORDİNASYON PARKURU (Öğretmenlik bölümünde de mevcuttur.)
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

1.İstasyon: Basketbol topu sürme istasyonunda aday kasadan topu alan aday 5 slalom arasından geçer ve topu tekrar kasaya koyar. (İki elide kullanmak avantaj sağlar.)
2.İstasyon: Bank sıçrama istasyonunda aday çift ayakla cimnastik sırası üzerinde 5 kere sıçrar. (Vücut bankın üzerinden kalçadan bacakları döndürerek hızlı bir şekilde yapmak avantaj sağlar. Parmak ucu kullanılmalıdır.)
3.İstasyon: Top değiştirme istasyonunda aday farklı renklerde kasalarda bulunan 2 şer sağlık topunun yerlerini değiştirir. Toplamda 4 top taşır. Sağlık topu ağırlığı erkeklerde 5kg, bayanlarda 3kg’dır. (Mümkün olduğunca uzun adım atarak topları uzanarak alıp, koymak avantaj sağlar.)
4.İstasyon: Hentbol topu istasyonunda aday kasadaki hentbol topunu belirtilen mesafeden tek elle 5 kere atıp tutar. (Bir ayak önde vücudu belden hafif döndürüp güç alarak atmak avantaj sağlar.)
5.İstasyon: Makas geçiş istasyonunda aday yüksekliği görselde verilen yüksekliğin üzerinden 3 kere makas geçişiyle geçer.
6.İstasyon: Çapraz slalom istasyonunda aday 5 engel arasından çapraz slalom yaparak geçer.(Sağda kalan slalomdan geçerken sağ ayağı, solda kalan slalomdan geçerken sol ayağı slalomun yanına koyup kolları ve vücudu kullanarak geçmek avantaj sağlar.)
7.İstasyon: Atlama beygiri istasyonunda aday atlama beygirinin üzerinden geçer. Beygirin her iki tarafında bulunan dikmeleri devirmesi durumunda aday dikmeleri tekrar yerine koyup beygiri yeniden geçmek zorundadır.
8.İstasyon: Öne takla istasyonunda aday öne takla atar.

Kontenjanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
25 Erkek, 25 Bayan
Antrenörlük Eğitimi
15 Erkek, 15 Bayan

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan Erkeklerde ortalama YGS puanı 290, OBP puanı 350’dir.
Kazanan Bayanlarda ortalama YGS puanı 230, OBP puanı 340’tır.
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkeklerin ortalama YGS puanı 200, OBP puanı 320’dir.
Kazanan bayanların ortalama YGS puanı 190, OBP puanı 310’dur.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
YGS’leri yüksek olanların dışında AOBP’leri yüksek olan adaylarda parkurları ve 30 metreleri iyiyse Mersin Üniversitesini düşünebilir. Yüksek YGS ve yüksek OBP olan adaylar 2. aşamaya kalacaklar ancak 2. aşamada 150 kişiden ilk 25 kişiye girmek için iyi bir parkura ve 30 metre derecesine ihtiyaç vardır. Antrenörlük bölümüne ise YGS düşünmeksizin branşı iyi olan adaylar başvurabilir.

Sınav hakkında kapsamlı bilgi almak için ve sınavdan önce sınavın olduğu şehirde sınava birebir çalışmak için iletişim: 505 757 09 67

Bir yanıt yazın
You May Also Like