Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi BESYO 2015 Kapsamlı Özet

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.

NEVŞEHİR HACIBEKTAŞİ VELİ ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav 3 aşamadan oluşmaktadır. 1. aşama sportif özgeçmiş puanıdır. 2. aşama sürat testidir.3. aşama ise koordinasyon parkurudur. Sportif özgeçmiş %40, sürat testi %30 ve koordinasyon parkuru %30 etkilidir. YGS baraj puanı 180’dir. Milli sporcular ve spor lisesi çıkışlılar için baraj 160’tır. YGS’de herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
1-SPORTİF ÖZGEÇMİŞ
Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol, Yüzme, Kano, Triatlon, Kayak, Taekwon-do, Judo, Güreş, Atletizm, Badminton, Tenis, Cimnastik, Olimpik ve Olimpik olmayan spor dallarında değerlendirme yapılmaktadır. Değerlendirmede %40 etkilidir.
2-30m SÜRAT TESTİ
Aday 30 metrelik belirtilen kulvar içerisinde süratli bir şekilde koşar. Test spor salonunda yapılır. Değerlendirmede %30 etkilidir.
3-KOORDİNASYON PARKURU
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.) Değerlendirmede %30 etkilidir.
1

1.İstasyon: Çapraz adımlama istasyonunda aday çapraz konumlandırılmış halkaların içine sıra sıra tek adım basarak geçer.
2.İstasyon: Takla istasyonunda aday öne takla atar.
3.İstasyon: Top değiştirme istasyonunda aday topların yerini görseldeki gibi değiştirir.(Topları uzanarak koymak ve uzun adım atmak avantaj sağlar.)
4.İstasyon: Sıçrama istasyonunda aday 5 adet engelin üzerinden çift ayak sıçrar.(Hafif yan ayaklar bitişik ve parmak ucu sıçramak avantaj sağlar.)
5.İstasyon: Engel geçişi istasyonunda aday 1. ve 3. engelin üzerinden 2. engelin altından geçer.(Hafif yan girmek avantaj sağlar.)

Kontenjanlar
(Görsel Üniversite Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 245, ortalama obp puanı 360, sürat derecesi 4.18, parkur derecesi 23.90 ve özgeçmiş puanı 25’tir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 230, ortalama obp puanı 380, sürat derecesi 4.80, parkur derecesi 26 ve özgeçmiş puanı 30’dur.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Özgeçmişin önemi çok fazladır. Özgeçmiş puanı 40-45 olan aday 190 puanla kazanırken, özgeçmişi olmayıp kazanan tek erkek aday 350 ygs puanına sahiptir. Özgeçmişi olmayan aday çok iyi bir derece yapsa da kazanamamıştır. Kızlarda özgeçmişi olmayan adaylar 10. yedekten sonra vardır.

Bir yanıt yazın
You May Also Like