Besyo Hakkında Doğru Bilinen 5 Yanlış

Bize çok sık sorulan sorulardan derlediğimiz Besyo hakkında en çok bilinen yanlışları düzeltmeye çalıştık. İşte en çok doğru bilinen yanlışlar ;

1-Besyo’ya Torpil Olmadan Girilmez 

Eski dönemlerde bu çok kolay yapılıyordu. Maalesef bugün Beden Eğitimi öğretmeni olan bazı kişiler bundan yararlandı. Ama günümüzde şartlar daha da zorlaştı . %100 bitti diyemeyiz ama %2- yada 3 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Torpilin olmadığına inandığımız üniversiteler bulunmaktadır. Onları bir sonraki yazımızda yazacağız.

2-Besyo Boş Bölüm Atama Yok 

Antrenörlük , Rekreasyon , Spor Yöneticiliği bölümlerinde devlete atama ne kadar az olsa da  Beden Eğitimi öğretmenliğinde atamalar gayet yeterlidir. Ayrıca verilen Pedagojik  Formasyon hakkı ile öğretmenlik dışında kalan diğer Besyo bölümlerinde okuyup öğretmen olabilirsiniz. Son 5 yılda Beden Eğitimi Öğretmeni atama sayıları şu şekildedir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği

  • Ağustos 2011: 259
  • Ağustos 2012: 2160
  • Şubat 2012: 712
  • Ağustos 2013: 1500
  • Şubat 2014: 382
  • Ağustos 2015: 1176

3-140 Puan Al Besyo Kesin Kazanırsın

Böyle bir cümle aslında biraz kelime oyunu içeriyor. Bir çok üniversitede okula girmek için yeterli Ygs puanı 140’dır.
Ama bu kazanmanız için yeterli değildir. Bir kaç kişinin bu puanlarda okulu kazanması sizi yanıltmasın. Çünkü sınava girenlerin puanlarının düşük olması , çok iyi derece yapması gibi bir çok neden yanında olmuştur. Bu kadar şansım var diyorsanız elbet denebilirsiniz.Örnek verecek olursak ; bir yarışa başlarken hepiniz eşitsiniz  YGS sonrası kiminin önde başlar kiminiz geride. YGS sizin yarışa nerede başlayacağınızı belirleyen sınavdır.

4-Lisansı Olmayanlar Kazanamaz 

Son zamanlarda bir çok üniversitenin Lisansa daha önem verdiği doğrudur. Bazı üniversiteler lisansa ek puan verir.Bazı üniversiteler lisans ve Ygs puanıyla alır . Her üniversitenin sınav sistemi aşamaları farklıdır. Sitemizden istediğiniz üniversiteyi arama çubuğuna yazıp inceleyebilirsiniz .

5-En İyi Bölüm Öğretmenlik Gerisi Boş Bölüm

En iyi bölüm öğretmenlik gibi görünebilir atama konusundan dolayı yalnız öğretmen olmak için KPSS gerçeğini unutmamak gerekiyor. Diğer bölümlere gelen formasyon imkanıyla devlet kadrosunda olmak isteyenler için diğer bölümler  cazip hale geldi. Yalnız Antrenörlük , Rekreasyon ,Spor Yöneticiliği okuyup harika yerlere gelen birçok insan mevcuttur . Önemli olan sizin kendinizi geliştirmenizdir. Kendinizi geliştirmediğiniz taktirde Besyo okuyup da açıkta kalma ihtimaliniz vardır.

Sorularınızı yorum kısmında belirtiniz. Elimizden geldiğince cevaplayacağız!

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like