Jimnastik mi Cimnastik mi ?

Her yıl geleneksel “jimnastik mi yoksa cimnastik mi ”  tartışmalara bir son vermek için bu yazıyı yazma zorunluğu hissettim . Maalesef bu konuda tartışmaların temel kaynağı yeterli açıklama yapılmaması ve doğru dürüst kaynak bulunamaması .

 


Gymnastique  Fransızca kökenli bir sözcüktür . Cimnastik, ülkemizde Galatasaray Mekteb-i Sultanisi’nin kuruluşu ile başlamıştır. Monsieur Curel, modern Cimnastiği Türkiye’ye getiren isimdir. Türkiye Cimnastik Federasyonunu 1957 yılında kurulmuş ve 1960 yılında Uluslararası Cimnastik Federasyonu (FIG) üyeliğine kabul edilmiştir.”

” Fransızca’da Jimnastik  “Gy” harfi olarak girmiştir . J harfinin alfabemize sonradan girmesi ve çok az kelime bulunması 1960’larda   C hafinin daha doğru olacağını düşündürmüş  Necmettin Erkkan   ve yönetimi  bunun doğru olduğu kanısına varmışlardır . O dönemde TDK’nın yeterince hızlı çalışmaması ve güncellenebilir olması bu karara varmalarını sağlamıştır

BJK NEDEN ÖRNEK ALMADILAR

Cumhuriyetten önce kurulduğu için Beşiktaş Jimnastik Kulübünü baz almak doğru değildi . O yüzden o şekilde düşünülmemiştir .

SINAVA GİRECEKLER İÇİN HANGİSİ DOĞRU

Sınava girenler için her iki durumda da doğruluğu vardır . Mesela Cimnastik Federasyonu hakkında bilgi verirken veya yazışmalarda geçiyorsa  Cimnastik Federasyonu diye yazılmalıdır . Eğer branş hakkında bilgi veriyorsanız veya branşı anlatıyorsanız  Jimnastik diye yazılmalıdır

Önce bilinmelidir kaynak hiçbir zaman tabelalar yada kurumlar olmamalıdır . Günümüzün kaynağı TDK’dır . Aşağıdaki açıklama Tdk’nın sitesinden alınmıştır .  

222

 

Turkiye Taekwondo Federasyonu  örnek alacak olursak doğru yazılışı “Tekvando” olmasına rağmen zamanında federasyon bu şekilde kurulduğundan ismi bu şekilde kalmıştır .

Bir yanıt yazın
You May Also Like

BESYONUN GELECEĞİ..

Değerli sporseverler ve beden eğitimi sevdalıları. Güngeçmiyor ki beden eğitimi hakkında spekülasyonlar sürekli artıyor. Her sene binlerce öğrencinin umutlarını bağladığı aylarca kendinden fedakarlık ederek hayatını kurtarmaya çalışan arkadaşlar, her sene…
Görüntüle