KPSS Sınavı Kalktı mı?

Başbakan ERDOĞAN’ın açıklamaları ve talimatları sonrasında çıkan haberler kimilerinin kafasını karıştırdı. Akıllarda kalan ‘’kpss sınavı kalktı mı, kpss kalkacak mı, 2014’te kpss yapılacak mı, kpss kaldırıldı’’ gibi sorulara cevap mahiyetinde bir yazının faydalalı olacağını düşündük.

[divider]

KPSS kalktı mı?

Öncelikle net bir şekilde söylememiz gerekir ki KPSS henüz kalkmadı. Sadece kaldırılması için gereken talimatlar verildi ve bu konuyla ilgili çalışmalar başladı. Ancak bu çalışmaların yapılması, KPSS’nin resmi olarak kaldırıldığı anlamına gelmiyor. Öyle ki ÖSYM tarafından, 2014 yılında yapılacak KPSS sınav takvimleri açıklanmış durumda.

KPSS’ye hazırlanan binlerce adayın, bunu göz önünde bulundurarak çalışmalarına devam etmesi, yararlarına olacaktır. Peki, nedir bu ‘’kpss kaldırıldı’’ haberi? Son günlerde Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın yaptığı açıklamalara ve verdiği talimatlara göre KPSS kaldırılacak. Şimdiye kadar ÖSYM’nin eliyle, merkezi olarak yapılan bu sınav kaldırılacak ve bu sınav yerine her bakanlığın kendi ihtiyaçlarına göre oluşturacağı, hazırlayacağı sınavlar yapılacak. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen ihtiyacını kendi yaptığı sınavla karşılayacak. Bu sınavlar için her bakanlık, yapacağı sınavlarla ilgili duyuruya çıkacak ve sınav takvimini öncesinden belirleyecek.

Şu andaki haberlere göre, bakanlıklar yazılı sınavların yanı sıra, sözlü sınavlar yani mülakatlar da yapabilecek. Tekrar belirtelim ki şu anda kpss kalkmadı. Çalışmalarınıza devam edin.

 

Kaynak : egitimsaglik.com/

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Sahte Lisansa Dur De!

Türkiye’nin bir çok şehrinde maalesef sahte lisans çıkartılmaktadır. Profesyonel düzeyde belirli bir ücret karşılığı ve hatır gönül adına çıkartılan lisanslar spora gerçekten yıllarını vermiş  kişilere en büyük hakarettir ve ahlaksızlıktır.…
Görüntüle