Türk Antrenör Hokeyin kitabını yazdı sahası yokken şampiyon oldu

 Bir takımın sahası yokken şampiyon olabilir mi? Ya da yokluklar içinde kurulan takım hem Türkiye’de hem de Avrupa’da nasıl şampiyon olabilir? Mevcut rakiplerin bile adları bilinmezken onlara salonları ve sahaları dar eden Türk takımı hangi şartlarda çalışıyor? Avrupa ve dünya tekniklerini bu kadar kısa sürede öğrenen Türk sporcuları mı yoksa farklı bir çalışma tekniğiyle dünyaya kendini kabul ettiren Türk hoca mı? 

ÖNCE TÜRKİYE, SONRA AVRUPA

Amasya’da yapılan Türkiye hokey şampiyonasında Bolu Highway hokey takımı hem bayanlarda hem de erkeklerde Türkiye şampiyonu oldu. Bolu takımının iki kategoride de şampiyonluğu normal bir durum görünse de normal olmayan durum kulübün bir hokey sahasının olmaması. Üstelik bu takım adını Avrupa’da da zirveye çıkardı ve onların  da ağzını açık bıraktı. Bolu ismini ve Bolu hokey takımını ilk kez telafuz edenler keramet Bolu’da mı diyerek bu şehri merak ede dursun biz bu hikayenin kahramanıyla hikayenin en başına gidelim.

YASİN YÜKSELER, BOLU VE HOKEY

Bolu Higway hokey takımının antrenörü Yasin Yükseler tam bir hokey gönüllüsü. Son 10 yılda yanan hokey ateşiyle yola çıkan Yükseler hoca kısıtlı imkanlarla çıktığı yolda hokey şampiyonları çıkardı. Takımı hem Türkiye’de hem de Avrupa’da şampiyon olan Türk hoca Bolu’yu ve Türk hokeyini son yıllarda marka yaptı. Amasya’daki Türkiye şampiyonluğunun ardından soluğu İrlanda’da alan Yasin Yükseler ve ekibi Türk Hokey tarihine bakın nasıl damga vurdu?

Başarılı hoca soruları yanıtladı…

TÜRK HOKEYİ NEREDEN NEREYE…

Hokey sporunu Türkiye’de bilen çok az sayıda bir insan vardır. Bizler takım sporu yapsak da amatör ve briysel sporlar gibi mevcut bilinen spor branşlarının gölgesinde kalıyoruz. Bunu bir şikayet olarak söylemesem de gerçek bu. Türk hokeyinin geçmişi aslında çok köklü olmasına rağmen somut başarılar ve hokeyin gelişim süreci 10 yıl içinde oldu. Kulüp sayılarının ve lisanslı sporcuların artması da bu süreç içinde daha fazla oldu. Ben Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nde spor akademisindeyim. Bolu’daki hokey takımlarıyla beraber yola çıkarken bir çok sıkıntılarımız oldu. Örneğin aradan yıllar geçmesine rağmen bir açık sahamız yok. Üstelik ben bunu söylerken bir açık saha şampiyonu olmuş bir takımın hocası olarak söylüyorum.

ANTRENMAN SAHASI OLMAYAN BİR TAKIMIN ŞAMPİYON OLMASI

İnanın şaka gibi ama gerçek bu. Antrenman sahası olmayan bir takımın şampiyon hocasıyım. Grurlanayım mı, sahamız olmadığı için sporcularıma bu durumu yeterince izah edemediğim için üzüleyim mi? Biz geçen yıl Avrupa vizesi aldığımızda maddi sıkıntılarımızdan dolayı gidememe durumumuz oldu. Düşünün zaten Türkiye’de böyle somut bir başarı elde ettik ardından bunun devamında Avrupa vizesi aldık ve Avrupa’ya gidememe durumumuz var. Bolu Highway tesislerinin sponsorluğuyla yola çıktık. Kızlarımız sponsorumuzu utandırmadı ve Türk hokeyine uluslararası arenada şampiyonluk getirdik. İşte oradaki şampiyonluğumuzun ardından Avrupalıların da dikkatini çektik. Buradan milyonlar kere sponsorumuza teşekkür etsek azdır. Çünkü onların sayesinde bayrağımızı göndere çektirdik ve Türk sporcusunun neler yapabileceğini gösterdik. Bizim bu başarımızın ardından Bolu’nun da popülaritesi arttı diyebilirim…

KISA SÜREDE YENİ ANTRENMAN TEKNİKLERİ

Tabi biz hokeyde mevcut antrenman tekniklerinin yanında kısa sürede gitmemiz gereken hedefler olduğu için çok farklı yöntemlerle çalışmamız gerekiyordu. Örneğin hokeyin mevcut tekniklerinin yanında güçlenme ve fiziksel mücadele anlamında yoğum çalışmalar aptık. Araç lastikleriyle bir güreşçi gibi ya da bir ağırlıkçı gibi çalıştık. Bu yöntemi rugbuciler ve Amerikan futbolcuları yapıyor. Bu tekniğin ısrarla üzerinde durarak takım halinde dayanıklı olmayı hedefledik ve başardık. Artık fiziksel olarak rakiplerimiz kadar güçlüydük, Bunların yanında diğer teknik özelliklerimizi de ekleyince sporcularımızın da gayretiyle başarı geldi. Çok şükür ki başarabileceğimizi hep söylüyordum, başardık.

AÇIK SAHA ANTRENMANLARINI ÜNİVERSİTENİN FUTBOL SAHASINDA YAPIYORUZ

Biz hem (İndor) salonda, hem de açık alanda şampiyon olduk. Hem erkekler hem de bayanlar kategorisinde. Salondaki çalışmalarımızda Üniversitenin salonunu kullanıyorduk zaten sorun olmadı. Ancak açık hava antrenmanlarımızı futbol sahasında yaptık sahamız olmadığından dolayı. Buradan Bolu İzzet Baysal Üniversitesi yönetimine de teşekkür ediyorum bize yardımlarından dolayı. Onların da bu başarı da payları büyük…

İRLANDA’DA BİZE ŞAŞIRDILAR VE TRANSFER TEKLİFİ YAPTILAR

Bu kadar kısa sürede gelen başarıdan sonra Avrupa’daki kulüpler ve meslekdaşlarımız çok şaşırdı. Özellikle kamp dönemi öncesindeki hazırlıklarımız ve salonumuzun olmayışı onları çok etkiledi. Transfer teklifinde bulundular. Ben Türkiye’ye hizmet etmekten dolayı mutlu olduğumu ilettim. Kibarca teklifi reddettim.

ÇITA ÇOK YÜKSELDİ

Bu kadar kısa sürede gelen başarı için herkes çok şaşırsa da ben her zaman inanmıştım. Çıayı hep yükseklerde tuttum. Şu anda o çıtanın çok yükseldiğini söyleyebilirim. Milli takımlara 40 sporcu veren ve bünyesinde 100 kadar lisanslı sporcu barındıran Bolu hokeyi adını ileride daha da duyurabilir diyorum. Çünkü inanak başarmanın yarısıdır. Boılu Higway hokey takımının başarısından dolayı Bolu’ya bir açık alan saha yapılacak şimdi. Öncek başardık sonra salon geliyor yani. Bu başarımızdan dolayı Avrupalı hokey yöneticileri de Bolu’yu merak ettiler ve Bolu’ya gelecekler. Hatta ve hatta Bolu’ya yaptığımız yazışmalarla bir uluslararası şampiyona aldırdık. 2016’daki şampiyona Bolu’da yapılacak.

TÜRK HOKEYİ VE BASIN

Dedim ya. Amatör sporlarda olduğu gibi biz de basında yeterince yokuz. Bolu Highway tesislerinin bize verdiği maddi desteğe gerçekten minnettarım. İnşallah onları utandırmadan yola devam edeceğiz. Hem yerel hem de ulusal basında şampiyon takım kadar yer almak istiyoruz,. Biz sadece Türkiye şampiyon değil Avrupa Şampiyonuyuz aynı zamanda. Sanırım basında yer almak sporcularımın da hakkı…

kaynak;http://www.ulkehaber.com/

Bir yanıt yazın
You May Also Like

Sakarya Üniversitesi Besyo Kapatıldı

Sakarya Üniversitesi’nde Turizm Fakültesi ve Spor Bilimleri Fakültesi ile Ortadoğu Enstitüsü kurulması kararı Resmi Gazetede yayımlandı.     Sakarya Üniversitesi Besyo ismi değiştirilerek Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürüldü .Spor Bilimleri Fakültesi…
Görüntüle