Ankara Hacettepe Üniversitesi BESYO 2016 Kapsamlı Özet

https://www.youtube.com/watch?v=cr1XuAQIokg&feature=youtu.be


Başvuru Tarihleri
27 Haziran- 1 Temmuz
Sınav Tarihi
12-13 Temmuz

ANKARA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
Sınav İçeriğinin Özeti
Ankara Hacettepe Üniversitesi Özgeçmişi olmayan adayları Öğretmenlik ve Rekreasyon bölümlerinde 20 metre mekik koşusu ve 30 metre sürat koşusu ön eleme testlerine tabi tutmaktadır. Sportif özgeçmişin Öğretmenlik ve Rekreasyon bölümlerinde değerlendirmeye herhangi bir etkisi yoktur yalnızca özgeçmişi olan adaylar ön eleme testlerini geçmiş kabul edilirler. Ön eleme testinde barajı geçen veya sportif özgeçmişi olan adaylar Öğretmenlik ve Rekreasyon bölümlerinde YGS5 puanlarının %100’üyle değerlendirmeye alınırlar.
30 Metre sürat testinde erkek adaylar 4.75sn, bayan adaylar 5.75sn ve altında derece yaparlarsa barajı geçerler. 20 Metre mekik koşusunda ise erkek adaylar 85, bayan adaylar 55 yaparlarsa barajı geçmiş sayılırlar. Antrenörlük bölümü ise sportif özgeçmiş değerlendirmesi ve YGS5 puanın %25’iyle öğrenci almaktadır. YGS puan barajı Rekreasyon ve Öğretmenlik bölümünde 250, Antrenörlük Eğitimi bölümünde 220’dir. Milli sporcu ve spor lisesi mezunları içinde aynı baraj puanı geçerlidir. YGS’nin herhangi bir puan türünde bu puanları almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
ÖĞRETMENLİK ve REKREASYON BÖLÜMÜ
Öğretmenlik ve Rekreasyon Bölümlerinde özgeçmişi olan adaylar herhangi bir sınava girmezler ve yalnızca YGS-5 puanlarına göre değerlendirilirler. Özgeçmişi olmayan adaylar ise 2 aşamada gerçekleştirilen ön eleme testini geçerlerse YGS-5 puanlarına göre değerlendirilirler. Özgeçmişin ve Testlerin değerlendirmede herhangi bir etkisi yoktur. Tüm değerlendirme YGS-5 puanına göre yapılmaktadır.

4
1- 30 METRE SÜRAT TESTİ
30 metre sürat testinde erkek adayların 4.75 bayan adayların ise 5.75’in altında bir derece yapmaları gerekmektedir. Başarısız olan aday değerlendirmeye alınmayacaktır. 30 Metreyi fotosel ölçümüyle bu sürede tamamlayanlar değerlendirmeye alınacaktır.
2- 20 METRE MEKİK TESTİ
Bu testte aday aşağıdaki görseldende anlaşılacağı üzere 20 metrelik alanda git gel koşusu şeklinde koşu yapacaktır. Bir kere karşıya giden aday 1. mekiği tamamlamış olur. Tekrar geri döndüğünde 2. mekiği tamamlamış olur. Çok yavaş bir şekilde başlayan mekik testi mekik sayısı arttıkça hızlanır ve sinyal sesiyle başlayan mekik testinde bir sonraki sinyale kadar karşıdaki 2 metrelik (Emniyet Alanı) alanda olmak zorunludur kural ihlalini 3 kere yapan aday diskalifiye olur. Erkek adaylarda 85 ve üzeri bayan adaylarda 55 ve üzeri yapanlar değerlendirmeye alınır.
(Şekil Adana Çukurova Üniversitesi Kılavuzundan Alıntıdır.)
1
ANTRENÖRLÜK BÖLÜMÜ ÖZGEÇMİŞ DEĞERLENDİRMESİ

1 2 3
Kontenjanlar

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
15 Erkek, 15 Kız, 2 Yabancı
Rekreasyon Eğitimi
15 Erkek, 15 Kız, 2 Yabancı
Antrenörlük Eğitimi
15 Erkek, 15 Kız, 2 Yabancı

2015 Yılındaki Kazananların Analizi

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 310, OBP puanı 320’dir
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 290, OBP puanları 410’dur
Antrenörlük Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 280, OBP puanı 350 ve özgeçmiş puanı 35’tir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 250, OBP puanları 400 ve özgeçmiş puanı 30’dur.
Rekreasyon Eğitimi Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanı 305, OBP puanı 370’dir.
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanı 290, OBP puanları 400’dür.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Üniversite tamamen YGS-5 odaklı bir sınav yapmaktadır. Öğretmenlik ve Rekreasyon bölümlerinde özgeçmişin herhangi bir önemi yoktur sadece özgeçmişi olan adaylar çok basit olarak geçilebilecek 2 ön eleme testini geçmiş sayılırlar. Öğretmenlik ve Rekreasyon bölümünü YGS-5 Puanı 310-330 Arası olan adaylar düşünebilir. Antrenörlük bölümünü ise Özgeçmişi iyi olup YGS’si 260 olan adaylar düşünebilir.

Ayrıntılı Bilgi İçin Kılavuzu Görüntüle

PROJELERİMİZLE ÖĞRENCİLERİMİZİN YANINDAYIZ

1-) Besyocuyuz.com ailesi olarak çalışma imkanı olmayan öğrencilerimize destek olmak için bir çok üniversitenin sınavından önce sınav yerinde tanıdığımız ve güvendiğimiz hocalarla sınavla birebir çalışma organize edeceğiz.

2-) Besyocuyuz.com bu çalışmadan hiç bir kar amacı gütmemektedir. Her bölgedeki hoca kendi emeğinin karşılığı olan ve size daha önceden konuştuğunuzda bildirdiği ücreti alacaktır.

3-) Öğrenci çalışma takvimini ve içeriğini çalışmadan önce rezervasyon sırasında öğrenebilir.

4-) Bu çalışmada sıkıntı yaşayan her öğrencinin öncelikli muhattabı bölgedeki hocadır. Sıkıntının çözülmemesi durumunda Besyocuyuz.com’dur. Besyocuyuz.com ile 541 476 78 92 numarasıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bu Çalışma Ne Kazandıracak?

1-) Sınava birebir olarak 2 ay, 1 ay, 3 hafta, 2 hafta ya da isteğe göre 1 haftalık çalışan öğrenci sınav anındaki baskıyı ve sınav parkuruna yönelik bilinçsizliğini azaltmış olacaktır. Üniversitenin bulunduğu şehirdeki hoca şüphesiz ki o üniversitenin parkurunu sınavla birebir kuracaktır. Antrenör çalışma yapacağı süre kapsamında ücretlendirme yapacaktır.

2-) Öğrenci çalışma sırasında arkadaş grubu edinip sınav öncesi ve sırasında psikolojisini yüksek tutacaktır.

3-) Antrenörler fiziksel olduğu kadar mental olarakta öğrenciyi sınav için öğrencinin saygı ve sevgisine orantılı olarak destekleyecektir.

İletişim Alparslan Yıldırım 0541 476 78 92

 

Bir yanıt yazın
You May Also Like