Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Besyo 2016 Kapsamlı Özet

ÇANAKKALE 18 MART ÜNİVERSİTESİ

Ön Kayıt: 20-30 Haziran
Sınav: 19-23 Temmuz

Sınav İçeriğinin Özeti
Çanakkale 18 Mart Üniversitesinde bu yıl yalnızca koordinasyon parkuruyla öğrenci alacaktır. YGS puan barajı 220’dir. YGS’de herhangi bir puan türünde 220 almak yeterlidir. Milli sporcular ve spor lisesi çıkışlılar için bu puan 180’dir.

Sınavın Açıklaması
KOORDİNASYON PARKURU
1

1.İstasyon: Öne takla istasyonunda aday minderde öne takla atar
2.İstasyon: Çapraz sıçrama istasyonunda aday görseldeki belirtilen noktalardan çapraz sıçrar.(Bacakları kalçadan çevirerek parmak uçlarını kullanmak büyük avantaj sağlar.)
3.İstasyon: Basketbol slalomu istasyonunda aday topu kasadan alarak kırmızı çizgilerin gösterdiği gibi 4 slalomuda geçer. (Kambur vaziyette iki eli kullanarak sürmek avantaj sağlar. Unutulmaması gereken ise top yere ne kadar yakın sürülürse hakimiyeti o kadar fazla olur.)
4.İstasyon: Minyatür kaleye şut istasyonunda aday futbol topunu kasadan alır ve belirtilen mesafeden minyatür kaleye gol atar. (Ayak içi garanti vuruşla şut gerçekleşmelidir.)
5.İstasyon: Hentbol şut istasyonunda aday topu kasadan alır ve topu belirtilen mesafeden hentbol kalesinin üst direği ve civarındaki belirtilmiş alana isabet ettirir. (Bir ayak önde ve vücut sabit yapılan atış avantaj sağlar.)
6.İstasyon: Voleybol topu sektirme istasyonunda aday belirtilen alana 5 kere parmak pas yapar. (Bir ayak önde vücut dik parmak uçlarıyla yapılan atış avantaj sağlar.)
7.İstasyon: Engel geçişi istasyonunda aday sırasıyla engellerin üstünden-altından-üstünden geçer.(Engellere biraz yan ve bir adım önde girmek avantaj sağlar.)
8.İstasyon: Paralel geçiş istasyonunda aday paralelin içinden geçer. (Ellerden güç alındığı gibi ayaklardanda zıplayarak geçmek avantaj sağlar.)

Kontenjanlar
b1

2015 Yılındaki Kazananların Analizi
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanları 240, OBP puanları 315, parkur dereceleri 32 ve özgeçmişleri 75’tir. (Sınav sistemi değişti.)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanları 245, OBP puanları 355, parkur dereceleri 39 ve özgeçmişleri 60’dır. (Sınav sistemi değişti.)
Antrenörlük Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanları 220, OBP puanları 320, parkur dereceleri 33 ve özgeçmişleri 70’dir. (Sınav sistemi değişti.)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanları 215, OBP puanları 335, parkur dereceleri 40 ve özgeçmişleri 50’dir. (Sınav sistemi değişti.)
Spor Yöneticiliği Bölümü
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanları 230, OBP puanları 320, parkur dereceleri 34 ve özgeçmişleri 40’dır. (Sınav sistemi değişti.)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanları 235, OBP puanları 340, parkur dereceleri 40 ve özgeçmişleri 30’dur. (Sınav sistemi değişti.)
Spor Yöneticiliği Bölümü 2. Öğretim
Kazanan erkek adayların ortalama YGS puanları 225, OBP puanları 310, parkur dereceleri 34 ve özgeçmişleri 30’dur. (Sınav sistemi değişti.)
Kazanan bayan adayların ortalama YGS puanları 230, OBP puanları 320, parkur dereceleri 42 ve özgeçmişleri 25’dir. (Sınav sistemi değişti.)

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Bir önceki yıl özgeçmişin etkisi çok ama çok fazlaydı bu yıl ise üniversite özgeçmişi tamamen kaldırdı. Bu yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yalnızca koordinasyon parkuruyla öğrenci alacak. Sonda kalan %40 lık dilim değerlendirmeye alınmayacak. Koordinasyon parkuruna güvenen yüksek YGS’li adaylar bu üniversiteyi düşünebilir. (300 üzeri YGS 300 üzeri OBP)

Detaylar İçin Kılavuzu Görüntüle
Bir yanıt yazın
You May Also Like