Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Video Analiz 2016

 Bu yazı besyocuyuz.com’un 20.01.2016 tarihinde yayımlamış olduğu uygulamaya aittir. Özeti kullanmak isteyenler site linkini kopyalayıp paylaşabilir. Aksinin yapılması durumunda anayasanın (4630/1 – 4630/2 – 4630/3 md.) uyarınca  gerekli ceza-i müeyyide ile karşılaşılacaktır.
-Tüm Üniversiteler Hakkında Ayrıntılı Bilgiler (Parkur Ölçüleri, Kazananların Ortalama Puanı, Sınav Sistemleri)
-Güncel Haberler İçin Bildirim Sistemi (Sınav Kılavuzunun Açıklanması vs.)
-Sınav Takvimi (Yaklaşan Sınavların Tarihleri)
-Sınav Videoları ve Geçmiş Dönem Kılavuzları, Sonuçları
-E-dergi sekmesinde tüm üniversiteler hakkında aşağıdaki gibi tüm bilgiler
Uygulamamızı Google Play ve Apple Store’da “Besyocuyuz” yazarak ücretsiz indirebilirsiniz.
KAPSAMLI VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=Oawln1hWi6Y&feature=youtu.be

1 DAKİKALIK VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=-IkXwiJ0t3w&feature=youtu.be


ERZURUM ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ

Sınav İçeriğinin Özeti
Sınav 2 aşamalıdır. 1. aşama branş sınavıdır ve ön elemedir. 2. aşama koordinasyon parkurudur. 1. aşamadan 2. aşamaya geçecek öğrenci sayısı bayanlar bayan, erkekler erkek kontenjanının 2 katıyla sınırlı olacaktır. Değerlendirmede 1. aşama %80, 2. aşama %20 etkili olacaktır. Milliler 1 aşamadan 100 puan almış sayılacaktır. Baraj puanı 150’tır. YGS’de herhangi bir puan türünde 150 almak yeterlidir.

Sınavın Açıklaması
1-BRANŞ SINAVI
Branş sınavında Artistik Cimnastik, Atletizm, Basketbol, Boks, Buz Hokeyi, Futbol, Güreş, Hentbol, Karate, Taekwon-do, Tenis ve Voleybol branşları mevcuttur. Aday bu branşlardan 1 tanesini başvuru esnasında seçer. Kontenjanın 2 katı kadar aday 2. aşamaya geçmeye hak kazanır. Milli adaylar 100 tam puan almış sayılırlar ve 2. aşamaya direkt geçerler. Herhangi bir branşın başvurusu branş kontenjanının 2 katından az olursa o branş sınavında yapılan en iyi derecenin %70’inin altına düşmemek şartıyla aday 2. aşamaya kalmaya hak kazanır.

Branş Sınavı Ayrıntılarını Görüntüle

2-KOORDİNASYON SINAVI
Beceri koordinasyon parkurunda bayanlar 100 saniye, erkekler 90 saniyeye ulaşırsa diskalifiye edilirler ve parkura devam etmelerine izin verilmez.
(Görsel Üniversitenin Kılavuzundan Alıntıdır.)
1

1.İstasyon: Koşu istasyonunda aday öncelikle a hunisinden b hunisine düz koşu yapar ve sağ eliyle dokunur ardından c hunisine yan koşu yapar sol eliyle dokunur sonra d hunisine yan koşu yapar sağ eliyle dokunur ardından b hunisine yan koşu yapan aday b hunisine sol eliyle dokunduktan sonra a hunisine geri koşu yapar sağ elle dokunur etrafında döner.
2.İstasyon: Kare sıçrama istasyonunda aday kare çizgisinin önüne çift ayak basar 1 numaraya sağ ya da sol ayakla sıçrar sonra aynı ayağıyla sırasıyla 2-3-4 numaralara sıçrar. Son olarakta çift ayakla karenin ilerisine basar.
3.İstasyon: Takla istasyonunda aday bayanlar için 3, erkekler için 4 parçalı olan cimnastik kasası üzerinden öne düz takla atar.
4.İstasyon: Sağlık topu çıkarma istasyonunda aday hedef sağlık topunu (3kg), sağlık topuyla (2kg) çemberden dışarı çıkarmaya çalışır. Adayın 3 atış hakkı vardır. Çemberden çıkardığı anda diğer istasyona geçer. (Atışı göğüstan yapmak avantaj sağlar.)
5.İstasyon: Bank üzerinde sıçrama istasyonunda aday çift ayakla 5 adet sıçrama yapar. (Vücut bankın üzerinden kalçadan bacakları döndürerek hızlı bir şekilde yapmak avantaj sağlar. Parmak ucu kullanılmalıdır.)
6.İstasyon: Lastik koordinasyon hareketinde aday başlangıç noktasına çift ayakla basarak 8 lastiğe sağ taraftakine sağ ayakla sol taraftakine sol ayakla basarak geçer.
7.İstasyon: Engel istasyonunda aday engelin altından geçer sonrasında sağından ya da solundan başladığı noktaya dönerek bu kez tek ya da çift adım sıçrayarak engelin üzerinden geçer.(Engel altından geçerken yan ve bir adım önde geçmek, üzerinden geçerken de tek adım geçmek avantaj sağlar.)

Kontenjanlar

2016 Yılındaki Kazananların Analizi
Üniversite sınav sonuçlarında YGS ve OBP puanlarını açıklamamıştır.

Üniversiteyi Kimler Düşünebilir?
Kısmı analizimiz çerçevesinde üniversiteyi düşük puanlılarında kazandığını görmekteyiz. Atatürk Üniversitesinin 280 kişilik  kontenjanının olması ne kadar yoğun başvuru alınırsa alınsın okula girme ihtimalini arttırıyor. Özellikle branş sınavında kendine güvenen öğrenciler Erzurum Atatürk Üniversitesini düşünebilir.

Ayrıntılar için kılavuzu görüntüle
Bir yanıt yazın
You May Also Like