Öğrencilere İkinci Karne Geliyor! Fiziksel Aktivite Karnesi

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak olarak yürüttüğü çalışma neticesinde öğrenciler iki kez karne heyecanı yaşayacak. Öğrencilerin ikinci karnelerinde fiziksel aktivite notları da olacak. Fiziksel aktivite karnelerinde hangi notla olacak? Fiziksel aktivite karnesi nedir? İşte o detaylar ..

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Milli Eğitim Bakanlığına sundukları öneri ile “fiziksel aktivite karnesi hazırladıklarını ve bu karnenin öğrencilere eğitim ve öğretim yılının sonunda verileceğini” bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak olarak yürüttüğü çalışma neticesinde öğrenciler iki kez karne heyecanı yaşayacak. Öğrencilerin ikinci karnelerinde fiziksel aktivite notları da olacak. Fiziksel aktivite karnelerinde hangi notla olacak? Fiziksel aktivite karnesi nedir? İşte o detaylar ..

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen ortaokul ve liselerde “Fiziksel Aktivite Karne Eğitimi ve Fiziksel Aktivite Reçetesi Liderlik Programı” tanıtım toplantısı Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda düzenlendi.
Toplantıya, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, görüntülü birer mesaj gönderdi.

Türkiye’de 12 yaş üstü bireylerin yüzde 71’inin hareketsiz olduğunu, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58’inin de egzersiz yapmadığını dile getiren Müezzinoğlu, çocukların her gün en az bir saat fiziksel aktivite yapması gerektiğine vurgu yaptı. Müezzinoğlu, mesajında şunları belirtti:

“Gelecek nesillerimize sağlıklı bir gelecek hazırlamak bizlerin elinde. Evlatlarımıza sağlıklı yaşam kültürünü kazandırmak için, Milli Eğitim Bakanlığımıza sunduğumuz öneriler ve Bilim Kurulu kararı ile fiziksel aktivite karnesi hazırladık. Bu karne öğrencilerimize eğitim ve öğretim yılının başında ve sonunda verilecek. Uygulamada mekik, şınav, esneklik ölçümü, vücut ağırlığı ve boy uzunluğu gibi parametreler değerlendirilecek.

öğrenci

Fiziksel aktivite karnesi ana karnedeki beden eğitimi ve spor ders notunu etkilemeyecek.
Çocuklara ait bilgiler gizli tutulup her çocuğun kendi ailesiyle paylaşılacak. e-okul veri tabanından velilerin diğer karne notlarına erişimindeki gibi fiziksel uyumluluk karnesine ulaşmaları sağlanacak.


“FARKINDALIĞI HIZLA ARTIRACAK”

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da mesajında, fiziki hareketsizliğin, birçok rahatsızlığın en önemli sebebi olduğuna dikkati çekti. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, 2008’te dünyadaki bütün ölümlerin 3 milyon 200 bininin hareketsizlikten kaynaklandığını ifade eden Avcı, şunları aktardı:

“Milli Eğitim Bakanlığımız ile Sağlık Bakanlığımızın ortak çalışması sonucu hayata geçirilecek ‘Okullarda Fiziki Hareketlilik Karne Uygulaması’nın beden eğitimi öğretmenlerinin desteği ile çocuklarımız ve anne babalarının fiziksel aktivitenin önemine dair farkındalığını hızla artıracağına inanıyorum.”

KPSSHaberleri.net
Bir yanıt yazın
You May Also Like

Yüksekokul fakülte oluyor

Kırıkkale Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun Üniversite Senatosu Kararı ile Spor Bilimleri Fakültesi’ne dönüşme teklifi Yükseköğretim Genel Kurulu’nda kabul edildi. Teklif, onay almak üzere Bakanlar Kurulu’na sevk edildi. Kırıkkale…
Görüntüle

Gençlik Spor Bakanlığına Atama Müjdesı

Gençlik spor bakanı Akif Çağatay Kılıç Maliye bakanlığından Gençlik spor bakanlığı kadrolarına atanmak üzere Besyo mezunu 1000 kişinin atamasının yapılacağını açıkladı.   Bayram öncesi yapılan açıklama atama bekleyen Besyo mezunlarına…
Görüntüle